Ludzie Nowej Kultury
Agata Pniewska
Ludzie Nowej Kultury to rozmowy z osobami ze świata szeroko rozumianej kultury, a także mediów, sportu i innych profesji. Osobami, które na co dzień kierują się w życiu wartościami chrześcijańskimi, doceniają wartość jaką jest godność człowieka.
Program prowadzi Agata Pniewska.
—————–
Julia Andruszko – antropolog kultury o specjalizacji antropologia wizualna, specjalista ds. komunikacji i budowy marki, współorganizatorka Szkoły Dizajnu Boskiego oraz doktorantka na kierunku komunikacja społeczna i media na warszawskim UKSW. Kultura wizualna interesowała Julię od najmłodszych lat. Jako artystyczna dusza (z urodzenia i usposobienia) ubiorem wyrażała swego rodzaju sprzeciw wobec mainstreamowych konsumpcyjnych treści: ścięta na łyso, z kolczykami w uszach… W wieku 13 lat zaczęła zażywać substancje psychoaktywne. W takim klimacie kilka lat później, gdy przechodziła przez toruński rynek zobaczyła plakat, który zapraszał na czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Co ją zatrzymało? Czym jest teologia wizualna? Co Julia sądzi o poziomie komunikacji wizualnej w Kościele katolickim? Jak dzisiaj jest przyjmowana w środowiskach artystycznych?
—————–
Marta i Stanisław Jędrzejewscy – twórcy projektu „Ludzie Pełni Życia”, w którym pokazują, że szczęśliwe małżeństwo jest możliwe, a nawet konieczne. W rozmowie są szczerzy aż do bólu – nie zabrakło wątku wychodzenia z kryzysów, w których było ich małżeństwo. Stanisław prowadzi firmę kurierską. Modli się za swoich klientów i nie raz rozmawiał z nimi o tym, gdzie jest źródło jego radosnego spojrzenia na świat. Opowie, jaka była jego droga od stresogennej pogoni za rozwojem firmy do zawierzenia Bogu, wolności serca i czasu dla rodziny. Będzie też o tym, jak ważna jest dla nich autentyczność, czyli dbanie o własną relację małżeńską, o pójściu pod prąd statystykom dot. małżeństw oraz o standardach Królestwa Bożego w życiu codziennym. Czym jest ich „zebranie zarządu”?
—————–
Bartłomiej Krakowiak – krakowski taksówkarz i ewangelizator w ośrodkach wychowawczych, domach dziecka, szkołach, parafiach, na ulicy i w aucie. Jak mówi, to polega na codziennym podejmowaniu decyzji, by być takim człowiekiem. A sama ewangelizacja wciąż jest to dla niego stresująca. Bartek powie, jak w rozmowie przechodzi od tego, co dzieje się za oknem samochodu do świadectwa o Żywym Bogu i jak nasłuchuje, co Bóg chce robić w danym momencie. Jest wdzięczny, że ma wspólnotę, do której może zaprosić napotkane osoby, a nie zostawia ich samych sobie. To dla niego dar i odpowiedzialnie podchodzi do bycia jej członkiem. Co odróżnia wspólnotę od grupy modlitewnej czy „kółka wzajemnej adoracji”? Czy w relacji z Bogiem warto czekać „aż spadnie śnieg”? Dlaczego syn Bartka ma na imię Izaak?
—————–
Natalia Wensierska – instruktorka wokalna, która pracuje z dziećmi i młodzieżą, współtworzy spektakle teatralne, prowadzi zajęcia taneczno-ruchowe oraz warsztaty uwielbienia tańcem. To rozmowa pełna radości i entuzjazmu płynących z relacji z Bogiem. Natalia śpiewa, tańczy i wyraża siebie, bo czuje się kochana taka, jaka jest. W Bogu może być sobą i zawsze jest przyjęta, cokolwiek się dzieje. Czyli będzie o wyjątkowości każdego z nas. Natalia opowie też, co wspólnego ma taniec z modlitwą oraz czego uczy się od dzieci. Jak się okazuje jej życie ma nie tylko jasne odcienie, ale nawet w stanach depresyjnych doświadczyła błogosławieństwa. Jak można z różową torebką wejść w świat Bożej ekonomii? Jak znaleźć swój język komunikacji z Bogiem? Jak uwierzyć prawdzie, kiedy uczucia mówią co innego i czy prawda może je zintegrować?
—————–
Sylwia Hazboun – absolwentka filologii arabskiej i autorka bloga „Dzisiaj w Betlejem”, którego prowadzi razem ze swoim mężem Yousefem. To blog o historii, kulturach i religiach Ziemi Świętej. Sylwia tworzy też podcast, opowiadania historyczne oraz chrześcijańską muzykę inspirowaną Bliskim Wschodem. Śpiewa m.in. po aramejsku. To rozmowa o źródłach konfliktu izraelsko-palestyńskiego o współczesnych problemach tych społeczeństw oraz o sytuacji chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej. Będzie też o tworzeniu muzyki, która jest swoistą pielgrzymką w tamte strony oraz o dawaniu świadectwa wiary w Chrystusa wśród muzułmanów. Jak Sylwia w duchu koleżeńskim „zagięła” muzułmanów w rozmowie o ich religii? Jak z biblijnej perspektywy patrzeć na Izrael? Jakie jest podejście Kościoła do konfliktu izraelsko-palestyńskiego i czy widzi szanse na pokój?
