Koncert Galowy ku czci prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie

Written by on 23 września 2022

Już za kilka tygodni w świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie spoczną, sprowadzone z Wielkiej Brytanii, doczesne szczątki Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Związane z tym uroczystości zainauguruje Koncert Galowy, który odbędzie się w Filharmonii Narodowej w poniedziałek 26 września o godzinie 19.00.

Organizatorem uroczystości oraz wyjątkowego muzycznego wydarzenia jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Jej prezes Mikołaj Falkowski opowiedział Radiu Nowa Kultura o przesłaniu koncertu w Filharmonii Narodowej. – Ten koncert został wpisany w rozpoczęcie wielkiej kampanii promującej wiedzę o zjawisku „Polski poza Polską” czyli zjawisku kontynuacji władzy, przekazanej przez prezydenta Ignacego Mościckiego, dla prezydentów sprawujących tą władzę na uchodźstwie. W tym roku, w ramach zakończenia czteroletnich obchodów stulecia niepodległości, fundacja dostała takie zadanie polegające na sprowadzeniu do Polski szczątków ostatnich prezydentów na uchodźtwie, z terenu Wielkiej Brytanii, i złożenia ich do Panteonu Prezydenckiego, który powstanie w Wilanowie, przy świątynii Opatrzności Bożej. I koncert niejako inauguruje sześciotygodniowy proces sprowadzania szczątków tych prezydentów do Polski i ten kulminacyjny moment, którym będzie pogrzeb państwowy zaraz po obchodach rocznicy odzyskania niepodległości w listopadzie tego roku – powiedział Mikołaj Falkowski.

Na scenie Filharmonii Narodowej będzie można podziwiać orkiestrę Młodzi-Polscy, pod batutą Huberta Kowalskiego, wraz z którą wystąpi wielu uznanych artystów. – Zdecydowaliśmy się w tym roku na duży galowy koncert. Wąstąpią specjalnie zaproszeni na tę okazję soliści – będzie Anna Lasota, Barbara Pospieszalska, Marcin Jajkiewicz, Joanna Sinkiewicz. Będą też goście z Ukrainy, chociażby Tanja Bileusz. Zaprosiliśmy, jak co roku, kilku dodatkowych gości specjalnych – będzie między innymi profesor Joachim Mencel, zagra Franciszek Pospieszalski, zagra przede wszystkim Mateusz Makuch, który jest koncertmistrzem i bierze udział w każdej corocznej sesji spotkań „Młodzi – Polscy”. Będzie jeszcze wielu innych ciekawych solistów. Będzie Stanisław Łopuszyński i Julianna Chawariwska, która gra na bandurze i krótą udało się nam zaprosić do współpracy w tym roku. Ona przyjedzie specjalnie z Tarnopola i zagra między innymi w symbolicznych utworach, które będą poświęcone oddaniu hołdu. Przy tej okazji, że my świętujemy swoje stulecie niepodległości, chcemy oddać specjalny hołd dla narodu ukraińskiego, który symbolicznie można powiedzieć, że przeżywa obecnie „swój 1920 rok” i walczy o niepodległość i o wolność. W zestawie kilkunastu utworów, które wybrzmią w Filharmonii Narodowej, będą też nie tylko polskie utwory i polskie kompozycje, ale będzie też ten dorobek muzyczny, który powstawał na Wołyniu, na Kijowszczyźnie, czy na Ziemi Lwowskiej i Tarnopolskiej. I będą też kompozycje napisane przez kompozytorów z Ukrainy – przyznał prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Na widowni Filharmonii Narodowej są jeszcze wolne miejsca, by móc uczestniczyć w Koncercie Galowym. – Nadal pozostały jeszcze wejściówki. Jest ich już ograniczona ilość. ale nadal dysponujemy wejściówkami na poniedziałkowy koncert w Filharmonii Narodowej. Wystarczy zgłosić się do fundacji i zapisać na listę. To umożliwi po prostu wejście do filharmonii – wyjaśnił Mikołaj Falkowski.

Koncert Galowy inaugurujący uroczystości sprowadzenia do Ojczyzny doczesnych szczątków Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie rozpocznie się w poniedziałek 26 września o godzinie 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Prezesa Kancelaria Premiera Mateusza Morawieckiego.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *



Current track

Title

Artist

Background