„Dialog” karmelitańskich świętych na warszawskim Powiślu

Written by on 16 grudnia 2023

Ten grudniowy wieczór wypełni nietypowy „dialog” świętych – świętego Jana od Krzyża oraz świętej Teresy od Dzieciątka Jezus oraz – który powstanie z wyboru ich tekstów. W niedzielę 17 grudnia 2023 roku warszawscy karmelici bosi zapraszają do „Salonu Świętych”, którego miejscem jest klasztor przy ulicy Solec 61.

Spotkanie odbędzie się z racji uroczystości św. Jana od Krzyża, która była przeżywana w Kościele 14 grudnia i będzie poświęcone postaci tego świętego oraz jego najwierniejszej uczennicy – św. Teresie od Dzieciątka Jezus. Można ją nazwać „córką duchową” św. Jana od Krzyża i to nie tylko dlatego, że jako karmelitanka żyła wiernie duchowością swojej rodziny zakonnej, której jednym z reformatorów był św. Jan. Św. Teresa też w bardzo osobisty sposób zgłębiła to, co było dla niej dostępne z pism świętego i wielokrotnie w tym, co sama pisała, odwoływała się do znanych sobie fragmentów, znajdując w nich światła, wskazówki na drodze oraz potwierdzenia własnych intuicji i doświadczeń. Nie było to przy tym żadne kopiowanie czy naśladownictwo. Św. Teresa kroczyła własną drogą duchową, na której św. Jan jej towarzyszył radą i wsparciem.

W ten niedzielny wieczór będziemy zaproszeni do wsłuchania się w pewien dialog św. Teresy i św. Jana, utkany z ich własnych słów. To rozmowa, w której nicią przewodnią jest miłość Boga, nieustanne życie w Jego obecności i dążenie do spotkania z Nim twarzą w twarz.

Głosu obojgu świętych użyczą Paweł i Ilona Janyst, a oprawa muzyczna będzie dziełem Agnieszki Prosowskiej-Iwickiej. Wyboru tekstów dokonała Katarzyna Gemarowska.

Karmelitański „Salon Świętych” rozpocznie się w niedzielę 17 grudnia o godzinie 19.00 w klasztorze karmelitów bosych w Warszawie przy ulicy Solec 61. Po spotkaniu organizatorzy zapraszają na skromną agapę, w czasie której będzie można poczęstować się szparagami, których święty Jan od Krzyża pragnął zjeść na kilka tygodni przed śmiercią.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background