—————–
Maciej Mikołajczuk – przedsiębiorca w branży motoryzacyjnej, który kieruje się zasadą „Najpierw Bóg, potem biznes”. Maciek wielokrotnie modlił się za swoich pracowników, klientów i osoby przypadkowo napotkane, i widział jak Bóg ich uzdrawia. Wyjątkowym dla niego wyjazdem służbowym były targi Poznań Motor Show, dzięki któremu mógł pierwszy raz modlić się za ludzi z człowiekiem, przez którego wielu doświadcza Bożej miłości. Będzie też o mocy świadectwa, kiedy opowiadamy innym, co Bóg robi w naszym życiu, o uważności na poruszenia Ducha Świętego oraz o tym, jak Bóg realizuje marzenia i sprawia, że w garażu lśnią piękne bryki. Co zmieniło się w firmie, kiedy Maciek zaprosił Jezusa do prowadzenia jej? Co Bóg robi, kiedy myślisz, że zbankrutujesz, bo trwa pandemia, ale nadmiar towaru okazuje się błogosławieństwem i wychodzisz z długów?
—————–
Karol Sobczyk – lider i założyciel krakowskiej wspólnoty oraz Chrześcijańskiej Fundacji Głos na Pustyni zaangażowany w inicjatywy na rzecz jedności chrześcijan oraz wzrostu i odnowy Kościoła. Jest psychologiem i autorem książek, a także twórcą pierwszego w Polsce ofiaromatu. Głównym tematem rozmowy jest ekumenizm. Dowiemy się, co on tak naprawdę oznacza, dlaczego Karol świadomie jest członkiem Kościoła katolickiego, a zarazem szuka jedności z przedstawicielami innych Kościołów i wspólnot oraz co jest kluczem w budowaniu jej. Będzie też o wyjątkowym osiedlu w USA, gdzie protestant przypomina katolikowi o modlitwie… na różańcu. Co odróżnia jedność od jednolitości? Skąd wzięła się wrogość katolików i protestantów? Dlaczego potrzebujemy dzisiaj być czytelni w swoim chrześcijaństwie, co z pracą w niedzielę i czego świat może od nas wymagać?
—————–
O. Jacek Hajnos – dominikanin, absolwent filozofii, teologii i Akademii Sztuk Pięknych. Jego prace były nagradzane na międzynarodowych wystawach, ale wybór zakonu był świadomą decyzją, którą poprzedził swego rodzaju „pogrzeb”. Nie ukrywa, że kiedyś miał nieprzychylną opinię o sztuce religijnej i opowiada o jednym ze swoich najważniejszych dotychczas dzieł – „Różnica” to 77 portretów i historii osób w kryzysie bezdomności. Dominikanin wyjaśnia, dlaczego z życia na ulicy pomaga wychodzić jedynie relacja z drugim człowiekiem. Dodaje, że gdyby nie spotkał odpowiednich ludzi i nie doświadczył łaski, sam mógłby być osobą bezdomną. Jak imprezowy dom studencki w Krakowie stał się domem neofitów zajawionych na Pana Boga? Dlaczego o. Jacek mieszkał z osobami w kryzysie bezdomności? Co robi dziś, gdy widzi bezdomnego?
—————–
Sandra Szurgot – studentka edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej na co dzień prowadzi chór młodzieżowy oraz zajęcia muzyczne w szkole podstawowej, a także śpiewa w zespole Ocaleni Worship. W rozmowie dzieli się tym, że dla wielu młodych ludzi media społecznościowe są jedynym miejscem, gdzie mogą usłyszeć żywe świadectwo o Jezusie, który zmienia życie. To zachęca ją by i tam nieść Bożą obecność. Porozmawiamy o przekraczaniu swoich granic wstydu czy niepewności, kiedy ewangelizujemy oraz o tym, czego młody człowiek potrzebuje doświadczyć w Kościele, by chciał w nim zostać. Sandra opowie też historię, jak bez ukończenia szkoły muzycznej, a z zachęty Ducha Świętego dostała się na Akademię Muzyczną. Teraz chce nie tylko swoją pasją dzielić się z innymi, ale i przez muzykę pokazywać im drogę do Boga.
