Muzyczne wspomnienie twórcy Pana Cogito

Written by on 28 lipca 2023

W 25. rocznicę śmierci będzie miało muzyczne wspomnienie poety, który przekonywał czytelników: „idź wyprostowany wśród tych co na kolanach”. W piątek 28 lipca 2023 roku w Warszawie odbędzie się koncert „Herbert – rekonstukcja poety”.

Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura „Niepodległa” – głównego organizatora koncertu, wyjaśnił, dlaczego postanowiono przypomnieć postać tego polskiego twórcy.

Zbigniew Herbert, którego dwudziestą piątą rocznicę śmierci upamiętniamy tym koncertem, jest jednym z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku a jego twórczość jest ponadczasowa. I to właśnie staramy się pokazać w koncercie „Herbert – rekonstrukcja poety”. Zaprosiliśmy artystów z różnych pokoleń. Dobraliśmy repertuar tak, żeby przez tę ewoluującą twórczość poety przejść, zaprezentować ją. Same wykonania tych aranżacji muzycznych będą też przeplatane takimi felietonami pokazującymi i przypominającymi życiorys twórcy – powiedział współorganizator.

Jakie utwory znalazły się w programie tego wieczoru?

Prowadzenie koncertu powierzyliśmy Marcinowi Kwaśnemu i część utworów będzie też przez niego recytowana. Ale to będzie przede wszystkim koncert, a więc muzyczne aranżacje wierszy Zbigniewa Herberta. Usłyszymy takie jak: „Czułość” w wykonaniu Doroty Miśkiewicz, „Ballada o tym, że nie giniemy” w wykonaniu Skubasa, „Ze szczytu schodów” w wykonaniu Abradaba, „Dwie krople” – ponownie Dorota Miśkiewicz, „Głos wewnętrzny” w wykonaniu Organka, czy „Prośba” w wykonaniu Limboskiego. Za kierownictwo muzyczne tego koncertu odpowiada Miłosz Wośko i on też będzie dyrygował Orkiestrą „Aukso”. Szykuje się naprawdę wyjątkowo wydarzenie muzyczne. Taka szeroka reprezentacja polskich wokalistów i artystów wyraziła gotowość do wzięcia w nim udziału. I bezpłatne wejściówki na to wydarzenie rozeszły się bardzo szybko, co pokazuje, że jest zainteresowanie twórczością poety. Natomiast koncert będzie też zarejestrowany i będzie retransmitowany w telewizji w kanale TVP Kultura oraz w mediach społecznościowych Biura „Niepodległa”. Dlatego zachęcam w najbliższych dniach do śledzenia naszej strony internetowej – stwierdził Wojciech Kirejczyk.

Koncert „Herbert – rekonstrukcja poety” będzie bardzo zróżnicowany muzycznie.

Wokaliści reprezentują różne nurty i tak właśnie na tej scenie się zaprezentują. Myślę, że każdy będzie mógł odnaleźć swoje ulubione brzmienia. Ale też ta twórczość Zbigniewa Herberta przechodzi próbę czasu i tak naprawdę dotyka tych uniwersalnych zagadnień i wyzwań intelektualnych czy etycznych, które spotykamy po prostu w naszym życiu i musimy stawiać czoła tym wyborom. I dlatego myślę, że warto tę twórczość przypomnieć. Akurat w tę dwudziestą piątą rocznicę śmierci wydarza się okazja – taka „kalendarzowa” – i my z niej korzystamy, by kolejny raz przywołać Zbigniewa Herberta i jego poezję. A mówię „kolejny raz”, bo koncert ten jest trochę taką kontynuacją czy rozwinięciem projektu „Herbert 3.0”. To jest płyta, która została nagrana pięć lat temu z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury. Wtedy też za kierownictwo odpowiadał Miłosz Wośko i część utworów będzie pochodzić z tej płyty a część aranżacji została w tym roku specjalnie przygotowana do poezji – podkreślił dyrektor Biura „Niepodległa”.

Koncert „Herbert – rekonstrukcja poety” rozpocznie się w piątek 28 lipca o godzinie 19.00 w warszawskim Klubie Palladium przy ulicy Złotej 7/9. Obowiązują darmowe wejściówki.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *



Current track

Title

Artist

Background