To będzie przedsmak Nieba na scenie w Rybniku

Written by on 20 maja 2023

Muzyczne przypomnienie o tym, że nasze życie zmierza ku niebiańskim rozkoszom. Taka myśl przyświeca płycie „Niebo” Gabi Gąsior i jej przyjaciół, a piosenek z tego krążka będzie można wysłuchać podczas premierowego koncertu, który odbędzie się w niedzielę 21 maja w Rybniku.

Gabi Gąsior opowiedziała Radiu Nowa Kultura o tym, jak narodził się pomysł nagrania krążka „Niebo”.

Projekt „Niebo” to jest największe nasze przedsięwzięcie muzyczne i autorskie, jakie do tej pory przygotowywaliśmy, bo postanowiliśmy nagrać nie tylko audio, ale i wideo. I nagrań dokonaliśmy w ubiegłym roku, w lipcu, w Teatrze Ziemi Rybnickiej. I trochę nas ludzi tam było. Samych grających i śpiewających jest dwadzieścia pięć osób. A w sumie wszystkich, którzy pomogli przy projekcie i realizacji, z nami wszystkimi, mogę zliczyć, było około stu trzydziestu osób. Byli operatorzy kamer, reżyser – Irmina Śliwińska, i styliści, i makeupiści, i fryzjerzy, więc trochę nas tam było. Pragnienie zrobienia takiego projektu zrodziło się jeszcze przed pandemią, parę lat temu. I natrafiłam na fragment w Apokalipsie świętego Jana, w dwudziestym pierwszym rozdziale, i ten fragment mówił o Niebie. ale opowiadał, czego w Niebie już nie będzie. To mnie bardzo zafascynowało, bo rzeczywiście fragment ten mówi o tym – tak naprawdę to Bóg składa obietnicę – że w Niebie nie będzie już płaczu, choroby, śmierci, żałoby, a każdą łzę z naszych oczu otrze sam Bóg. I ten fragment mnie zachwycił i jednocześnie zdałam sobie sprawę z tego, że nie żyję tymi obietnicami na co dzień. Jako osoba wierząca, jako chrześcijanka, tak skupiam się na tym życiu tu na Ziemi, że zapominam do jakiej rzeczywistości zmierzam. I tak naprawdę, że to powinno być takim motorem każdego dnia, bo to nasze życie na Ziemi tutaj się nie kończy. I zaczęło kiełkować takie pragnienie w sercu, żeby właśnie o tym i sobie i innym. I żeby stworzyć taki materiał muzyczny, który będzie nam przypominał. Taki „przypominacz”, że: „hej, przecież możesz spojrzeć na życie tutaj na Ziemi przez pryzmat życia wiecznego”. I wtedy naprawdę nasze postrzeganie się zmienia i nasza perspektywa również. Zresztą dołączyliśmy też do płyty „Niebo” niespodziankę czyli „mój kawałek Nieba” – kawałek niebieskiego szkiełka, tak jakby kawałek witrażu, w kolorze błękitnym, transparentnym. Po to, żeby każdy, oprócz muzyki nagranej na płytę, mógł mieć taki swój kawałek Nieba przy sobie zawsze, kiedy poczuje się źle, albo straci nadzieję, albo poczuje, że to wszystko nie ma sensu. Wtedy może sobie wyciągnąć ten kawałek Nieba i spojrzeć na świat właśnie oczami Nieba i liczę na to, że to będzie taka inspiracja do tego, żeby właśnie tak patrzeć na nasze życie – że ono nie kończy się tu na Ziemi – przyznała artystka.

Gabi Gąsior kojarzona jest głównie z nurtem gospel, jednak jej nowa płyta jest bardzo różnorodna muzycznie.

Myślę, że z gospelowych utworów tak naprawdę mogę nazwać takim jedną piosenkę. Być może ktoś odnajdzie jakieś elementy właśnie takiej gospelowej ekspresji w innych utworach, ale na pewno nie we wszystkich. „Niebo” jest bardzo różnorodne. Celowo to zrobiliśmy, ale też nie na siłę. Ja już tak mam, że nie lubię śpiewać ani treści, ani muzyki, której nie rozumiem, albo nie czuję. Po prostu nie potrafię tego robić, czuję się w tym bardzo nieprawdziwa. Natomiast tu rzeczywiście, mimo że nie ma samego gospelu, to jest muzyka, która też gra mi w duszy i w sercu. Zresztą nie tylko mi, ale też muzykom, czy też mojemu mężowi Wojtkowi, z którym razem tworzyliśmy muzykę i aranżacje. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś na tej płycie dla siebie. Ale też nie jest to taki miks, żeby każdego „złapać na siłę”. Tak naprawdę liczę na to, że po prostu treści też przyciągną i będą taką zachętą do tego, żeby sięgnąć po całą płytę. Zresztą cały projekt znajduje się na moim kanale Gabi Gąsior na YouTube, także zapraszam serdecznie. Można sobie za darmo pooglądać, posłuchać. Do każdego utworu też są przygotowane takie krótkie filmy, w których w pierwszej części ja opowiadam o piosence, a w drugiej zaproszony gość, który dzieli się swoją historią, swoim świadectwem na temat treści danej piosenki. A jeżeli ktoś chciałby stać się częścią tego projektu i wesprzeć go, to ciągle trwa zbiórka też na „Niebo”. Można wejść na serwis zrzutka.pl i wpisać „Zrzutka na Niebo! Gabi Gąsior” i wesprzeć ten projekt. Przygotowaliśmy dużo fajnych gadżetów, nie tylko płyty, lecz także koszulki, świece, różne opaski na rękę, także zapraszam serdecznie. W taki sposób można wspomóc cały projekt, żebyśmy mogli skończyć publikację – dodała wokalistka.

Do premierowego koncertu płyty „Niebo” pozostały już tylko godziny.

W niedzielę 21 maja w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbędzie się koncert premierowy płyty „Niebo”. Planujemy wystąpić tam w pełnej obsadzie, będzie nas tam sporo na scenie. Będzie dużo śpiewających i dużo grających. Dodatkowo też w dwóch utworach pojawi się grupa, około trzydziestoosobowa a może i więcej, złożona z samych dzieciaków. Chór dziecięcy, bo takie dwa utwory znajdują się na płycie „Niebo”, właśnie z udziałem tego chóru. Będzie tam głośno i wesoło, Zapraszam serdecznie – podkreśliła Gabi Gąsior..

Koncert premierowy płyty „Niebo” w wykonaniu Gabi Gąsior i wszystkich zaproszonych artystów odbędzie się w Teatrze Ziemi Rybnickiej w niedzielę 21 maja o godzinie 18.00. Bilety na to wydarzenie są wciąż do zakupu w internecie.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background