—————–
Michał Dzienyński – dziennikarz i reporter ogólnopolskiej stacji radiowej, który z pokorą i dystansem do siebie przyznaje, że trudno mu zapamiętywać daty, nawet te istotne. Michał dzieli się swoją perspektywą „reporterki”. Mówi, że czasem pracuje przy materiałach, które wyciskają łzy i łamią głos. Wierzy jeszcze w misję mediów – choć dziennikarstwo, którego go uczono, było trochę inne niż to dzisiejsze – ale w jego życiu ważna jest wiara, którą otrzymał w darze. Będzie też o walce z nałogiem oraz pomaganiu innym w zmaganiu się z uzależnieniem. Jest chyba pierwszym gościem audycji, który zdradził, gdzie lubi się spowiadać. Jakie tematy mogą być trudne do zrealizowania dla zawodowego dziennikarza? Co otrzymał w pakiecie razem z darem wiary? Co wiara zmieniła w jego zachowaniu? Mamy konkrety.
—————–
Iwona Pietrala – wokalistka, autorka tekstów, ewangelizatorka i mentorka opowiedziała o tym, jak Bóg upomniał się o nią w wielkim mieście daleko od Polski. To tam zaczęła pisać teksty i tworzyć piosenki, mimo że nie gra na żadnym instrumencie! A gdy pracowała na uczelni często rozmawiała o wierze z muzułmanami, świadkami Jehowy i ateistami. Co było dla nich niesamowite w Bogu, o którym słyszeli? Łatwiej ewangelizować chrześcijan czy osoby nieochrzczone i jak to robić? Jaki związek z uzdrowieniem ma przebaczenie?
—————–
Jakub Zajączkowski – student zarządzania, fotograf, programista i twórca cyfrowy, który na co dzień angażuje się w różne formy ewangelizacji. Jest zachwycony tym, że Bóg pozwala o Sobie świadczyć. Wyjście na kawę, na plażę, do sklepu, do kina czy podróż pociągiem są dla Kuby i jego znajomych okazją do mówienia ludziom o Bożej miłości. Co to za historia, że poszli na pizzę, a potem modlili się o uzdrowienie właścicielki lokalu? Co stało się z chłopakiem, który zapraszał go na striptiz? Kuba opowie też o swoim nawróceniu, a jest to historia wcale nieoczywista, bo jako ministrant 3 razy w tygodniu chodził do kościoła i od dziecka słyszał, że Bóg go kocha. Z czego miał się nawracać? Co zachęca dziś młodych ludzi do Kościoła? Dlaczego Kuba na TikToku robi transmisję z…robienia kanapek? Jak odkrywać Boży plan dla swojego życia?
—————–
Ewelina Chełstowska – absolwentka zarządzania i marketingu oraz założycielka projektu Urzekajaca.pl, który dociera do ponad 100 tys. kobiet. Z rozmowy dowiesz się, gdzie leży źródło bycia urzekającą i nienarzekającą, czym jest Boży life style oraz kim jest Człowiek Nowej Kultury i co go charakteryzuje. Nie zabraknie tematu wychowania dzieci w świecie, który stawia mroczne Halloween w miejsce światłości oraz tego, jak uczyć je wiary i patriotyzmu. Ewelina daje konkretne pomysły na rodzinne celebrowanie wigilii Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Święta Niepodległości. Jak pracować nad sobą we współpracy z łaską, a nie polegając tylko na sobie? Jak to jest rodzinnie prowadzić Boży biznes?
—————–
Dominik Wrzos – oświetleniowiec na planach zdjęciowych filmów, seriali i teledysków opowie nie tylko o pracy, której efekty możemy zobaczyć na ekranie, ale i o tym, jak bycie fachowcem współgra z dawaniem świadectwa o wierze. Ta rozmowa to męska perspektywa patrzenia na świat i traktowania życia jako przygody pełnej niespodzianek,
które nie zawsze dają radość. Będzie też o pracy nad swoim charakterem oraz kilka inspiracji, jak to robić. Co ma z tym wspólnego pogłębianie relacji z Bogiem? Dla Dominika wielką życiową lekcją było towarzyszenie jego tacie w umieraniu. Jak to przeżył i co stało się podczas wyjątkowego Sylwestra?
—————–
Katarzyna Łata – założycielka i dyrektorka Chrześcijańskiego Przedszkola Montessori „Ptasie Radio” w Rumi, pedagog, nauczyciel, doula, mama sześciorga dzieci, a przede wszystkim kobieta spełniona i szczęśliwa. Dwadzieścia lat macierzyństwa i wychowywania dzieci było dla niej czasem zatrzymania się i rozwoju osobistego. To zaowocowało decyzją o otwarciu przedszkola, w którym wychowawcy i nauczyciele przede wszystkim swoim życiem chcą pokazywać, że dialog, szacunek, miłość i nieocenianie jest kluczem, by wychowywać dzieci do pokoju. Kasia opowie też o doświadczeniu choroby swojej córki, które dało jej największy wzrost wiary i zbudowało jako człowieka, mamę, a teraz – dyrektor przedszkola.
