Polscy telewidzowie zobaczą „The Chosen”

Written by on 22 grudnia 2022

Bardzo popularny amerykański serial o Jezusie wreszcie na ekranach telewizorów w całej Polsce. Pierwszy sezon produkcji „The Chosen” zostanie wyemitowany w Telewizji Polskiej w przerwie świąteczno-noworocznej.

Okazuje się, że Polska będzie jednym z pierwszych krajów na świecie, w których ten serial będą mogli obejrzeć telewidzowie. Wyjaśnił to w rozmowie z Radiem Nowa Kultura dystrybutor tej produkcji – Andrzej Sobczyk z firmy Rafael Film.

To jest tak, że serial pierwotnie został przygotowany dla formatu internetowego, w związku z tym jego przeznaczenie i pokazywanie w telewizjach nie jest oczywiste. To co robimy w Polsce jest rzeczywiście jednym z pierwszych na świecie takich rzeczy, które się dzieją, gdzie serial będzie pokazany – akurat serial „The Chosen” – bo akurat inne seriale bezpośrednio lądują na przykład na antenach telewizyjnych. Natomiast w przypadku serialu „The Chosen” to nie jest jego naturalna droga dystrybucji, ponieważ twórcy pierwotnie planowali, aby był on tylko i wyłącznie w internecie. A okazało się, że sukces jest dużo większy i ludzie chcą go mieć także w innych miejscach. No i także jest w telewizji i w okresie świątecznym w Polsce na antenie TVP1 będziemy mieli okazję zobaczyć serial „The Chosen” – stwierdził.

Andrzej Sobczyk zdradził także niektóre wątki, które będzie można zobaczyć w ramach pierwszego sezonu serialu.

Ten pierwszy sezon, z racji tego, że jest pierwszy, jest de facto takim sezonem wprowadzającym. Bo dzięki tym odcinkom, które zobaczymy, będziemy mogli po kolei poznawać różnych bohaterów. I oczywiście rzeczą wiadomą jest, jacy bohaterowie wezmą udział. Jest Jezus, mamy apostołów, mamy Maryję, ale w serialu „The Chosen” poznajemy jeszcze dużo więcej bohaterów, którzy są bardzo istotni z punktu widzenia opowiadania historii biblijnej. Widzowie sami zobaczą, poznają i ocenią też tych bohaterów.

Z takich głównych historii – chociaż myślę, że to będzie opinia bardzo subiektywna, bo pewnie każdy inaczej patrzy na poszczególny odcinek. Natomiast jakby nie było pewne historie zwracają dużo bardziej uwagę i myślę, że taki jest pierwszy odcinek. On jest bardzo niezwykły. Tam nawet bezpośrednio patrząc na czas jest bardzo mało Jezusa. Jezus pojawia się na samym końcu odcinka i tak bardzo mocno. A historia generalnie kręci się wokół kobiety, która żyje w olbrzymich kłopotach – oczywiście mam na myśli Marię Magdalenę.

Natomiast w kolejnych odcinkach… Jest taki odcinek bardzo ujmujący, zresztą jest też najkrótszy z tych wszystkich odcinków. Odcinek, w którym Jezus spotyka dzieci. I właściwie cały odcinek krąży wokół tego, że dzieciaczki poznają miejsce, w którym jest namiot, jest mała osada i gdzie jest jakiś nieznajomy człowiek. Tym nieznajomym człowiekiem jest Jezus. I tak dzień po dniu coraz bardziej go poznają, rozmawiają, przeurocza historia.

Inne historie, które myślę, mogą dotknąć serca ludzi, szczególnie w Polsce, to historia spotkania, w kolejnym odcinku, Jezusa z Nikodemem czyli z osobą religijną, czyli z kapłanem. I tutaj ta rozmowa, w jaki sposób Nikodem wychodzi od swojej religijności, jak pogłębia tę religijność, przepiękna rozmowa.

I jeszcze jedno, też urocze, czyli pierwszy cud Pana Jezusa w Kanie Galilejskiej. To jest o tyle ciekawe, że tak naprawdę bardzo fajnie jest patrzeć na serial, w którym poznajemy tło scen biblijnych. Dlaczego akurat Maryi zależało na tym, aby na tym weselu Jezus uczynił cud? Dlaczego on się zgodził na to naleganie Maryi? Tego typu rzeczy zobaczymy już niebawem w pierwszym sezonie.

Pierwszy odcinek serialu „The Chosen” będzie można zobaczyć w TVP1 tuż po Bożym Narodzeniu. I historie dotyczące życia i nauczania Jezusa mogą stanowić duży rozdźwięk dla widzów mających jeszcze przed oczami stajenkę w Betlejem. Co o tym sądzi Andrzej Sobczyk?

Tego typu przeskok między Świętami Bożego Narodzenia, kiedy wpatrujemy się w żłóbek, a historią Jezusa, który już czyni cuda, chodzi po Ziemi Świętej, jest, ale wydaje mi się, że jest duży tylko z pozoru. To znaczy wchodząc z historię Jezusa de facto patrzymy na całość. My już z perspektywy naszego dzisiejszego chrześcijaństwa dobrze wiemy, że Boże Narodzenie było początkiem całej tej wielkiej historii Jezusa Chrystusa na Ziemi. Wiemy, co było dalej i to wszystko nam się sprytnie łączy.

