Niecodzienna droga krzyżowa w Wejherowie
Written by Piotr Wojtowicz on 11 marca 2023
Piękno obrazu i muzyki prowadzące odbiorcę ku przeżyciu wspomnienia męki Jezusa na Golgocie. Tak w skrócie można opisać „Drogę krzyżową malowaną piaskiem”, która w niedzielny wieczór 12 marca odbędzie się w kościele pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Duszy i na Ciele i Św. Anny w Wejherowie.
To wielkopostne wydarzenie po raz pierwszy udało się zorganizować na Kaszubach i będzie miało naprawdę wyjątkowy charakter.
– Droga krzyżowa będzie niecodzienna z tego tytułu, że jej forma będzie nietypowa. Nie będzie to klasyczne nabożeństwo, gdzie będziemy przechodzić od stacji do stacji i zapowiadać takowe. Tylko to będzie wydarzenie bardziej artystyczne, w którym będzie nas prowadzić muzyka i obraz, artystów, którzy są naprawdę znamienici – przyznał jeden z organizatorów Michał Warkusz.
W niedzielny wieczór w Wejherowie różne formy sztuki prowadzić będą odbiorców ku Bogu.
– To wydarzenie nazwaliśmy „Droga krzyżowa malowana piaskiem”, trochę prowokacyjnie, aczkolwiek niebezpodstawnie. Bo rzeczywiście będzie wybitna artystka Kasia Perkowska, która maluje piaskiem na tafli szkła. Dla nas to też bardzo ciekawe, ponieważ nie mieliśmy do tej pory okazji poznać Kasi, poza jej pracami, które widzieliśmy w telewizji czy w mediach społecznościowych. A jak czytaliśmy, to bardzo inspirująca postać. Osoba – architekt, która rzuciła pracę po to, żeby rysować piaskiem Boże dzieła. Zatem musi to być człowiek o pięknej duszy, skoro robi takie odważne rzeczy dla Pana Boga w swoim życiu. Obraz będzie widoczny na dużym ekranie. Technicznie zaufaliśmy artystce, która ma sprzęt w całości do tego przygotowany, więc wszyscy, którzy będą w tym wydarzeniu uczestniczyć, będą widzieć te piękne prace bez trudu – podkreślił Michał Warkusz.
Joanna Warkusz, współorganizująca wraz z mężem wydarzenie, opowiedziała nam o stronie muzycznej tego wielkopostnego projektu.
– Muzyka będzie towarzyszyć obrazowi. Nad całością czuwa Hubert Kowalski, znany chyba większości ludzi bardziej zaangażowanych w takie tematy kościelno-muzyczne. Hubert przyjedzie ze składem kameralnym ICON Orkiestra z Krakowa, którą zresztą sam założył. Zaśpiewa Basia Pospieszalska a towarzyszyć jej będzie Michał Bąk. Wykonają utwory ze swojej nowej płyty „Pieśni wielkopostne”. I mamy zaszczyt i radość wielką, że w takim kameralnym wejherowskim składzie zaśpiewamy jako chór towarzyszący temu wydarzeniu – stwierdziła organizatorka.
Ciekawe są okoliczności tego, że ta niecodzienna droga krzyżowa odbędzie się w Wejherowie.
– Trzeba zaznaczyć, że to wydarzenie – „Droga krzyżowa malowana piaskiem” – już miało miejsce przed dwoma laty w bazylice Bożego Ciała w Krakowie. No i Hubert Kowalski to zaproponował, że można to gdzieś jeszcze zorganizować. I rozmawialiśmy o tym, narodził się ten pomysł i skumulował właściwie wszystkie nasze plany na koncerty i inne wydarzenia na okres Wielkiego Postu, o których rozmawialiśmy z ojcem kustoszem sanktuarium w Wejherowie. Chcieliśmy zaprosić na koncert Basię Pospieszalską z Michałem Bąkiem, i mieliśmy – oprócz koncertu pieśni pasyjnych – przygotować wyjątkową drogę krzyżową. Po czym dzwoni Hubert Kowalski z zapytaniem, czy jesteśmy zainteresowani takim wydarzeniem, które spełniło wszystkie trzy wymogi, więc uznałam, że to jest naprawdę coś wielkiego. I porozmawiałam z ojcem kustoszem. On z wielką chęcią i radością się zgodził. I możemy to wszystko pokazać – powiedziała Joanna Warkusz.
Jak się okazuje miejsce, w którym odbędzie się „Droga krzyżowa piaskiem malowana” ma prawdziwie duchowe korzenie.
– Wejherowo położone jest na północy Polski, słuchaczom będzie być może łatwiej je lokalizować, gdy powiem, że w odległości 20 kilometrów od Gdyni. To bardzo piękne miasto, które założył Jakub Wejher w XVII wieku. Został on podczas wojny z Rosją przygnieciony murem i tam złożył Panu Bogu taką przysięgę, że jeśli go z tego wydobędzie to on zbuduje Mu kościół i kalwarię. I to myślę, z czego Wejherowo słynie w Polsce to, że ma przepiękną Kalwarię położoną na leśnych wzgórzach. Kalwaria, która jest odzwierciedleniem Kalwarii tej prawdziwej, to znaczy odległości między stacjami są dokładnie takie same jak odległości drogi krzyżowej w Jerozolimie. Jest to taka „perła” naszej kultury. Jeśli ktoś do tej pory był choćby w Kalwarii Zebrzydowskiej czy Pakoskiej, powinien też odwiedzić Kalwarię Wejherowską, by zobaczyć to, czym my się chwalimy, a czego część ludzi w Polsce jeszcze nie zna – dodał Michał Warkusz.
„Droga krzyżowa piaskiem malowana” odbędzie się w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Wejherowie w niedzielę 12 marca o godzinie 20.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.