—————–
Basia Pospieszalska – pochodzi z muzycznej rodziny, więc trochę „nie miała wyjścia” i została wokalistką. Jednak po wielu latach edukacji w tym kierunku, szukała też innych przestrzeni realizacji i zainteresowała się filozofią. Z tego punktu widzenia, Basia wyjaśni, dlaczego nie ma wątpliwości, że Bóg istnieje. Będzie też o tym, co zachwyca ją w tradycyjnych pieśniach Kościoła i o tworzeniu aranżacji, które wydobywają piękno utworu. Nie zabraknie wątku dawania świadectwa wśród osób, dla których wiara w Boga jest odległą przestrzenią. Czy znajomość nurtów filozoficznych pomaga w otwarciu się na wiarę? Dlaczego w artystycznej działalności Basia chce przede wszystkim śpiewać dla Boga, a nie „robić karierę”? Co odkrywa w muzycznej tradycji Kościoła?
—————–
Aleksander Bańka – filozof i politolog, wykładowca akademicki oraz autor książek o duchowości chrześcijańskiej. Jest zaangażowany w życie Kościoła nie tylko w swojej lokalnej wspólnocie, ale także jako świecki delegat polskiego Episkopatu na Synod o synodalności. W rozmowie opowie o różnorodności Kościoła, którego wyzwania to poligamia w nawracającej się na chrześcijaństwo rodzinie afrykańskiej, prześladowania w Pakistanie czy ekologia jako kluczowa sprawa dla krajów Ameryki Łacińskiej. Będzie, o tym co łączy, a co dzieli katolików wzrastających w odległych zakątkach świata, jak o tym rozmawiać i znajdować wspólne płaszczyzny oraz jak rozeznawać, kiedy trzeba zająć konkretne stanowisko. Czy Aleksander nawraca swoich studentów? W jaki sposób daje świadectwo wiary na uczelni i poza nią?
—————–
Karol Gnat – od lat związany z mediami jako dziennikarz, prezenter i producent telewizyjny. Pracę przed kamerą zapowiedziała mu babcia, ale teraz już wie, że to pragnienie w jego sercu zapisał Pan Bóg. Był pomysłodawcą, producentem i prowadzącym program telewizyjny „Zrujnowani odbudowani”. Karol mówi, że sam Pan Bóg wybierał sobie ludzi do współpracy przy tym projekcie. W rozmowie opowiedział też o tym, jak przypadkiem ogłosił milionom widzów, że Mikołaj Kopernik jednak nie miał racji oraz o tym, w jaki sposób w codzienności korzysta z daru słowa. Jak Pan Bóg zmienił Karolowi imię? Jak dzisiaj patrzy na Kościół i spowiedź, którą przez większość życia negował? Dlaczego Bóg dopuszcza chorobę i cierpienie w życiu człowieka? Kiedy jesteśmy bzdurni?
—————–
Joanna Rezmerowska – nauczycielka, która pracuje nie tylko w tradycyjnej szkole, ale uczy też małych pacjentów przebywających w szpitalu. Asia powie, czym różni się przekazywanie wiedzy chorym dzieciom od klasycznej lekcji, której przebieg większość z nas doskonale zna. Co ciekawe szpitalne przestrzenie to dla niej nie tylko miejsce pracy z uczniami, ale i modlitwy za ich zdrowie. W audycji nie zabraknie też zaskakującej historii o tym, jak zmieniło się jej życie. A doszło do tego u podnóża Alp. Jak zareagowali na to ówcześni współpracownicy Asi? Jakie są owoce modlitwy o uzdrowienie? Jak można odreagowywać pracę na najtrudniejszych oddziałach szpitalnych?
—————–
Izabela Załuska – familiolog, mediator rodzinny, autorka projektu Spotkania Bogumiłe oraz pomocników ewangelizacyjnych dla dzieci. W audycji duża część rozmowy krąży wokół najmłodszych. Iza opowiada o tym, jak czytać z nimi Słowo Boże – niekoniecznie jako Biblię w obrazkach – i jak rozmawiać o Panu Bogu. Mowa jest także o szacunku do dziecka w wychowywaniu, nawet jeśli ono nie chce iść do kościoła. Jak przekazywać wiarę w wolności i ze świadomością, że dla każdego z nas Bóg ma inną drogę? Jak sprawić, by ktoś czuł się naprawdę kochany? Co zrobić, by usłyszeć od dziecka: Cieszę się, że wy jesteście moimi rodzicami!
—————–
Mirosław Zaleski – zawodowo od wielu lat zaangażowany jest w świat finansów. Przez 18 lat pracował w banku, a obecnie jest liderem Kursu finansowego Crown, trenerem i coachem Kompasu Kariery oraz certyfikowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego agentem firmy inwestycyjnej. Temat audycji dotyczy i rozpala właściwie każdego z nas. To zarabianie i posiadanie pieniądzy. Czy człowiek wierzący powinien „klepać biedę”? Czy bogactwo jest czymś złym? Jak nasza majętność wiąże się z zaufaniem Bogu? Czy ktoś, kto wręcza „łapówkę” jest godzien potępienia? Jakie są Boże zasady zarządzania pieniędzmi?
