Maestro z Włoch na festiwalu „Organy Archikatedry”

Written by on 19 sierpnia 2023

Niedzielne popołudnie 20 sierpnia 2023 roku będzie w stolicy okazją dla melomanów do wysłuchania gry wybitnego włoskiego wirtuoza. Podczas XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” z koncertem wystąpi Giampaolo Di Rosa.

Przemysław Kapituła, główny organizator festiwalu, przedstawił artystę, jak i koncertowy repertuar.

W niedzielę 20 sierpnia o godzinie 16.00 wystąpi w archikatedrze warszawskiej Giampaolo Di Rosa. Jest to w tej chwili chyba najsłynniejszy włoski organista, który ma w swoim repertuarze wszystkie utwory Bacha, Sweelincka, Francka, Frescobaldiego i jeszcze kilku kompozytorów. On działa i we Włoszech i w Portugalii. W Rzymie jest organistą portugalskiego kościoła, gdzie organizuje co tydzień jeden koncert. Mają taką dobrą sytuację a w Rzymie dużo turystów i innych słuchaczy nie brakuje. Ten kościół jest stosunkowo mały, a organy bardzo duże, do tego stopnia, że niektóre piszczałki muszą być poziomo usytuowane, ponieważ pionowo nie mieściły się w kościele. Jest to rzeczywiście wirtuoz najwyższej klasy, co już udowodnił w archikatedrze warszawskiej. Zacznie „Fantazją chromantyczną” Jana Sebastiana Bacha w swojej transkrypcji na organy, później utwór Cesara Francka, Ferenca Liszta – „Pruludium” i „Fuga na temat B-A-C-H”. Tam, gdzie Liszt odnosi się właśnie do nazwiska Bacha, a B A C H to są klawisze. I Liszt w hołdzie Bachowi napisał ten utwór uznając jego wielkość. I na zakończenie koncertu Giampaolo Di Rosa będzie improwizował – albo mu zadamy jakiś temat, być może publiczność poprosimy, tego jeszcze nie wiem – stwierdził muzyk.

Informacje na temat artystów występujących podczas festiwalu „Organy Archikatedry” oraz biletów wstępu odnaleźć można w internecie pod adresem kapitula.org.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background