Teatr Klasyki Polskiej zaprasza na weekend z „Vatzlavem” Sławomira Mrożka

Written by on 15 lipca 2023

Po wielu latach dramat „Vatzlav” Sławomira Mrożka powrócił na deski sceniczne. W sobotę 15 lipca i niedzielę 16 lipca Teatr Klasyki Polskiej wystawi tę sztukę aż czterokrotnie w Warszawie.

O czym opowiada „Vatzlav” zdradził reżyser przedstawienia Jarosław Gajewski.

To jest sztuka napisana przez Sławomira Mrożka w 1968 roku. Jest jego reakcją na woltę „dzieci kwiatów” w Paryżu – z jednej strony, a z drugiej strony na los polskich emigrantów w tym kraju. Na głębszym poziomie jest to opowieść o świadomości wolności, o dojrzewaniu do niej i o tym, że poczucie wolności musi być poprzedzone przez poczucie dobra i zła. Na najpełniejszym poziomie jest to utwór o dojrzewaniu do człowieczeństwa ludzi z tak zwanej „gorszej części ludzkości”, jakimi przez zachodnią Europę byli postrzegani Słowianie. Pierwsze didaskalium tego dramatu, dotyczącego głównej postaci, czyli Vatzlava, brzmi właśnie tak: Vatzlav to imię sugerujące słowiańskość, ale w istocie Vatzlav jest przedstawicielem tzw. „gorszej ludzkości” w ogóle – wyjaśnił twórca przedstawienia.

Jak się okazuje „Vatzlav” nie jest utworem często wystawianym w polskich teatrach.

Bez wątpienia przeszłość ciąży nad teraźniejszością. Mam na myśli sukces przedstawienia „Vatzlava” w reżyserii Kazimierza Dejmka – zarówno z 1979 roku w Teatrze Nowym w Łodzi, jak i z 1982 roku w warszawskim Teatrze Polskim. Ta drugie przedstawienie było grane kilkanaście lat i skończyło się realizacją telewizyjną. Sukces i kulturowa pamięć publiczności może być czymś z czym się trudno zmierzyć. W tym sensie nasze przedstawienie jest obarczone pewnym ryzykiem. Z drugiej jednak strony żywość tego tekstu, realność struktury poetyckiej, która wspiera i buduje ten tekst, jest tak silna, że mamy pewność rezonansu wśród współczesnej publiczności. Ten tekst był rzeczywiście rzadko grany, z tego co mi wiadomo to tylko raz po inscenizacji Dejmka był wystawiany. Nasza realizacja byłaby drugą, natomiast ważkość tego tekstu, jego mądrość, bystrość obserwacji sprawia, że może on się wykazać nadzwyczajną realnością, co mówić mam na myśli coś więcej niż tylko aktualność a pewną ponadczasowość – podkreślił Jarosław Gajewski.

Dlaczego Teatr Klasyki Polskiej sięgnął więc po „Vatzlava”?

– Teatr Klasyki Polskiej, w przekonaniu, że mamy do czynienia z jednym z największych polskich dramaturgów w historii polskiego teatru i naszej literatury, postanowił stworzyć cykl przedstawień jego przedstawień o roboczym tytule: „Dom Mrożka”. „Vatzlav” jest „fundamentem tego domu”. Uważamy go za jeden z najważniejszych tekstów Mrożka, obok „Emigrantów” i „Tanga”. Do 2030 roku chcemy wystawić dziesięć sztuk Sławomira Mrożka, stworzyć kanon reprezentacyjny dla jego dramaturgii. I stworzyć w 2030 roku rodzaj „festiwalu” Mrożka, zorganizowanego przez Teatr Klasyki Polskiej. O sięgnięciu po „Vatzlava” zadecydowała ważkość tego tekstu, długofalowy projekt, a co najważniejsze – reakcja publiczności, której – gdy po raz pierwszy wystawialiśmy ten dramat – jeszcze nie znaliśmy. Natomiast obecnie utwierdzamy się w przekonaniu, że to jest autor bardzo żywy, bardzo mocno rezonujący w naszej wyobraźni, bardzo mocno dotykający i nazywający rzeczy, które dzisiaj nas dotyczą, mimo że tworzył kilkadziesiąt lat temu – w przypadku „Vatzlava” mówimy o sztuce, która ma ponad pięćdziesiąt lat. W tym roku notabene przypada dziesiąta rocznica śmierci Mrożka – zmarł 15 sierpnia 2013 roku. Staramy się pamiętać jego nazwisko, staramy się pielęgnować pamięć jego twórczości i – co najważniejsze – jego sztuki poddawać próbie dzisiejszej wrażliwości publiczności. Mamy już pierwsze reakcje i one są bardzo dobre czyli wrażliwość na jego literaturę pozostaje a siła oddziaływania jego tekstów dramatycznych jest wciąż bardzo duża – powiedział dyrektor Teatru Klasyki Polskiej.

Na koniec reżyser „Vatzlava” zachęcił naszych słuchaczy do udziału w przedstawieniu.

Serdecznie zapraszam Państwa do Zamku Ujazdowskiego w Warszawie, do Sali imienia Wojciecha Krukowskiego na „Vatzlava” Sławomira Mrożka w mojej reżyserii. W roli głównej występuje Matusz Rusin, twórca arcyroli Vatzlava, wybitny aktor Teatru Narodowego. Spektakle gramy w sobotę 15 lipca o godzinie 17.00 i 20.00 oraz w niedzielę 16 lipca – także o godzinie 17.00 i 20.00. Bilety są do kupienia na stronie Zamku Ujazdowskiego. Serdecznie Państwa zapraszam – zakończył Jarosław Gajewski.

Premiera „Vatzlava” w inscenizacji Teatru Klasyki Polskiej odbyła się 16 czerwca 2021 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *



Current track

Title

Artist

Background