—————–
Anna Kasperek – teolog, pedagog i katechetka w gdyńskiej szkole podstawowej, która Ewangelię niesie też w mediach społecznościowych na profilu „W Bożej Obecności”. Ania, dzięki swojemu zaangażowaniu w wolontariat, nie tylko zaszczepia u młodzieży potrzebę pomagania innym. Swoim świadectwem podprowadza podopiecznych do odnalezienia drogi do Boga. Doskonale wie, że w przekazywaniu wiary najważniejszy jest przykład życia, a nie przymuszanie do uczęszczania na zajęcia z religii. Skąd u niej optymizm, nadzieja i chęć pomocy innym? Jak rozmawia z ateistami i tymi, którzy mają inny światopogląd? Co się stało, gdy na lekcji pomodliła się o uzdrowienie bólu w ręce jednej z uczennic?
—————–
Krzysztofa Hawryluk – na co dzień pracuje w banku jako ekspert od szkoleń. Powrót na łono Kościoła i pozytywna odpowiedź na Boże prowadzenie doprowadziły do co najmniej kilku cudów i do modlitwy… w stroju kąpielowym. Co wspólnego z jej nawróceniem miał królik, który nadgryzł elektryczny kabel? Co się stało, gdy dla żartów pomodliła się za swojego męża o uzdrowienie z bólu w kolanie? Jak świadczyć o Bogu w miejscu pracy i nieść szczególną pomoc współpracownikom?
—————–
Jan Mela – konferansjer oraz szkoleniowiec motywacyjny w zakresie współpracy między biznesem i organizacjami pozarządowymi. Dwadzieścia lat temu Jasiek, jako pierwsza osoba z niepełnosprawnością i najmłodsza osoba na świecie, zdobył wraz z Markiem Kamińskim oba bieguny Ziemi. W rozmowie opowiedział o tym, jak zmieniała się jego relacja z Bogiem od fazy buntu do wdzięczności za życie i pogodzenia się z Jego wolą. Obecnie chce przede wszystkim swoim życiem, a nie tylko słowem, dawać świadectwo o Kimś, kto jest jedynym Źródłem sensu i nadziei.
—————–
Piotr Wołochowicz – doktor teologii, autor książek o rodzicielstwie i wychowaniu dzieci w wierze oraz dyrektor Fundacji Misja Służby Rodzinie, którą do 2016 r. prowadził razem ze swoją żoną, śp. Mariolą. Piotr po nawróceniu postawił wszystko na Jezusa i podjął działalność ewangelizacyjną. W 1992 r. zrezygnował z pracy zawodowej, by z zaufaniem w Bożą opiekę oddać się służbie na rzecz innych. Wołochowiczowie założyli wtedy polski oddział międzynarodowej chrześcijańskiej organizacji Family Life Mission zajmującej się poradnictwem małżeńskim i rodzinnym. Piotr do dziś realizuję tę misję. W rozmowie opowie też o radościach i trudach życia w małżeństwie, o świadomym planowaniu rodziny i odpowiedzialności mężczyzny w tym zakresie.
—————–
Aleksandra Sztocka – autorka „sztuki z serducha” oraz marki „W Nim” maluje obrazy podczas modlitwy. Przez swoją twórczość daje ludziom „Nadzieję” – i cudzysłów nie jest w tym przypadku błędem… Ola opowie też o nietypowej kawiarni, którą chce rozwijać. Będzie to miejsce nie tylko do spotkania z przyjaciółmi, ale i do rozwijania różnych pasji. Wiesz, że zdjęcie z Oli obrazem ma prezydent Niemiec? Jak to się stało, że spojrzenie na wizerunek jednego z polskich męczenników wywołało uśmiech i dodało otuchy?
—————–
Magdalena Bartyna – absolwentka pedagogiki, arteterapii i mariologii. Pracowała w organizacjach niosących pomoc osobom niewidomym i słabowidzącym, ale też jako copywriter i analityk internetowy. W dzieciństwie Magdy uaktywniła się poważna choroba jej oczu, co spowodowało niemal całkowitą utratę wzroku. Mimo różnych trudności i upokorzeń, których doświadczyła jest pełna wiary i zaufania Bogu. Niesie innym optymizm, nadzieję, swoją obecność i zasłuchanie oraz wiarę w Boga, który nie zawodzi.
—————–
Mateusz „Mate.O” Otremba – muzyk, wokalista, kompozytor, autor piosenek oraz inicjator projektu nowych pieśni uwielbienia „Pieśniopisarze” podzielił się historią tego, jak przez utwory Bóg dotyka słuchaczy. Czy Mateusz ma sposób na niesienie Światła innym ludziom, także tym, którzy nie są chrześcijanami? Co z odrzuceniem? Dlaczego „Mate.O” nie lubi słowa „ekumenizm”, ale jest człowiekiem jedności?
