„Rodzinne kolędowanie” z Teatrem Klasyki Polskiej

Written by on 27 grudnia 2022

„Rodzinne kolędowanie”
z Teatrem Klasyki Polskiej

W czwartek 29 grudnia Teatr Klasyki Polskiej zaprasza na „Rodzinne kolędowanie”. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych na warszawskiej Pradze a jego rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 18:00.

Reżyserem widowiska jest Lidia Sadowa, która opowiedziała Radiu Nowa Kultura o tym, czego mogą spodziewać się widzowie.

Otrzymamy przede wszystkim przepiękną oprawę muzyczną kolęd, które Państwo znacie, ale także takich, które – myślę – usłyszycie po raz pierwszy. Świetnie napisany tekst śpiewogry, napisany przez Antoniego Wincha i brawurowo wykonany przez bardzo dobrych aktorów. Przepiękne kostiumy Barbary Wesołowskiej-Kowalskiej. Oprawa techniczna, wizualizacje także będą zachwycały. Ale przede wszystkim można spodziewać się takiej gorącej, rodzinnej atmosfery, nad tym pracujemy – podkreśliła współtwórczyni wydarzenia.

Będzie mnóstwo choinek, które przyjechały tutaj na salę i powiem Państwu szczerze – taki zapach, jaki się roznosi po całej sali, jest niebywały. Ja nie pamiętam ostatnio, kiedy czułam choinkę. Tyle razy przecież kupujemy świeże, piękne, nowe choinki i takiego zapachu nie mają. Taki zapach pamiętam ostatnio w dzieciństwie, że czułam choinkę, a tutaj jak weszłam, to miałam takie… „Och, Boże Narodzenie” – przyznała Lidia Sadowa.

Bardzo się cieszę, że mogę pracować z tą ekipą, bo – wydaje mi się, że – tworzymy bardzo fajny spektakl, śpiewogrę bardziej niż spektakl, w której będziecie Państwo zaproszeni do czynnego udziału. I efektem tego będzie też taka nasza wspólna biesiada. Możliwość pobycia razem i poświętowania Bożego Narodzenia nieco dłużej – dodała pani reżyser.

W jaką historię będzie można się zanurzyć podczas „Rodzinnego kolędowania”?

Pojawiamy się na dworze szlachcica Macieja, który to przez całe życie do zbyt dobrych ludzi nie należał. Ale ma wiernego sługę, wraz z jego żoną, którzy czuwają nad tym, aby jego dusza nie poszła na zatracenie i z całych sił próbują walczyć o to, żeby Maciej się zmienił. Czy to się uda, to zobaczymy na końcu. Ale mogę Państwu zdradzić, że będzie się też przy czym pośmiać i myślę, że wzruszyć również – zapewniła Lidia Sadowa.

Wydarzenie przygotowuje Teatr Klasyki Polskiej, więc na scenie nie zabraknie oczywiście kilkorga jego przedstawicieli.

Będziemy mogli podziwiać Marcina Kwaśnego, Adama Biedrzyckiego, Annę Ułaz, Karolinę Piwosz, Magdę Jaworską, Sylwię Gajdemską, Ksawerego Szlenkiera i Pawła Lipnickiego – zdradziła pani reżyser.

Wszyscy, którzy zasiądą na widowni, będą mogli czynnie uczestniczyć w tym widowisku.

Zapraszamy do wspólnego śpiewania. Będą rozdane śpiewniki, żebyście Państwo mieli też teksty przed sobą i większą frajdę z tego współuczestnictwa. Bo wiadomo, że część z nas – mówię o sobie – pamiętamy często jedną lub dwie pierwsze zwrotki a tymczasem kolędy, wiemy, mają ich o wiele więcej. I cała przyjemność polega na tym, że możemy właśnie wspólnie w tym brać udział. Szczególnie, że na scenie jest żywy zespół, co od razu bardziej niesie i w śpiewaniu i w tym wspólnym świętowaniu – podkreśliła Lidia Sadowa.

Jak się okazuje przedstawienie, choć swoją historią przeniesie nas kilka wieków wstecz, to będzie jednak miało – jak zapewnił producent wydarzenia Patryk Sławiński – bardzo nowoczesną oprawę.

Znajdujemy się w dawnych drukarniach Polskiej Agencji Prasowej, obecnie jest to Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. W tej przestrzeni przygotowujemy widowisko, spektakl z elementami muzycznymi, w którym będziemy zapraszać wszystkich widzów do wspólnego kolędowania. Jesteśmy w oktawie Bożego Narodzenia, więc tradycyjnie zapraszamy do wspólnego śpiewania. I też będziemy nawiązywać bardzo mocno do tradycji staropolskich, ale w połączeniu z nowoczesnością. Będzie miało zastosowanie bardzo dużo multimediów, wokół sceny znajduje się mnóstwo inteligentych urządzeń oświetleniowych, które będą wykorzystane podczas widowiska – podkreślił Patryk Sławiński.

„Rodzinne kolędowanie” będzie mogło ugościć naprawdę liczną grupę widzów..

Przygotowujemy miejsca na czterysta-pięćset osób. Będzie i coś dla ciała i dla ducha, ponieważ po spektaklu będzie wspólne próbowanie kuchni kresowej – zapewnił producent przestawienia.

Wstęp na „Rodzinne kolędowanie” jest wolny, jednak konieczne jest wcześniejsza rezerwacja. Wszystkie szczegóły dotyczące uczestnictwa w wydarzeniu dostępne są na profilach Teatru Klasyki Polskiej w mediach społecznościowych.

„Rodzinne kolędowanie” odbędzie się w czwartek 29 grudnia w warszawskim Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatycznych przy ulicy Mińskiej 65. Początek przedstawienia o godzinie 18:00.

fot. Teatr Klasyki Polskiej

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background