Natomiast są też w filmie bardzo znaczące historie, z punktu widzenia właśnie tego pytania – czy będzie rozdźwięk między Bożym Narodzeniem, a oglądaniem serialu i Jezusem, który już głosi, wypędza demony, uzdrawia. A tym „mostem” będzie odcinek, w którym Maryja opowiada Apostołom i przyjaciołom Jezusa, czyli tej szerszej niż tylko Apostołowie grupie osób, która chodziła za Jezusem – oczywiście mam tu na myśli kobiety, o których Biblia wspomina. I Maryja w tym odcinku dzieli się swoją historią. Opowiada jak to było, kiedy Jezus był malutki. Jakie mieli wyzwania, jakie mieli radości. Bardzo ciekawe spojrzenie, a odcinek jest o tyle ciekawy, że właściwie w napięciu trzyma cały czas, a odbywa się tylko i wyłącznie przy ognisku.

Dystrybutor serialu podał także konkretne dni emisji poszczególnych odcinków w Telewizji Polskiej.

Cały pierwszy sezon „The Chosen” będzie można zobaczyć w przerwie świąteczno-noworocznej. Z taką małą przerwą na Sylwestra i pierwszy dzień kolejnego roku. Pierwszy odcinek zaczyna się 27 grudnia i później po kolei – 28, 29 i 30 grudnia, chwila przerwy, i od 2 do 5 stycznia będzie można oglądać kolejne odcinki. Będzie ich razem osiem i zapraszamy przed ekrany telewizyjne codziennie o godzinie 8:35 na antenę TVP1 – podkreślił Andrzej Sobczyk.

Nietypowa godzina emisji zdaniem przedstawiciela filmy Rafeal Film nie stanowi dużego problemu dla widzów.

Ta godzina dla wielu osób zdaje się być godziną trudną do osiągnięcia, bo jednak 8:35 jest dość nietypową godziną. Natomiast „kij ma dwa końce”, to znaczy akurat w okresie świąteczno-noworocznym to jest jedna z lepszych godzin emisji w telewizji. Warto o tym pamiętać. To nie jest takie oczywiste, że to będzie godzina dostępna tylko dla osób, które nie pracują, emerytów itd. Absolutnie nie jest tak. W przerwie świątecznej to jest dobra godzina emisji.

Natomiast jeśli ktoś nie może, bo oczywiście będą osoby, które nie dadzą rady, bo pracują albo gdzieś wyjeżdżają, to serial będzie w jakiejś perspektywie czasu dostępny w innych miejscach. Po pierwsze w tej chwili jest dostępny na stronie rafaelkino.pl, jest dostępny także na platformie cda.pl, będzie dostępny od nowego roku na platformie VOD Telewizji Polskiej i na Netfliksie. A i o najważniejszym zapomniałem powiedzieć – strona thechosen.pl. Tam po pierwsze są linki, gdzie będzie można serial zobaczyć. Po drugie – teraz od 24 grudnia w aplikacji The Chosen będzie pełna polska wersja pierwszego sezonu.

I na zakończenie poznajmy opinię Andrzeja Sobczyka na temat tego, dlaczego warto obejrzeć serial „The Chosen”.

Po pierwsze – myślę, że najbardziej zachęcającą opinią do zobaczenia serialu „The Chosen” jest to, co mówią o nim inni widzowie, którzy go już zobaczyli. Mam tu na myśli dwie bazy filmowe czyli takie miejsca, gdzie ludzie oceniają filmy. IMDb – największa baza filmowa na świecie i w niej „The Chosen” ma opinie 9,6 na 10, a w polskim FilmWeb-ie 9,2 na 10. To mniej więcej oznacza tyle, że to jest rewelacyjna opinia od samych użytkowników. Także niech to będzie taką pierwszą wizytówką „The Chosen” – że to po prostu dobry materiał, któremu warto poświęcić czas, usiąść przed telewizorem i go zobaczyć.

Ale druga też rzecz, bardzo ważna, a szczególnie ważna dla osób, które w którymś momencie swojego życia zetknęły się z osobą Jezusa Chrystusa jest to, że serial pomaga poznać Jezusa oczami tych osób, które spotkały go osobiście. I robi to bardzo autentycznie, bardzo nieszablonowo, bardzo naturalnie. W ten sposób, że naprawdę jesteśmy w stanie się wczuć w czasy Jezusa i troszkę – przepraszam za wyrażenie – „odreligijnić” tę postać Jezusa – mężczyzny z długimi włosami z zawsze złożonymi rękami. Przecież Biblia wyraźnie mówi, że tak nie było. Natomiast warto zadać sobie pytanie, jaki Jezus był w rzeczywistości, no i ten serial najzwyczajniej w świecie opowiada o najpotężniejszej osobie w historii świata i opowiada historię z największego bestselleru w historii świata czyli z Biblii – zakończył Andrzej Sobczyk.

Pierwszy sezon serialu „The Chosen” będzie można oglądać na antenie TVP1 od 27 do 30 grudnia i od 2 do 5 stycznia o godzinie 8:35.

fot. Rarael Film

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background