Koncert Stefana Kagla na festiwalu „Organy Archikatedry”

Written by on 26 sierpnia 2023

Wybitny niemiecki muzyk, który sięgnie między innymi po twórczość jeszcze w Polsce nie wykonywaną. Stefan Kagl zaprezentuje się publiczności w niedzielę 27 sierpnia w Warszawie w ramach XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”.

Główny organizator tego wydarzenia – Przemysław Kapituła z dużym uznaniem przedstawił artystę.

W niedzielę 27 sierpnia w archikatedrze warszawskiej wystąpi laureat pierwszej nagrody konkursu organowego w Haarlem w Holandii w 1991 roku. To był bardzo znany i ceniony konkurs. Będzie to Stefan Kagl z Niemiec. On jest organistą Muenster czyli takiej katedry w Herford. I co ciekawe, rzeczywiście to może nie jest duże miasto z takim historycznym centrum. I z jednej strony jest pałac prezydenta miasta, bardzo znaczący. Ulicę się przechodzi i na wprost tego pałacu jest jego budynek. Bo tam pozycja organisty katedry jest tak znacząca, że nawet jego dom jest w ten sposób eksponowany. Z tyłu za tym domem jest ta katedra ze słynnymi organami i tam są koncerty. Organista – co wszyscy mówią – on ciągle gra. Jak nawet pojedzie na urlop to tam, gdzie są organy i tam też gra w kościele i występuje z koncertem. Pod tym względem jest niesamowity. Jest bardzo dobry i on tak fajnie gra – duże ręce, a tak jakby delikatnie dotykał klawiszy. I program koncertu jest bardzo zróżnicowany, piękny. Na koniec muzyka amerykańska, na pewno w Polsce niesłyszana – suita Whitlocka. Ja ten utwór znam z internetu, w Warszawie nie był wykonany – przyznał muzyk.

Wszystkie informacje na temat poszczególnych koncertów festiwalu „Organy Archikatedry” dostępne są w internecie pod adresem kapitula.org.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background