—————–
Zbigniew Kacprzak – właściciel salonu masażu, który wyremontował go z budżetu… Boga. Kiedy wsparł obcego człowieka na ulicy, po kilku godzinach taką podwojoną kwotę widział na koncie kwiaciarni prowadzonej przez żonę. Ewangelizuje bezdomnych, uzależnionych i pijanych. W prowadzonym przez niego salonie masażu, można otrzymać nietypowe „usługi”. Zbyszek nie miał łatwego dzieciństwa i nie ukrywa, że przez wiele lat prowadził życie, które jest dalekie od Dziesięciu Przykazań. Pewnego dnia wszystko zmieniło się diametralnie. Od tego momentu chce dawać innym to dobro, którego doświadczył. Wychodzi na ulice, ewangelizuje i modli się o uzdrowienie, a Bóg czyni cuda.
—————–
Anna Kacprzak – właścicielka kwiaciarni, w której klienci mogą liczyć także na przytulenie. Choć niektórzy przychodzą do niej wcale nie po kwiaty… W kwiaciarni wydzielony jest też salon masażu, a to wiązało się z pewnymi wyzwaniami. Ania opowiedziała nam świadectwo działania łaski Bożej w przestrzeni przebaczenia. Która książka doprowadziła ją do spotkania z Ojcem? Co Pan Bóg wie o depilacji?
—————–
Andrzej Sobczyk – przedsiębiorca, szkoleniowiec, księgarz, producent i dystrybutor filmowy, który wraz ze współpracownikami stoi m.in. za sukcesem serialu „The Chosen” w Polsce. Stara się pracować zgodnie z zasadą Ignacego Loyoli – „Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj, jakby wszystko zależało tylko od ciebie”. Swoje serce angażuje w wiele dzieł ewangelizacyjnych, jednak doskonale wie, że bez Bożego błogosławieństwa i tak nic nie zdziała. Cała jego droga jest owocem decyzji, którą podjął w wieku nastolatka. Co to był za krok? Sztandar z życiowym mottem: „Niech dzieją się dobre rzeczy” Andrzej niesie wysoko. Jak podkreśla, pierwszą przestrzenią weryfikacji jego chrześcijaństwa jest małżeństwo, rodzina i drugi człowiek. Przyznał, że nie raz dzięki łasce działał wbrew swojemu charakterowi, co było dla niego dużym zaskoczeniem.
—————–
Mateusz Ziółko – muzyk i wokalista, który przed laty wygrał „The Voice of Poland” nie ukrywa, że wtedy wciągnął go świat show biznesu. Poznał blaski i cienie takiego życia, ale gdy doszedł do muru, stanął w prawdzie i zawołał do Boga. Dzisiaj świadczy swoim życiem o Jego miłosierdziu. W twórczości nie chce być nachalny, więc treści o Najlepszym Ojcu „przemyca” bardzo subtelnie. Wsłuchaj się w jego utwory… Wiedziałeś, że rock’n’rollowe serce Ziółka świetnie realizuje się w kuchni? Chcesz poznać sekretny składnik autorskiego przepisu na pizzę?
—————–
Joanna Dobrzyńska – na co dzień jest radcą prawnym w firmie ubezpieczeniowej. Kiedy jedzie na rekolekcje ignacjańskie, współpracownicy mówią innym, że jest „na wyspie bez zasięgu”. Ot, taka ochrona przed niepożądanymi telefonami. Joanna studiuje też teologię. Jednak nie wiedza o Panu Bogu jest dla niej najważniejsza, a relacja z Nim. Przychodzi do Taty ze wszystkim, nawet jeśli dotyczy to najbardziej bolesnych tematów. Czy Bóg może być autorem rozwiązań prawnych, które sprawdzą się na sali sądowej? Czym jest modlitwa wstawiennicza i czy wymaga przygotowania? Posłuchaj rozmowy szczerej, o byciu nieidealnym…
—————–
ks. Tomasz Trzaska – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, „kapelan od Wyklętych” oraz suicydolog. Uczestnik m.in. ekshumacji szczątków polskich bohaterów na powązkowskiej „Łączce” walczy nie tylko o godne upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych. Ks. Tomasz swój czas i energię angażuje też w pomoc osobom, które nie chcą już dłużej żyć. Jak z nimi rozmawiać, by zapobiec dramatycznym decyzjom? Jak wspierać rodziny, by mogły poradzić sobie ze stratą bliskich, którzy targnęli się na swoje życie?
—————–
Łukasz Janik – zawodowy bokser, który dziś jest wojownikiem Chrystusa, mówi, że ewangelizację da się połączyć z walką w ringu. Siedmiokrotny mistrz Polski w boksie opowie o nawróceniu, śmierci klinicznej, poszukiwaniu Boga w medytacjach buddyjskich i oszustwie podczas mistrzostw Unii Europejskiej w wadze ciężkiej. Jak z etatowego imprezowicza zamienił się w pokornego ewangelizatora? Jak wpłynął na niego pobyt w kryminale? Gdzie udało mu się odnaleźć Boga?
