Marcin Styczeń i Helena Adwent z „Golgotą Jasnogórską” jadą w Polskę

Written by on 17 marca 2023

Poezja Ernesta Brylla inspirowana obrazami Jerzego Dudy Gracza, upamiętniającymi mękę Jezusa Chrystusa i muzyka skomponowana przez Marcina Stycznia składają się na program wyjątkowych wielkopostnych koncertów. W najbliższych tygodniach „Golgota Jasnogórska” wybrzmi podczas kilku występów Marcina Stycznia i Heleny Adwent w różnych częściach Polski.

Marcin Styczeń opowiedział Radiu Nowa Kultura o „Golgocie Jasnogórskiej”.

„Golgota Jasnogórska” to niezwykły poemat pasyjny Ernesta Brylla, który stworzył on do obrazów Jerzego Dudy Gracza. Znajdują się one nad kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Nie wszyscy nawet wiedzą, że one tam wiszą. Jeżeli kiedyś Państwo będą na Jasnej Górze, to warto wybrać się do kaplicy Najświętszego Sakramentu i tam właśnie, idąc w lewo, są krużganki nad kaplicą Matki Bożej. I tam można te niezwykłe obrazy podziwiać. Przy czym warto zaznaczyć, że o ile te obrazy Jerzego Dudy Gracza są takie „narodowe”. W tym sensie, że w tę Golgotę, w mękę Jezusa Chrystusa, są wpisane nasze narodowe tragedie, o tyle ta „Golgota Jasnogórska” Ernesta Brylla jest niejako uzupełnieniem tej „Golgoty” malarskiej. I to jest taka golgota, która rozgrywa się obok nas i w nas, można by tak powiedzieć – wyjaśnił artysta.

W najbliższych tygodniach Marcin Styczeń wyruszy w mini-trasę wraz z Heleną Adwent, by zaśpiewać „Golgotę Jasnogórską”. Gdzie będzie można ich usłyszeć?

W piątek 17 marca w parafii Dobrego Pasterza – to jest Warszawa Miedzeszyn, tam po drodze krzyżowej i po mszy świętej około godziny 19.30 zaprezentujemy „Golgotę Jasnogórską”. W następnym tygodniu jedziemy już na południe i 24 marca wystąpimy z tym programem w Bielsku-Białej w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego. 26 marca zaprezentujemy ten koncert w parafii pw. św. Wojciecha w Koninie. Wybieramy się też do Lublina i w takim niezwykłym miejscu „Lubartowska 77” zagramy tę „Golgotę” 31 marca. I jeszcze koncert w Ropczycach 2 kwietnia, to będzie Niedziela Palmowa w parafii pw. św. Barbary – przedstawił koncertowe plany Marcin Styczeń.

„Golgota Jasnogórska” – poemat pasyjny Ernesta Brylla z muzyką Marcina Stycznia – ukazał się pierwotnie na płycie wydanej w 2013 roku.

fot. organizatorzy

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background