W Skoczowie festiwalowa pamięć o Papieżu Polaku

Written by on 19 maja 2023

Upamiętnienie wizyty Jana Pawła poprzez kilkudniowe spotkania z muzyką, filmem i innymi formami twórczości artystycznej. Taka idea już od prawie trzydziestu lat przyświeca organizatorom Festiwalu Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra” w Skoczowie, który w tym roku odbędzie się od 20 do 22 maja.

Jedna ze współorganizatorek Festiwalu „Musica Sacra” Anna Bacza opowiedziała Radiu Nowa Kultura o początkach tej imprezy.

– Festiwal „Musica Sacra” w Skoczowie jest pokłosiem wizyty Jana Pawła II w 1995 roku. W ten sposób chcieliśmy upamiętnić to niezwykłe wydarzenie w historii naszego miasta. Właśnie przez kulturę, sztukę, ale nie jakby samych dla siebie, ale Papież Polak prosił, by nie budować mu pomników, tylko zrobić coś dobrego dla ludzi. Festiwal ma zawsze wymiar upamiętniający jego pobyt, ale też pomocowy – zbieramy środki czy to dla hospicjum, czy jak w tym roku będzie to wsparcie dla budującego się domu dla niepełnosprawnych chłopców w Skoczowie. Pierwszy festiwal odbył się w 1996 roku czyli rok po pobycie Jana Pawła II. Zawsze organizowany jest w maju, zawsze z datą obejmującą 22 maja czyli dzień, w którym Jan Paweł II w Skoczowie był. I tylko raz nie był możliwy do przygotowania z powodu epidemii COVID – podkreśliła przedstawicielka Stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra” w Skoczowie.

W programie tegorocznej imprezy znalazły się między innymi wydarzenia dla miłośników muzyki.

W tym roku zorganizowaliśmy dwa koncerty. Jeden z nich w kościele katolickim pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. I to jest koncert w niedzielę 21 maja w wykonaniu Krzysztofa Antkowiaka, pod niezwykłym tytułem: „Uśmiech zmienia wszystko”, i jest dedykowany pamięci księdza Piotra Pawlukiewicza. I drugi – w poniedziałek 22 maja, w dniu wspomnienia pobytu świętego Jana Pawła II w Skoczowie – w kościele ewangelickim Świętej Trójcy – koncert „Znak pokoju”, podczas którego wystąpi Łukasz Nowicki z towarzyszeniem muzyków – powiedziała Anna Bacza.

Twórcy festiwalu pomyśleli też o spotkaniach z dobrym filmem.

Organizujemy w ramach festiwalu trzy spotkania kinowe z niezwykle wartościowymi filmami chrześcijańskimi. I w tym roku zaczynamy „Festiwal filmowy z duszą” – jak go nazwaliśmy. Każdego dnia – 20, 21 i 22 maja o godzinie 15.00 – w naszym niezwykłym Teatrze Elektrycznym będą wyświetlane filmy. Pierwszy to „Bóg nie umarł”, drugi – „Dotknij nieba” i ostatni „Największy dar”. Wejście jest bezpłatne, trzeba tylko pobrać wejściówki – wyjaśniła współorganizatorka festiwalu.

Jak się okazuje, w programie tegorocznego festiwalu znalazły się także inne, ciekawie zapowiadające się wydarzenia.

Rozpoczynamy w sobotę 20 maja wernisażem „Życie jest piękne”, podczas którego promujemy bardzo niezwykłą, utalentowaną lokalną artystkę malarkę Joannę Lennert. Towarzyszyć jej będzie wieczór poezji w wykonaniu Edyty Hanslik. Dodatkową wystawą, która będzie towarzyszyć naszemu festiwalowi będzie ekspozycja „25 lat Musica Sacra z muzyką i sztuką”, która w formie zdjeć prezentuje większy wycinek naszej festiwalowej i kulturalnej działalności. Też niezwykłą rzeczą jest tegoroczny fotograficzny konkurs szkolny „Niepowtarzalne piękno architektury sakralnej gminy Skoczów”. Co roku przygotowujemy dla młodzieży jakąś formę uczestnictwa w kulturze i w tym wspomnieniu Jana Pawła II. W tym roku jest to konkurs fotograficzny i mamy nadzieję go rozstrzygnąć w trakcie poniedziałkowego koncertu. Bardzo serdecznie zapraszamy na pełne artyzmu, wspomnień i wzruszeń spotkanie przyjaciów czyli Festiwal „Musica Sacra” w Skoczowie od 20 do 22 maja 2023 roku – zakończyła Anna Bacza.

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące programu festiwalu w Skoczowie odnaleźć można w internecie na stronie organizatora czyli Stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background