Gwiazdy i górale ku pamięci Prymasa Tysiąclecia

Written by on 14 sierpnia 2023

To będzie przypomnienie wielkiej postaci polskiego Kościoła i jego ponadczasowego przesłania, zaprezentowane w muzycznej oprawie, także na góralską nutę. Oratorium Bachledowiańskie „Równo ku Górze” odbędzie się na Bachledówce w poniedziałkowy wieczór 14 sierpnia.

O tym jak doszło do postania tego widowiska opowiedział Radiu Nowa Kultura jego producent Jan Mrowca.

Widowisko jest związane z miejscem jakim jest Bachledówka. Jest to sanktuarium już w tej chwili błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kilka lat temu, kiedy została ogłoszona decyzja o beatyfikacji prymasa, powstała idea, żeby na tym miejscu jakoś bardziej przybliżyć współczesnym ludziom jego myśl. Prymas Wyszyński na Bachledówce przejeżdżał przez siedem lat na wakacje, więc znamy jego postać. Wielu górali, którzy tam wtedy mieszkali, słuchało go, Dużo jego tekstów i zapisków pozostało. Zastanawialiśmy się jak to zrobić i wybraliśmy do „zaniesienia” tych słów środki jakimi są kultura i muzyka. Zdecydowaliśmy się na dużą formę muzyczną, ponieważ inspiracją do tego były spotkania prymasa z góralami, gdy on przyjeżdżał na Bachledówkę. Odbywały się tak zwane wieczornice, czyli wieczorne spotkania z miejscowymi zespołami folklorystycznymi – muzykantami, śpiewakami, mieszkańcami Czerwiennego i Ratułowa. Przychodzili do prymasa i właśnie mu śpiewali po góralsku, on do nich mówił. I te wieczory trwały kilka godzin. Właśnie na podstawie tych wydarzeń – rozmowy wielkiego prymasa i muzyki góralskiej – zaproponowaliśmy, by stworzyć dzieło, w którym będą dwa elementy. Jedno to będzie czysty folklor góralski, a drugi to muzyka symfoniczna, która ma symbolizować wielkość, mądrość i wzniosłość prymasa. Stąd taka forma i taki pomysł – wyjaśnił główny organizator.

Kto jest autorem tekstu i muzyki do oratorium?

– Tekst napisała pani Zofia Truty – naoczny świadek obecności Prymasa Tysiąclecia na Bachledówce. Jako mała dziewczynka brała udział w nabożeństwach czy tych wieczornicach z kardynałem Wyszyńskim. Później jako dorosła osoba zgłębiała bardzo mocno nauczanie prymasa i muszę powiedzieć, że jest według mnie bardzo dobrym ekspertem w tej dziedzinie. Zna bardzo dobrze jego nauczanie i myśl. Jest przy okazji poetką góralską i pisze wiele tekstów. I stąd ta myśl i ta prośba moja, żeby to ona napisała tekst. Szukaliśmy przez wiele miesięcy kompozytora, który by się zgodził tak napisać utwór, żeby muzyka góralska była częścią tego utworu, Żeby to nie była muzyka symfoniczna inspirowana góralszczyzną, ale żeby to był dialog muzyki wzniosłej, wielkiej, symfonicznej z naszą muzyką góralską. I dopiero pan Bartłomiej Gliniak, kompozytor muzyki filmowej, podjął się tego wyzwania i powstało właśnie to, co państwo będziecie mieli możliwość słuchać – powiedział Jan Mrowca

Oratorium „Równoj ku Górze” było już zaprezentowane publiczności kilka miesięcy temu.

Premiera odbyła się 30 września 2022 roku w krakowskim kościele księży augustianów. W tym samym miejscu, w którym prawie dokładnie trzydzieście lat wcześniej odbyła się premiera „Nieszporów ludźmierskich”. Wydarzenie wtedy było zorganizowane ku uczczeniu 550. rocznicy obecności paulinów „na Skałce” w Krakowie. Paulini są na Bachledówce i ze „Skałki” przyjechali tutaj, więc chcieliśmy im podziękować za tę nieprzerwaną przez tyle lat obecność. I to był też nasz hołd dla nich. Na premierze był obecny pan prezydent Andrzej Duda, arcybiskup Marek Jędraszewski, wojewoda, marszałek Małopolski i prezydent Krakowa – wyjaśnił producent.

Kto wystąpi na scenie w poniedziałkowy wieczór?

Wydarzenie odbędzie się na górze Bachledówka, około piętnastu kilometrów od Zakopanego. Znajduje się tam sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest to miejsce, z którego roztacza się przepiekna panorama na całe Tatry – od Tatr Zachodnich, poprzez Giewont, Kasprowy Wierch aż po Tatry wschodnie. Widowisko odbędzie się na szczycie tej góry. Scena jest ustawiona w ten sposób, że „amfiteatrem” będzie tak naprawdę całe Podhale, łącznie z Tatrami. W sumie wystąpi ponad dwustu wykonawców. Będzie to Orkiestra Akademii Beethovenovskiej z Krakowa, Chór Filharmoników Śląskich, chór i soliści góralscy, kapela Krzysztofa Czecha i tym razem będzie nam towarzyszyć kilkoro solistów – gwiazd polskiej sceny muzycznej: Edyta Golec, Halina Mlynkova, Roksana Węgiel, Paweł i Łukasz Golcowie, Andrzej Lampert i Krzysztof Cugowski. To są nowe gwiazdy, które dołączą do nas. Będą także oryginalni nasi soliści, którzy brali udział w premierze czyli Sylwia Banasik-Smulska i Emil Ławecki. Całość będzie ubrana w formę widowiska telewizyjnego i w ten nasz koncert będzie włączona modlitwa górali. Będziemy się modlić o błogosławieństwo, o łaskę wypenienia „Ślubów jasnogórskich”. Będziemy prosić Matkę Bożą o to, żeby nam pomogła dopełnić tych ślubów, które prymas złożył na Jasnej Górze. To całe wydarzenie odbędzie się w poniedziałek 14 sierpnia o godzinie 18.30 – dodał Jan Mrowca.

Wstęp na Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku Górze” na Bachledówce jest wolny.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *



Current track

Title

Artist

Background