Improsonus Quartet zagra w Gnieźnie dla Maryi

Written by on 11 lutego 2023

Jazzowe improwizacje ku czci Matki Bożej. Taki repertuar wybrzmi podczas koncertu w niedzielę 12 lutego w bazylice archikatedralnej w Gnieźnie a jego wykonawcami będą muzycy kwartetu Improsonus.

Zespół pochodzi z Poznania a historia jego działalności – jak wyjaśniła pianistka Katarzyna Stroińska-Sierant – liczy już kilka lat.

Kwartet Improsonus powstał w zasadzie w 2015 roku dosyć spontanicznie, bo właśnie zrodziła się potrzeba zorganizowania koncertu, złożonego z polskich pieśni maryjnych. A ponieważ współpracujemy ze sobą jako muzycy od wielu lat, uznaliśmy, że ten skład będzie bardzo dobry pod względem muzycznym. A wszyscy jesteśmy przyjaciółmi, gdzieś tak samo czujemy, tak samo myślimy, czujemy podobnie sprawy improwizacji, no i sprawy też ducha, religijne, bo to jest niezwykle ważne. Co zaowocowało pierwszym koncertem z pieśniami maryjnymi, potem nagraliśmy płytę i tak to zaczęło się rozwijać, również na inny program muzyki sakralnej – przyznała artystka.

Jacy muzycy wchodzą w skład kwartetu Improsonus?

Kwartet Improsonus współtworzą, bo to jest właśnie dobre słowo, tutaj nie ma takiego ścisłego podziału na lidera. Pomysły aranżacyjne wychodzą ode mnie. ale w zasadzie całość jest każdorazowo poprzez improwizację kreowana w różny sposób. I tutaj do tego aktu twórczego przyczyniają się cztery osoby – Jarosław Sierant, mój mąż, grający na skrzypcach, Sławek Tokłowicz grajacy na instrumentach perkusyjnych i Dawid Tokłowicz, syn perkusisty, grający na saksofonie sopranowym, i moja osoba – pomysły aranżacyjne, główna koncepcja artystyczna i fortepian. W taki sposób tworzymy nasze dzieła improwizowane – powiedziała Katarzyna Stroińska-Sierant.

Improsonus Quartet w swoim repertuarze sięga po wiele utworów muzyki religijnej.

Potrzeba wyrażania się, w zasadzie takiego poszukiwania też Absolutu, jakiegoś piękna, podobne odczuwanie estetyczne i duchowe, skłoniły nas do tego, żeby wziąć na warsztat utwory z okresu Wielkiego Posu, mamy rozważania pasyjne, też występujemy już kolejny raz podczas Akademickich Gorzkich Żali w Poznaniu. Wielokrotnie też mieliśmy przyjemność w archikatedrze poznańskiej ilustrować muzycznie cykle „Verba Sacra”, gdzie jest czytane Słowo Boże, głównie to księgi Starego Testamentu, ale nie tylko. Opracowaliśmy pieśni adwentowane, kolędy, ponieważ w nich tkwi taka prostota i piękno, które można w bardzo ciekawy, różnorodny i głęboki sposób wyrazić właśnie poprzez improwizację. Wiele z tych utworów opiera się na skalach kościelnych, daje pewną taką przestrzeń, swobodę do kreowania swojej wypowiedzi muzycznej. Także czujemy, że to jest ta strefa, która pozwala nam rozwinąć skrzydła muzycznie – stwierdziła Katarzyna Stroińska-Sierant.

W niedzielę 12 lutego muzycy Improsonus Quartet zaprezentują w gnieźniej archikatedrze utwory na cześć Matki Bożej.

Improwizacje na tematy polskich pieśni maryjnych – w skrócie Improsonus pro Mater – a więc poświęcone Matce Bożej, opierają się na polskich pieśniach maryjnych. Zaczynamy od „Bogurodzicy” – w wersji gnieźnieńskiej oczywiście, przechodzimy przez pieśni różnych epok aż do pieśni pisanych współcześnie w XX wieku. SIęgamy też po takie utwory jak „Z dawna Polski tyś Królową”, „Królowej Anielskiej śpiewajmy” i szereg utworów może też mniej znanych, ale melodie bardzo wpadające „w ucho” i warte odświeżenia, pogłębienia. Na całość składa się kilkanaście utworów, w zależności też od czasu koncertu prezentujemy bądź cały program, albo też tyle, ile pozwala czas. Te utwory prezentowane są w różnej oprawie aranżacyjnej, często mamy pozmieniane metrum, różne zabiegi harmoniczne. rytmiczne. Ale zawsze staramy się wyjść od prostoty tych pieśni, gdzieś w taki obszar nowoczesnych śródków, by słuchacza przenieść w sferę kontemplacji. To jest niezwykle ważne, by oprócz wrażeń muzycznych, przede wszystkim poruszyć serca i dać te wrażenia duchowe – podkreśliła Katarzyna Stroińska-Sierant.

Dla pochodzącej z Gniezna artystki występ w rodzinnym mieście będzie miał wyjątkowe znaczenie.

Takie miejsce na pewno nobilituje i też inspiruje, jak każda zresztą świątynia, ale szczególnie kościół gnieźnieński z racji swojej historii, tradycji. Na pewno będzie to dla nas niezwykłe wydarzenie. Dla mnie bardzo bliskie, ponieważ byłam przez wiele lat parafianką archikatedry gnieźnieńskiej. Tutaj człowiek czuje korzenie. Jest to kościół pod wezwaniem Matki Bożej i ta zbliżająca się peregrynacja obrazu, to wszystko złoży się, myślę, na taką pełnię, którą mamy nadzieję pięknie to muzyką dopełnimy – zakończyła Katarzyna Stroińska-Sierant.

Koncert Improsonus pro Mater odbędzie się w niedzielę 12 lutego o godzinie 16:00 w archikatedrze w Gnieźnie a wstęp na to wydarzenie jest wolny.

fot. organizatorzy

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *



Current track

Title

Artist

Background