Młodzież przez tydzień będzie świętować życie w Kokotku

Written by on 2 lipca 2023

To będzie siedem dni na budowanie relacji z rówieśnikami i z Panem Bogiem oraz na wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. W poniedziałek 3 lipca 2023 roku rozpocznie się w Kokotku spotkanie dla młodzieży pod hasłem „Festiwal Życia”.

Jaka idea przyświeca temu wydarzeniu opowiedział Radiu Nowa Kultura główny organizator ojciec Tomasz Maniura ze zgromadzenia ojców oblatów.

To tygodniowe spotkanie młodych ludzi z całej Polski, z naszych oblackich parafii, ale i z wielu diecezjalnych i nie tylko. Sama nazwa „Festiwal Życia” mówi, że jest to takie święto życia. Naszym celem – organizatorów – jest to, żeby młodzi odkrywali wartość i piękno swojego życia, żeby zobaczyli, że ich życie jest jedyne i wyjątkowe, że jest od Boga i żeby byli Mu za nie wdzięczni i przyjmowali je w pełni, z otwartością. To jest takim naszym wychowawczym celem festiwalu. A na pierwszym miejscu jest oczywiście przekazywanie wiary – podkreślił oblat.

Co kryje się pod hasłem „Festiwal Życia”?

To są najprawdziwsze rekolekcje tygodniowe. To się dzieje w lasach lublinieckich, dzielnica Lublińca – Kokotek, gdzie mieszka trzystu ludzi. I w środku lasu, nad stawem Posmyk, w pięknym otoczeniu przyrody, gdzie jest takie duże poczucie wolności, przestrzeni do życia. To bardzo też ludzi otwiera na to całe przeżywanie, na siebie nawzajem, na drugiego człowieka, na Boga. I jest codziennie rano Jutrznia – na telebimach jest to wyświetlane. Jest codziennie konferencja, dzielenie się w grupach, nabożeństwo, uroczysta Eucharystia. Jest kaplica adoracji, gdzie jest przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, przez siedem dni festiwalu, trwa non stop adoracja Najświętszego Sakramentu i trwa spowiedź. Ale to wszystko działa tak naprawdę, bo jest najpierw dużo takiego ludzkiego spotkania, jak się otwierają na człowieka to jest łatwiej się otworzyć na Boga. Jest aż trzydzieści siedem różnych warsztatów, w których młodzi biorą udział i wybierają sobie. Jest Bieg Festiwalowicza – to wydarzenie, które budzi zawsze mnóstwo emocji. Kilka kilometrów po bagnach, po błocie. Połowa uczestników biegnie, połowa kibicuje. Wieczorami są koncerty. To jest bardzo profesjonalnie zorganizowane, jest wielka scena, trzy telebimy, namioty. Jest bardzo duża infrastruktura, zadaszenia. I obojętnie, czy jest deszcz czy słońce, to się to wszystko może odbywać. I na koncertach jest po kilka tysięcy ludzi. Tych uczestników młodych, którzy są przez cały tydzień na festiwalu, to jest ponad tysiąc – powiedział ojciec Tomasz Maniura.

Organizatorzy troszczą się o rozwój duchowy uczestników festiwalu.

Co roku festiwal ma też taką osobę, takiego przewodnika. W zeszłym roku to była Maryja, dwa lata temu to był Abraham. W tym roku to postacią przewodnią jest święty Jan Chrzciciel i hasło tegorocznego festiwalu brzmi: „Jestem albo nie jestem”. I to każdy będzie sobie wybierał, będzie takie napięcie. I ktoś przeżyje festiwal pod hasłem „Jestem”, a ktoś inny pod hasłem „Nie jestem”. I to już zależy od każdego osobiście. Wszystko jest wokół takiego pytania: „Prawda czy fałsz?”, „Jestem kochany czy nie jestem? Jestem wyjątkowy, oryginalny, jedyny czy nie jestem?”. I w każdy z poszczególnych dni jest wpisany inny moment z życia świętego Jana Chrzciciela i inne to pytanie: „Jestem czy nie jestem?”. I oczywiście pomagają nam w tym różni prelegenci, zaproszeni goście. Te konferencje będą mówili: ojciec Andrzej Jastrzębski – to jest oblat z Ottawy w Kanadzie, Basia Turek z Krakowa – taka dziewczyna na wózku inwalidzkim, ale mimo swojej choroby żyjąca w pełni życiem, Marcin Zieliński, księża Piotr Piekło i Wojciech Iwanecki – z archidiecezji katowickiej, którzy prowadzą dla młodych w internecie program „Święty monitor”, Monika Hoffman-Piszora – prowadzi na instagramie profil „Dzieciaki Cudaki”, jest matką kilku dzieci, w tym chorych na Zespół Downa, i daje wielkie świadectwo życia macierzyńskiego, rodzinnego. Do południa są te wszystkie konferencje codziennie. Msze podczas festiwalu odprawiają biskupi z różnych diecezji. Na rozpoczęcie zawsze jest z nami biskup, który jest w polskim episkopacie odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży – jest to w tej chwili biskup Grzegorz Suchodolski. We wtorek mszę odprawi biskup pomocniczy diecezji opolskiej Waldemar Musioł, w środę biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski, w czwartek ordynariusz diecezji gliwickiej – na terenie której się dzieje festiwal – biskup Sławomir Oder, w piątek nasz prowincjał oblatów ojciec Marek Ochlak, w sobotę biskup pomocniczy wrocławski Jacek Kiciński i w niedzielę Eucharystia kończąca arcybiskup Adrian Galbas – ordynariusz z Katowic – zapowiedział główny organizator festiwalu.

Jednak „Festiwal Życia” to także czas radości i odpoczynku.

Wieczorami odbywają się koncerty. W poniedziałek na rozpoczęcie jest dj Tomasz Cichy, który poprowadzi taką imprezę integracyjną. We wtorek będzie bardzo wyjątkowy wieczór – dyrygent z Warszawy Jan Stokłosa specjalnie na festiwal napisał, nie jest to do końca musical, ale można powiedzieć taki para-musical o świętym Janie Chrzcicielu, który będzie wykonywany przez Zespół „Śląsk” i przez naszą grupę festiwalową „3 dni 3 noce”, to są muzycy z całej Polski. W środę koncert „Tymoteusza” – pierwszy od trzech lat w pełni rockowy, bo tak grali tylko akustycznie. W czwartek nie ma koncertu, bo jest wieczorna msza, po całym sportowym popołudniu z Biegiem Festiwalowicza. W piątek jest wieczór uwielbienia, adoracja Najświętszego Sakramentu, też bardzo tak bogato muzycznie też prowadzona. I w sobotę są koncerty Darii i Tribbsa. A więc są momenty jak w życiu, gdy człowiek pracuje, modli się i odpoczywa, więc jest też czas zabawy i relaksu dla młodych – zakończył ojciec Tomasz Maniura.

Wszystkie informacja dotyczące „Festiwalu Życia” w Kokotku odnaleźć można na stronie internetowej wydarzenia.

Radio Nowa Kultura jest patronem medialnym tegorocznego Festiwalu Życia.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *



Current track

Title

Artist

Background