We Wrocławiu odbędą się warsztaty tradycyjnych pieśni wielkopostnych

Written by on 24 marca 2023

Pieśni wielkopostne dwóch żywych i wciąż praktykowanych polskich tradycji muzycznych będzie można poznawać w sobotę 25 marca w stolicy Dolnego Śląska. To właśnie we Wrocławiu odbędą się warsztaty muzyczne i śpiewacze prowadzone przez artystów współtworzących projekt „Memento Mori Dance Club”.

O idei zorganizowania warsztatów pieśni wielkopostnych opowiedziała Katarzyna Nowak z Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław”.

Nasz zespół organizuje przeróżne warsztaty tańców tradycyjnych – scenicznych i niescenicznych. Tak samo ze śpiewu i rękodzieła. I staramy się, żeby to było też związane z kalendarzem rocznym – obchodów różnych tradycyjnych obrzędów. A że właśnie przeżywamy Wielki Post i mamy w swoim gronie także osoby, które są wierzące i niewierzące. I albo ten post realizują powstrzymując się od zabaw tanecznych a właśnie śpiewając pieśni religijne, albo nie. Dlatego zaprosiliśmy do siebie taką kompanię, która udowadnia, że muzyka religijna wywodziła się także z muzyki tanecznej. I możemy w jednej przestrzeni bądź swoje tradycje religijne zachować, bądź nie, a jednak mimo wszystko ten czas wspólnie spędzić – stwierdziła Katarzyna Nowak.

Kto może uczestniczyć w tym spotkaniu?

Warsztaty wokalne odbywają się dla wszystkich czyli dla każdej osoby, która zechce się przyłączyć i poznać te tradycyjne pieśni wielkopostne wywodzące się z różnych tradycji muzycznych. Podczas warsztatów będą śpiewane śpiewy z parafi Dzwola na Roztoczu, które osoby prowadzące warsztaty poznały od pani Janiny Dyjach. Ona była dla nich taką mistrzynią śpiewów nabożnych, a które zapamiętała ze swojego dzieciństwa. Oprócz tego będą wykonywane pieśni tradycyjne z pogranicza polsko-litewskiego, które przekazał pan Józef Murawski z Szypliszek. To takie śpiewy dwugłosowe w charakterystycznej melodyce dla wschodniej Suwalszczyzny. A także pieśni z siedemnastowiecznego manuskryptu pochodzącego z monastyru sołowieckiego, wykonywane w takim polifonicznym trójgłosie. Natomiast warsztaty muzyczne przeznaczone są dla osób, które już grają na instrumentach, przynajmniej na takim poziomie podstawowym, na tyle aby mogłby się w ciągu dwóch godzin nauczyć takiej melodii i razem później je wspólnie zagrać podczas spotkania śpiewaczego, które odbędzie się wieczorem. Podczas tych warsztatów muzycznych będą przede wszystkim przekazywane melodie na skrzypce, z towarzyszeniem bębenka, ale prowadzący warsztaty nie ograniczają się tylko do tych dwóch instrumentów, także można się przyłączać z innymi tradycyjnymi instrumentami – wyjaśniła współorganizatorka wydarzenia.

Zajęcia z uczestnikami warsztatów poprowadzą osoby rozkochane w muzyce tradycyjnej.

Warsztaty z pieśni wielkopostnych poprowadzi Maciej Żurek, do spółki z resztą grupy. Poza Antkiem Hasso-Agopsowiczem i Piotrem Piszczatowskim, którzy będą w tym czasie prowadzić warsztaty muzyczne. To są muzycy z różnych regionów Polski, którzy grają muzykę tradycyjną, ludową, na różnorakich instrumentach. I oni spotkali się przy okazji projektu „Memento Mori Dance Club”. To jest taki eksperymentalny projekt, który pracuje na pograniczu muzyki tradycyjnej, archeologii i detektywistyki muzycznej oraz wolnej twórczości. Oni poszukują rytmów tanecznych w starodawnych pieśniach maryjnych, zadusznych i wielkopostnych, i próbują odpowiedzieć na pytanie, skąd się wzięly rytmy taneczne w pieśniach religijnych i kto tam ten idiom muzyczny „wstrzyknął”. I tutaj mamy taką odpowiedź muzyczną na to – stwierdziła Katarzyna Nowak.

Gdzie i kiedy odbędą się warsztaty pieśni wielkopostnych?

Warsztaty i po warsztatach spotkanie śpiewacze odbędą się w sobotę 25 marca w siedzibie Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław” czyli przy ulicy Kościuszki 35a we Wrocławiu. To jest w samym centrum, bardzo blisko dworca kolejowego, także mamy idealny dojazd z różnych miejsc Polski. Dla osób przyjezdnych możemy także zaoferować nocleg, tu już trzeba się z nami bezpośrednio kontaktować. Spodziewamy się, że warsztaty, które rozpoczną się o godzinie 15:00, potem przejdą płynnie w spotkanie śpiewacze. I to wszystko potrwa przynajmniej do północy. A ponieważ przyjadą też ludzie z różnych stron Polski pograć i pośpiewać, to sądzimy, że spędzimy ten czas jeszcze dłużej. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą poznać to środowisko muzyki tradycyjnej. Chcą z nami pośpiewać, chcą posłuchać tradycyjnego grania. No i spędzić z nami czas przy wspólnym stole – dodała Katarzyna Nowak.

Wszystkie szczegóły dotyczące uczestnictwa w warsztatach pieśni wielkopostnych odnaleźć można na stronie internetowej Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław”.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *



Current track

Title

Artist

Background