—————–
Szymon Kołodziej – aktor teatralny i filmowy, nazywany „polskim Edem Sheeranem” mówi, że najpiękniejsza rzecz to oddawać swój czas dla drugiego człowieka. Odkrył to po spotkaniu Boga w swoim życiu. Teraz chętnie dzieli się tą historią, w której rolę odegrała też Matka Boża Częstochowska. Opowie o marzeniu oświadczenia się przed wielką publicznością, o grze w serialu „Korona Królów” oraz o wychowywaniu dzieci w pełnej katolickiej rodzinie.
—————–
Marta Ławska-Zawadzka – wokalistka solowa i zespołu TGD, trener wokalny oraz psycholog opowie o realizowaniu marzeń dzięki relacji z Bogiem, o muzyce i wyśmiewaniu w szkole za publikowanie chrześcijańskich treści w mediach społecznościowych. Marta wierzy, że każdy może mówić o Jezusie na swój sposób, czego przykładem będzie historia z salonu kosmetycznego oraz świadectwo wiary w programie X-Factor. Dowiemy się też, jak mówić o Jezusie w swojej rodzinie.
—————–
Joanna Banaszkiewicz – żona, mama 3 chłopców, uczestniczka 8 edycji „The Voice of Poland” i Apostoł Dobrej Śmierci. Opowie o tym, czym jest dobra śmierć, kiedy jest na nią czas i jak doceniać proste rzeczy w życiu codziennym. Będzie też o roli Apostoła Dobrej Śmierci, byciu wierzącym rodzicem w niereligijnym środowisku i świadectwie wiary w programie telewizyjnym.
—————–
ks. Tomasz Kancelarczyk – prezes Fundacji Małych Stópek. Od lat jeździ po całej Polsce, by pomagać kobietom, które rozważają aborcję oraz samotnym matkom i rodzinom z dziećmi. Kapłan opowie o odbieraniu noworodków ze szpitala w koloratce, o duchowej adopcji dziecka poczętego i o tym, czy trudno jest odmawiać kobietom. Nie zabraknie historii z wojska, bo w 1989 r. był niefalowym żołnierzem, a także anegdot o młodzieży i o osobach z niepełnosprawnościami.
—————–
Irena Senderowska – jako pielęgniarka w hospicjum domowym, do ostatnich chwil towarzyszy najmłodszym pacjentom i ich rodzinom. Wcześniej nie wyobrażała sobie pracy w tej roli, ale dziś jest za nią wdzięczna. Jak to się zmieniło i jaki miało związek z jej wiarą? W rozmowie nie zabraknie przykładów na to, że Jezus jest obecny i pomaga nam w codzienności. Będzie też o międzypokoleniowej przyjaźni budowanej w Bogu oraz o życiu, w którym wszystko co wartościowe ma swoją cenę.
—————–
Jarosław Bogucki – już jako dziecko marzył o pracy w zawodzie informatyka, co teraz realizuje. Razem z żoną prowadzi też biznes skierowany do młodych rodziców, a ich klienci wręcz nie chcą opuszczać firmowego biura. Dlaczego tak się dzieje? Będzie też o wychowaniu dzieci do wiary i ich spotkaniu z Jezusem.
—————–
Paweł Augustyn – ścisłowiec, który podjął studia na politechnice, ale ostatecznie skończył teologię. Dlaczego? W życiu i w pracy nawet najtrudniejsze i najmniej przyjemne zadania wykonuje z miłością. Czym dla niego jest dzisiaj oddawanie życia? Co to znaczy być synem i oblubienicą? Będzie też o prostocie Boga i Ewangelii oraz o wyjeździe misyjnym do Afryki.
—————–
Jadwiga Olko – za Bożym natchnieniem trafiła do szkoły, by kształcić dzieci. W swoim życiu stara się naśladować Chrystusa służąc innym, również tym najmłodszym. Czym wyróżnia się wśród nauczycieli i co mówią o niej uczniowie? Co to znaczy być człowiekiem jednego pragnienia?
—————–
Robert Mikutel – na co dzień pracuje jako grafik. W audycji opowie o relacji z Bogiem, który przemienia charakter i czyni człowieka podobnym do Siebie. Okazuje się, że nawet kupno bułek tuż przed zamknięciem sklepu może nieść innym prawdziwe Światło. Łaska, decyzja czy staranie się? O co chodzi w byciu świadkiem Chrystusa?
—————–
Ewa Ślizień-Kuczapska – jako ginekolog, położnik i naprotechnolog od prawie 30 lat towarzyszy rodzicom w rozwoju prenatalnym oraz narodzinach ich dziecka. Pomaga też parom, starającym się o potomstwo. Ewa we wszystkich tych działaniach widzi swoją rolę, jako pomocniczą, bo doskonale wie, że jedynym i prawdziwym Dawcą życia jest Bóg i nikt nie powinien Go w tym dziele zastępować.
