Zaśpiewają dla „Powstańców Wyklętych”

Written by on 29 lipca 2023

To będzie muzyczne wspomnienie i upamiętnienie bohaterów, którzy najpierw walczyli z niemieckim okupantem podczas Powstania Warszawskiego, a potem ginęli z rąk komunistycznych oprawców. W sobotę 29 lipca 2023 roku w stołecznym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbędzie się koncert „Powstańcy Wyklęci”.

O myśli przewodniej tego koncertu opowiedział Jarosław Wróblewski, kierownik muzealnego Działu Informacji, Promocji i Wydawnictw.

– Koncert „Powstańcy Wyklęci” wykonuje Kapela Sztajer. To jest taka uliczna kapela warszawska, która z taką swobodą, czasami ze śmiechem, ironią, śpiewa piosenki starej Warszawy. Jednak ten nadchodzący czas pamięci, szczególny właśnie w Warszawie, na który czekamy cały rok, też ma miejsce w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL czyli dawnej katowni komunistycznej bezpieki. W miejscu, gdzie więziono, torturowano, strzelano w tył głowy polskim bohaterom. I chcemy może trochę poważniej do tego podejść, też przez pryzmat tego klimatu Warszawy, ale zamyślić się w takiej refleksji. Właśnie między piosenkami powstańczymi będziemy wspominać żołnierzy, którzy tutaj byli więzieni – żołnierzy Batalionu „Zośka”, różnych innych formacji. Nie chcę nikogo tutaj wyróżniać też, bo to jest taka zawsze zbiorowa pamięć. Ale chcemy przypomnieć tych, którzy tutaj byli dręczeni. Uważali, że czas sześciu lat walki z niemieckim okupantem o wolną Polskę się nie skończył. I nie godzili się na tę sowiecką okupację, więc w różny sposób funkcjonowali w tym podziemiu antykomunistycznym. Bezpieka na nich „polowała”, więziła. Takim przykładem jest właśnie odsłonięta wystawa, gdzie mamy ponad dwudziestu żołnierzy Powstania Warszawskiego, który zostali zamordowani tutaj strzałem w tył głowy. I to były różne osoby, które działały w różnych miejscach, w różnych dzielnicach w Powstaniu, a po wojnie też były zaangażowane w różne przestrzenie – czy to na Zachodzie, czy w Polsce. Tak jak Witodl Pilecki, który tworzył siatkę konspiracyjną. Ale jest też żołnierz „Zapory”. Są osoby zaangażowane w tą narodową konspirację – WiN-owską. Oni tutaj ginęli i ich upamiętniamy koncertem, gdzieś płynącym z serca w takim właśnie klimacie stolicy. Zapraszamy w sobotę 29 lipca o godzinie 18.00 na Rakowiecką 37 – łatwo dojechać, bo to jest niedaleko stacji Metro Pole Mokotowskie – na szczególny koncert poświęcony „Powstańcom Wyklętym”, tym którzy byli tutaj więzieni. Będziemy rozdawać śpiewniki, będzie wspólne śpiewanie piosenek Powstania Warszawskiego. W tych murach będzie to niepowtarzalny koncert – przyznał jeden z organizatorów wydarzenia.

Koncert „Powstańcy Wyklęci” odbędzie się w plenerze na terenie warszawskiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, a wstęp na to wydarzenie jest wolny.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background