Ku pamięci ofiar niemieckiej zbrodni w więzieniu na Mokotowie
Written by Piotr Wojtowicz on 1 sierpnia 2023
Mokotowskie więzienie w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego było miejscem niemieckiej zbrodni na kilkuset więźniach. Upamiętnieniem tych tragicznych wydarzeń będzie widowisko zatytułowane „Bunt wznieci słowo poety”, które 1 sierpnia odbędzie się na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
O głównej idei tego wieczoru opowiedział Jarosław Wróblewski, kierownik muzealnego Działu Informacji, Promocji i Wydawnictw.
– We wtorek 1 sierpnia o godzinie 20.00 zapraszamy na widowisko słowno-muzyczne „Bunt wznieci słowo poety. I ono odbędzie się w murach dawnej katowni, obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Będzie to taka forma bardziej poetycka, mniej będzie śpiewu a więcej recytacji. Zagłębimy się w to słowo poetów Powstania Warszawskiego, bo będzie Krzysztof Kamil Baczyński, i będzie też Tadeusz Gajcy, ale także Krystyna Krahelska i słynny warszawski Stanisław Grzesiuk, czy człowiek, który w czasach najnowszych pięknie wykonywał ballady czyli Roman Kołakowski. To jest szczególne miejsce, bo tutaj – i to też będzie przywoływane w tym spektaklu – od 2 do 5 sierpnia 1944 roku odbyła się masakra. Dręczono tutaj więźniów, którzy byli w celach. Niemieccy esesmani wyciągali ich z cel i mordowali. Były wykopane doły i były egzekucje na bezbronnych więźniach, ginęła też załoga. Profesor Szwagrzyk znalazł podczas różnych etapów ekshumacji około trzydziestu ciał. Ale z protokołów PCK wynika, że tutaj zostało niewykopanych po wojnie wiele ofiar. Taki był zapis, że władze więzienia nie zgodziły się na ekshumację z trzeciego dołu, a z dwóch pierwszych wykopano ponad czterystu więźniów. Myślimy, że gdzieś tutaj jest jeszcze trzecia zbiorowa mogiła i będziemy jej szukać. Ten występ to jest hołd dla zamordowanych tutaj więźniów. Cel był jeden – żeby się nie dołączyli do Powstania Warszawskiego. I Niemcy właśnie przez kilka dni dokonywali tej straszliwej zbrodni. Również wspominamy tych, którzy byli więzieni po wojnie a wcześniej walczyli jako powstańcy warszawscy. Ale skupiamy się na tych ludziach, którzy chcieli żyć wolni – powiedział pracownik muzeum.
W widowisku „Bunt wznieci słowo poety” wystąpią: Kapela Henryka Małolepszego, dzieci i młodzież – uczestnicy VIII Letnich Warsztatów Teatru Piosenki w Tarczynie oraz zespół ludowy Tarczynianie w roli ludności Mokotowa. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.