Olkuskie Te Deum zwycięzcą XXIX Hosanna Festivalu

Written by on 22 września 2022

Zespół Te Deum z Olkusza zdobył nagrodę Grand Prix XXIX edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival w Siedlcach. Koncert laureatów tej imprezy odbył się w niedzielę 18 września w tamtejszym Centrum Kultury i Sztuki.

XXIX edycja Hosanna Festivalu rozpoczęła się w piątek 16 września wieczorną mszą świętą odprawioną w siedleckim kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz modlitwą uwielbienia, którą swoim śpiewem ubogaciła festiwalowa schola.

W sobotnie przedpołudnie 17 września uczestnicy i sympatycy imprezy oraz mieszkańcy Siedlec i okolic po raz pierwszy w historii Hosanna Festivalu wzięli udział w grze miejskiej, która pozwoliła nie tylko zwiedzać miasto, ale i zapoznać się z jego historią, w tym dotyczącą szczególnie siedleckich zabytków sakralnych.

W popołudniowym przeglądzie konkursowym wzięło udział piętnastu wykonawców – solistów i zespoły. Poziom uczestników był naprawdę wysoki a jury – jak przyznał Robert Protasewicz – miało sporą trudność w wyłonieniu laureatów festiwalu. – Nagród mieliśmy do przyznania tylko sześć, więc skonsultowaliśmy się z organizatorami, o to żeby można było dołożyć jeszcze dwa wyróżnienia więcej, bo rzeczywiście wśród piętnastu występujących zespołów, solistów, duetów, bardzo ciężko było wybrać tę szóstkę, która miała przejść do koncertu laureatów. Po prostu wszystko nam się podobało, bo poziom był naprawdę wysoki – stwierdził przewodniczący jury.

Ostatnim sobotnim punktem programu festiwalu był uwielbieniowy koncert zespołu Exodus 15, który porwał publiczność nie tylko do chwalenia śpiewem Boga, ale i do dobrej zabawy.

Niedzielę 18 września uczestnicy i sympatycy festiwalu rozpoczęli od wspólnej modlitwy podczas mszy świętej odprawionej w siedleckiej katedrze.

Popołudniowy koncert laureatów był zaś kolejną szansą do zaprezentowania się zgromadzonej publiczności przez wybranych przez jury wykonawców. Dopiero po zakończeniu tych występów jurorzy ogłosili szczegółową listę przyznanych nagród i wyróżnień.

Jury, obok wspomnianych wcześniej laureatów Grand Prix czyli grupy Te Deum, która otrzymała od organizatorów 3000 złotych, nagrodziło także następujących wykonawców: grupę Ahawa (I nagroda i 3000 zł), zespół Sezon na czereśnie (II nagroda i 2500 zł), ks. Piotra Jarosiewicza (III nagroda i 2000 zł). Wyróżnienia, w wysokości 500 złotych, trafiły zaś do: Dominiki Mosion, Magdy Badalskiej, zespołu Angels Band oraz chóru Niebieskie Owieczki. Nagrodę publiczności (1500 zł), o której przyznaniu zadecydowali w głosowaniu internauci, otrzymał ks. Piotr Jarosiewicz.

Patryk Chmura, wokalista Te Deum, powiedział Radiu Nowa Kultura, że tak naprawdę zwycięzcami festiwalu byli wszyscy wykonawcy. – Jako Te Deum jest nam przemiło. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy wielbić Boga muzyką – z tymi wszystkimi wykonawcami, z tymi wszystkimi ludźmi, którzy przyszli, aby nas usłyszeć, przyszli, aby aby nas wspierać. I pomimo tego, że dostaliśmy Grand Prix XXIX edycji Hosanna Festivalu, to jednak uważamy, że wszyscy zwyciężyli. Wszyscy, którzy występowaliśmy. Każdy zwyciężył, bo postanowił, że będzie wielbił Boga. To Grand Prix dla nas jako Te Deum jest potwierdzeniem tego, że to wszystko, co robimy nie idzie na marne – że każda nasza próba, nagrywanie nowych płyt, koncertowanie jest po prostu czymś ważnym. To wszystko pokazuje nam, żeby nigdy się nie poddawać, żeby zawsze chwalić naszego Pana Jezusa Chrystusa, bo wiara czyni cuda. My już to wiemy – podkreślił lider grupy.

Organizatorka festiwalu Joanna Wyrzykowska, nie ukrywała satysfakcji z przebiegu przeglądu konkursowego. – Poziom jest bardzo wysoki w tym roku. To są słowa, które usłyszałam od zespołu, który był u nas rok temu. I tak jak rok temu powiedzieli, że spokojnie podchodzili do tego przeglądu, tak w tym roku wszyscy – rozmawiając ze mną – byli zestresowani. Powiedzieli – „Co tu się stało z tym poziomem? Na jaki poziom on wskoczył?”. Myślę, że to jest składowa wielu rzeczy. Pozostaje się po prostu cieszyć, że tylu świetnych wykonawców chciało zaśpiewać na naszej scenie – podkreśliła prezes zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej, które odpowiada za organizację Hosanna Festivalu.

Festiwalowe koncerty w Siedlcach poprowadziła prezenterka telewizyjna Ida Nowakowska, która podzieliła się z Radiem Nowa Kultura swoimi wrażeniami. – Hosanna to fantastyczny festiwal, więc oczywiście jest to wielkie przeżycie. Zawsze, gdy mam okazję poznać takich młodych artystów, którzy tworzą jeszcze w imię Pana Boga, to dodaje nadziei, siły. To jest prawie egoistyczne – bo ja wychodzę tak natchniona Panem Bogiem. Jestem po prostu wdzięczna, że takie osoby są i że rośnie też młode pokolenie, bo są młodziutkie osoby, które będą dawały po prostu piękny przykład – stwierdziła dziennikarka.

XXIX edycja Hosanna Festivalu zakończyła się w niedzielny wieczór koncertem gwiazdy czyli grupy Arka Noego, przy której piosenkach bawiło się na widowni kilka pokoleń miłośników muzyki chrześcijańskiej.

Radio Nowa Kultura było patronem medialnym XXIX edycji Hosanna Festivalu.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background