„Notre Dame płonie” na ekranach kin w całej Polsce

Written by on 19 sierpnia 2022

Nowy film Jeana-Jacquesa Annauda, zatytułowany „Notre Dame płonie”, miał swoją premierę w Polsce w piątek 19 sierpnia. Ta zreealizowana z niezwykłym rozmachem produkcja jednego z największych reżyserów współczesnego kina, twórcy filmów „Imię róży”, „Kochanek” i „Walka o ogień”, opowiada o wstrząsającej prawdziwej historii walki o ocalenie jednego z najświętszych miejsc Europy oraz bezcennych relikwii chrześcijaństwa czyli paryskiej katedry Notre Dame.

Ten dramat wydarzył się w poniedziałek 15 kwietnia 2019 roku. Wielu odebrało pożar jako zdarzenie symboliczne a nawet profetyczne. Nie tylko katolicy wstrzymali oddech obserwując setki strażaków stających do walki z żywiołem. Warunki były niezwykle trudne, ponieważ ogień rozprzestrzeniał się na trudno dostępnym poddaszu, a stawka ogromnie wysoka, bo chodziło nie tylko o ocalenie jednej z najwspanialszych budowli sakralnych na Ziemi, ale także bezcennych relikwii. W skarbcu katedry przechowywana jest między innymi korona cierniowa Chrystusa.

– To jest film fabularny, epicki, opowiada ten dzień, w którym to się wydarzyło, ten dzień, który – przypuszczam – wszyscy bardzo dobrze pamiętają, bo cały świat śledził te wydarzenia. Twórcy filmu nie podjęli się szukania pożaru, dlatego że oficjalnie do tej pory nie udało się ich ustalić, jest kilka hipotez. Ale film drobiazgowo towarzyszy strażakom, którzy walczyli o to, by ocalić katedrę. I nie tylko katedrę jako mury, ale też ten film pięknie pokazuje to jaka była piękna mobilizacja osób – z jednej strony tych, dla których katedra jest symbolem, ale też osób wierzących, dla których katedra jest symbolem wiary i walczyli również o coś dużo bardziej cennego niż mury, bo walczyli o to, by udało się uratować i wynieść z katedry między innymi relikwie korony cierniowej i inne równie ważne artefakty chrześcijaństwa – powiedział Radiu Nowa Kultura Przemysław Wręźlewicz z Rafael Film.

Mury „Matki Wszystkich Katedr” przetrwały, ale wtedy były momenty, w których wydawało się, że odwaga, doświadczenie i specjalistyczny sprzęt mogą nie wystarczyć do uratowania Notre Dame. Wokół katedry gromadziły się tysiące wiernych, by modlitwą wesprzeć bohaterów. Ten film pokazuje siłę wiary i modlitwy zwykłych ludzi w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu.

– Produkcja jest zrobiona z bardzo dużym rozmachem, więc gwarantuje bardzo mocne wrażenia typowo filmowe, ale w mojej opinii głównym przesłaniem jest to, że człowiek postawiony w tak trudnej sytuacji, jaką jest na przykład walka z żywiołem ognia, potrafi wykrzesać z siebie bardzo dużo heroizmu i wiary. Ten film pokazuje też to, jak ludzie, którzy we Francji odeszli daleko od Kościoła, jak w tej sytuacji kryzysu potrafili się zjednoczyć w modlitwie, w czuwaniu. Przesłanie tego filmu jest bardzo piękne, pokazuje to, że nawet w sytuacjach największego zagrożenia, a można to odnieść do różnych sytuacji, bo też martwimy się o to, co teraz dzieje się na świecie czy w Polsce – trzeba być odważnym, trzeba wierzyć i być może tak jak i katedrę uda się to ocalić – dodał Wręźlewicz.

Lista kin na terenie całego kraju, w których odbywają się seanse filmu „Notre Dame płonie” dostępna jest pod następujacym adresem: https://rafaelfilm.pl/notre-dame-plonie/#lista-kin

fot. materiały prasowe

Żródło: materiały prasowe


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background