Muzyczny hołd dla rodziny Ulmów w Markowej

Written by on 7 września 2023

Wybitni artyści upamiętnią muzycznie rodzinę Ulmów w wieczór poprzedzający uroczystość beatyfikacji dziewięciorga męczenników z Podkarpacia. W sobotę 9 września 2023 roku odbędzie się w Markowej koncert zatytułowany „Nie ma większej miłości”.

O tym wydarzeniu opowiedział jego kierownik muzyczny a zarazem lider lubelskiego chóru Gospel Rain – Grzegorz Głuch.

Spotkamy się w Markowej, bardzo niewielkiej miejscowości na Podkarpaciu, gdzie malutka mieścina, ale miłość największa z możliwych. Bo cóż można sobie wyobrazić, i jak inaczej nazwać tytuł tego koncertu, gdy „nie ma większej miłości niż oddać swoje życie za przyjaciół”? Tych przyjaciół, którzy są prześladowani, tropieni przez hitlerowską całą machinę. Mówimy o ludności żydowskiej, która tam mieszkała. Chcemy oczywiście uczcić znaną rodzinę Ulmów, która będzie beatyfikowana 10 września. A w przededniu tego wydarzenia odbędzie się koncert, zatytułowany właśnie „Nie ma większej miłości”, która ma upamiętnić tę rodzinę. Po raz pierwszy w Kościele katolickim będzie beatyfikowana dziewięcioosobowa rodzina, w tym nienarodzone dziecko, która poniosła męczeńską śmierć za ratowanie swoich sąsiadów. I cała ta muzyczna opowieść, którą my będziemy toczyć w godzinnym koncercie, wraz z wybitnymi artystami, ma mówić o nich, ale też o pewnej szerszej historii. Ma mówić o ludzkim sercu, które jest gotowe do poniesienia takiej ofiary. Dla nas jest to niebywały zaszczyt, zwłaszcza, że jako chór i zespół Gospel Rain dostaliśmy propozycję, aby – oczywiście pod okiem naszego szefa i reżysera Grzegorza Sadurskiego – ten koncert po prostu stworzyć go z bardzo wielu wątków muzycznych, naprawdę tym razem bardzo różnorodnych – stwierdził artysta.

Kogo Grzegorz Głuch – wraz z organizatorami – zaprosił do udziału w koncercie w Markowej i jakie utwory pojawią się w programie?

Myślę, że dla każdego muzyka w Polsce, artysty, który dostaje propozycję – bo była to propozycja kompletnie nie do odrzucenia – zaśpiewania piosenki „Dziwny jest ten świat”, to każdy wie, że to jest i odpowiedzialność i zaszczyt niebywały, bo to jest absolutnie najważniejszy utwór w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Z tym się mierzymy i to jest nasze, chyba pierwsze chóralne wykonanie tego utworu w Polsce. Ale idziemy i tropem muzyki reggae, i muzyki rockowej, i folku, i muzyki klezmerskiej i wreszcie – powiedziałbym – muzyki tradycyjnej. Bo „Nie ma większej miłości” to przepiękny kanon z Taize, który zaśpiewamy w innej wersji. Z wielką przyjemnością przedstawię artystów, którzy będą śpiewać razem z nami – to fantastyczni wokaliści, w ogóle postaci polskiej sceny – Justyna Steczkowska, Marek Piekarczyk, Pectus, Damian Ukeje, Gabi Gąsior, Basia Giewont, Gosia Markiewicz, Full Power Spirit – nasi przyjaciele hip-hopowcy, Mała Armia Janosika z Podhala. No i gość specjalny – Gilad Shimon Vital. To jest wokalista z Izraela, który przyjedzie specjalnie na ten koncert. No i my – Gospel Rain – w mocno poszerzonym składzie, bo oprócz naszego zespołu i chóru, będą także dodatkowe instrumenty, których na co dzień nie używamy, a tutaj z wielką przyjemnością się one pojawiają w brzmieniach i w półbrzmieniach. Zaczniemy właśnie wyjątkowym hymnem jakim jest „Dziwny jest ten świat”. Ale zaprezentuje też jedno z kolejnych wykonań utworu, na którym się wszyscy wychowywaliśmy – napisanym w 1999 roku przez Jana i Marcina Pospieszalskich – czyli mówimy o „Ośmiu błogosławieństwach”. Tym razem w takim lekkim retuszu aranżacyjnym, ale z szacunkiem do tego fantastycznego utworu, będziemy go mogli z artystami na finał zaśpiewać – przyznał lider Gospel Rain.

Gdzie odbędzie się koncert „Nie ma większej miłości” i jak można wziąć w nim udział?

Zapraszamy najszczerzej, bo oczywiście wiemy, że do Markowej wybiera się grono kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów, którzy tam będą już od soboty, czyli od wigilii tej uroczystości. I właśnie dzień wcześniej, 9 września o godzinie 18.00 w Markowej – na stadionie koło ośrodka kultury, to jest tak maleńka miejscowość, że wszyscy się na pewno tam odnajdą – ten koncert się odbędzie. I można ten koncert wysłuchać i uczestniczyć w nim po prostu na żywo. My zostaniemy jako Gospel Rain jeszcze poza czasem antenowym i jeszcze pośpiewamy, pogramy, także to też jest bardzo ważne. Można przyjechać do Markowej, ale radzę bardzo mocno się zastanowić, jak tam dotrzeć, bo nie będzie to prostu łatwe. Ci z nas, którzy mieli doświadczenie pielgrzymek papieskich Jana Pawła II w Polsce, muszą się przygotować na być może podobne doświadczenie. Koncert będzie bezpośrednio transmitowany w Telewizji Polskiej w kanale TVP3 czyli kanale regionalnym. Myślę, że mogę też to zapowiedzieć, że zapewne potem ten koncert będzie można zobaczyć na mediach streamingowych telewizji publicznej. Ale zachęcam, żeby po prostu być, jeśli ktoś może tam przybyć. My takiego koncertu, o takiej emocjonalności, takiej różnorodności muzycznej, jeszcze nie robiliśmy. To spore wyzwanie, ale zaszczyt jeszcze większy – zakończył Grzegorz Głuch.

Telewizyjny koncert „Nie ma większej miłości” z okazji beatyfikacji rodziny ulmów poprowadzą Paulina Guzik i Franciszek Cofta.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background