—————–
Magdalena Czech – absolwentka farmacji, która oprócz pracy w zawodzie, poszła za Bożym natchnieniem i trafiła przed telewizyjne kamery. Magda prowadzi także kanał na YouTube „Idź ze swoją siłą”. Do swoich rozmów zaprasza przede wszystkim kobiety, które dzielą się z odbiorcami życiowym doświadczeniem oraz wiarą. Pojawi się też wątek o finale Miss Polonia.
—————–
Jacek Weigl – mieszkaniec warszawskiego Ursynowa, którego aktywność ma wpływ nie tylko na lokalną społeczność. Przed laty zrezygnował z pracy w korporacji, by otworzyć szkołę opartą na chrześcijańskich wartościach. Zaraża innych pasją do odkrywania talentów i osiągania w życiu szczęścia, którego Bóg nie szczędzi Swoim dzieciom. W rozmowie także o rodzinach zastępczych i biblijnym spojrzeniu na finanse.
—————–
Ewa Gnatkowska – założycielka Fundacji Hospicyjnej „Mój Dom”. Ewa opowie o tym, jak spotyka i dotyka Boga w ludziach nieuleczalnie chorych, którymi opiekuje się fundacja. Dowiemy się też, czy obcowanie ze sztuką jest ważne dla cierpiącego człowieka. Wrażliwość, piękno, prawda, głębia, intymność, choroba i sztuka w audycji „przegadanej ludzkim językiem”.
—————–
Magdalena Wołochowicz – autorka vloga „Żyj Pełnią Życia”. Z tej dewizy czerpie także w swojej urzędniczej pracy w administracji państwowej. Magda pisze książki i artykuły, organizuje konferencje oraz wygłasza prelekcje. Jest dowodem na to, że mimo dramatycznych trudności można żyć zwycięsko w Chrystusie – świadomie, wytrwale, z głęboką radością, pasją i w pełni błogosławieństwa. Do tego zachęca innych.
—————–
Michał Nikodem – dziennikarz telewizji informacyjnej, który wielką radością czerpaną ze Słowa Bożego i osobistego spotkania z Bogiem dzieli się nie tylko we wspólnocie, ale i ze znajomymi w redakcji.
—————–
Patryk Lempke – były pilot rajdowy a dziś warszawski restaurator. Od lat regularnie uczestniczy w jednej z form rekolekcji. Której? Opowie o smakowaniu życia i liście wysłanym do papieża Franciszka. Patryk poda też przepis na niedzielny obiad.
—————–
Błażej Borkowski – ukończył studia medyczne, jednak wybrał „leczenie” ludzkich serc nie zdobytą wiedzą a Bożą łaską. Błażej zajmuje się montażem wideo i pozostaje otwarty na życiowe nowości od Stwórcy.
—————–
Marta Byszewska – pracuje w branży public relations. Uważa, że na postrzeganie wspólnoty Kościoła ma wpływ to, czy każdy wierzący jednostkowo pracuje nad sobą i daje dobry przykład światu. Sama przekonała się, że niosąc Boży pokój innym, można przemieniać ludzkie serca.
—————–
Krzysztof Antkowiak – muzyk świadomy tego, że talent otrzymał od Boga i chce dzielić się nim z innymi ludźmi. W rozmowie nie zabraknie tematu jego krótkiej, ale bliskiej przyjaźni ze śp. ks. Piotrem Pawlukiewiczem. Usłyszymy także, dlaczego warto świadczyć o wierze swoim zachowaniem, a niekoniecznie opowiadać o niej, np. napotykanym za kulisami innym artystom.
—————–
Adam Kwiatkowski – inżynier elektryk, który swojej wiary nie zamyka jedynie w kościele, ale dzieli się i żyje nią także w miejscu pracy.
—————–
Irmina i Marcin Śliwińscy – zawodowo związani z branżą filmowo-reklamową. Pracując z ludźmi o różnych światopoglądach, na co dzień dają świadectwo wiary i Bożej miłości, której doświadczają. Dzielą się też swoim zaangażowaniem w życie Kościoła.
—————–
Dominika Sosińska-Sygutowska – psycholog i terapeuta, słuchaczka szkoły psychoterapii oraz studentka teologii i seksuologii. W rozmowie nie zabrakło trudnego i bardzo aktualnego tematu, czyli problemów młodych ludzi z własną tożsamością seksualną. Dowiemy się też, czy psycholog może rozmawiać ze swoimi pacjentami i klientami o wierze w Boga.
—————–
Marta i Andrzej Witeccy – małżeństwo, które zbudowało wielodzietną rodzinę. Wraz z dziećmi, którymi obdarzył ich Pan Bóg, otworzyli dom i swoje serca także dla Kuby z Zespołem Downa. Ich najmłodsza córka Esterka zmarła po kilku miesiącach życia. Najbliżsi nieustannie towarzyszyli jej i otaczali miłością.
—————–
Maria Górczyńska – autorka fan page’a na Facebooku – Chrześcijanka z sąsiedztwa, coach i kobieta, która sieje dobro każdej napotkanej osobie.