Wystąpią w stolicy na cześć świętego Jana Pawła II

Written by on 18 czerwca 2023

Muzyczne wspomnienie papieskich wizyt w stolicy oraz okazja do przypomnienia postaci i nauczania Wielkiego Polaka. W niedzielny wieczór 18 czerwca odbędzie się w Warszawie koncert „Miastu i światu”.

Niedzielny koncert to zwieńczenie wyjątkowego czasu „Muzykolekcji”, o których opowiedział nam koordynator wydarzenia Michał Pękała.

„Muzykolekcje” są to rekolekcje muzyczne, które w tym roku trwają dwa weekendy i kończą się koncertem na Placu Zamkowym w Warszawie. Ten projekt trwa już od ośmiu lat, obecnie jest to już ósma edycja. Rekolekcje czyli czas formacji duchowej, do którego inspiracją jest dla nas charyzmat Ruchu Światło-Życie. Duża część osób z tego grona, które organizuje „Muzykolekcje”, jest członkami „Oazy” lub mamy dłuższy etap bycia w takiej wspólnocie w naszej historii życia. Ten drugi człon – czyli muzyczne – to dotyczy warsztatów muzycznych, które co roku prowadzą – nie jest tak, że to zawsze są te same osoby – ale rzeczywiście tak się najczęściej układało, że tymi muzykami są – również w tym roku – Hubert Kowalski, Leopold Twardowski i Piotr Pałka. W zależności od tematu i edycji, i troszkę też warunków obiektywnych bywało tak, że „Muzykolekcje” były bardziej kameralne i właśnie skupione na muzyce liturgicznej. I na przykład gościliśmy którego roku Pawła Bębenka, i ten charakter był mocno wyeksponowany. I rzeczywiście liturgia i Eucharystia – można powiedzieć – jest sercem czy fundamentem tego czasu. Codziennie w każdym dniu tych rekolekcji jest ich sześć, licząc te dwa weekendy, i Eucharystia jest takim naszym centralnym punktem, więc zawsze jest tam element śpiewu liturgicznego. Natomiast takim kierunkiem, w drugiej kolejności, który jest bardzo ważny i w tym roku – jak również w poprzednim – jest zdecydowanie bardziej wyeksponowany, to jest wyjście w kierunku takiej muzyki dziękczynnej, muzyki uwielbienia, to ma też kierunek wyjścia do ludzi, wyjścia poza strefę liturgii i tutaj ściśle to się łączy z ideą koncertu, który jest tym takim uwieńczeniem czy finałem tych dwóch weekendów – podkreślił współorganizator rekolekcji.

Na scenie podczas niedzielnego koncertu wystąpi wielu artystów.

Wykonawcami koncertu są – w olbrzymiej większości – uczestnicy „Muzykolekcji”. Są to chórzyści, jest ich około sześćdziesięciu pięciu osób, jednocześnie jest to zespół instrumentalny, który będzie liczył w przybliżeniu dwudziestu pięciu instrumentalistów w orkiestrze. I tutaj w dużym stopniu będą to też nasi goście, znajomi, przyjaciele, z różnych wspólnot z Warszawy i spoza Warszawy, również współpracujący przy innych projektach z tymi osobami, którzy prowadzą warsztaty. Ma się również pojawić troje solistów. Całość to będzie ponad stu wykonawców, w takim układzie – chór, orkiestra, band, soliści – wyjaśnił Michał Pękała.

Idea koncertu „Miastu i światu” jest wyjątkowa.

Nazwa „Miastu i światu” nawiązuje do tego, że Warszawę pięciokrotnie odwiedził papież Jan Paweł II. I w tym roku tak to się splata, że spotkamy się na koncercie dokładnie w czterdziestą rocznicę obecności Ojca Świętego w 1983 roku, kiedy jeszcze obowiązywał stan wojenny i była zupełnie inna sytuacja w naszym kraju. Nazwa i przesłanie koncertu bardzo mocno nawiązuje do tego, co nam dał i czego nas uczył Jan Paweł II, więc będziemy na pewno do tego się odwoływać. I do tego będą nawiązywały utwory i modlitwa prowadzona ze sceny. Na pewno będzie tam wezwanie i odwołanie do tych słów wzywających Ducha Świętego, kontynuacja tej modlitwy. Szczególnie w kontekście tego roku 1983 roku będzie również taki akcent dotyczący modlitwy o pokój. A jeszcze takim dla nas szczególnym znakiem, do którego się odwołujemy, jest błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, którego Ojciec Święty udzielił miastu Warszawa, zgromadzonym mieszkańcom, u końca swojej pielgrzymki w 1987 roku. Dla nas ten gest błogosławieństwa papieskiego, jego ostatni taki oficjalny dar, który nam przekazał podczas tej pielgrzymki jest dla nas ważnym symbolem i punktem odniesienia. To znaczy my go rozumiemy jako wyzwanie, aby ten znak i ten gest i tą modlitwę kontynuować, przekazywać dalej. Stąd „Miastu i światu” to jest rodzaj takie postawy, my to tak rozumieny, że ten koncert jest skierowany, aby kontynuować i przekazywać dalej dobro, które kiedyś nam pokazał Jan Paweł II. Teraz my, obdarzeni tym dobrem, doświadczając Bożej miłości, łaski, która nas uzdrawia, dotyka i wpływa po prostu na nasze życie, kształtuje nasze sumienia i rodziny, chcemy się tym dzielić i przekazywać właśnie w tym geście błogosławieństwa i tak to jest też zapisane w nazwie koncertu – „Miastu i światu” – przyznał współorganizator koncertu.

Wydarzenie upamiętniające postać Papieża Polaka odbędzie się w stolicy w niedzielny wieczór.

Sam koncert zacznie się o godzinie 19.00 na Placu Zamkowym w Warszawie już w najbliższą niedzielę 18 czerwca. Wcześniej o godzinie 17.00 na scenie zostanie poprowadzony program, w charakterze debaty, pod tytułem: „Jan Paweł II – nauczyciel wolności”, gdzie pojawią się świadkowie i osoby, które będą się dzielić wspomnieniem i tym jak dotyczy i dotyka nas dzisiaj nauczanie Ojca Świętego. A sam koncert od godziny 19.00 potrwa do około 21.30. Zapraszamy na niego zarówno rodziny z dziećmi, młodzież. Będzie też przygotowanych około stu miejsc siedzących dla seniorów. Staramy się, żeby każdy też znalazł coś w tej muzyce i usłyszał coś dla siebie. By style czy gatunki, które będą tam prezentowane, mogły jak najgłębiej zapaść w serce i zwrócić uwagę osób, które będą na placu, niezależnie czy przybędą tam z takim pragnieniem, żeby właśnie uczestniczyć w tym koncercie, czy też może znajdą się tam trochę przypadkowo po prostu jako turyści – zakończył Michał Pękała.

Wstęp na warszawski koncert „Miastu i światu” jest wolny.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *



Current track

Title

Artist

Background