Już w kinach dokument o niemieckiej zbrodni na rodzinie Ulmów

Written by on 15 czerwca 2023

Małżeństwo oraz ich siedmioro dzieci, ofiary bestialskiej zbrodni Niemców z okresu II wojny światowej, za kilka miesięcy zostaną wyniesieni na ołtarze. Na ekranach kin w całej Polsce wyświetlany jest dokument „Historia jednej zbrodni”, który opowiada między innymi o tym, jak mord na rodzinie Ulmów postrzegany jest w kraju, z którego pochodzili zbrodniarze.

Reżyser filmu – Mariusz Pilis przyznał, że do podjęcia pracy nad tym dokumentem skłoniła go zaskakująca korespondencja.

Zetknąłem się z listem, który wydawał mi się całkowicie „kosmiczny”. Z listem z Niemiec, który adresowany był do rodziny Ulmów, adresowany przez córkę kata tej rodziny. I to był dla mnie punkt wyjścia i motywacja do tego, żeby popatrzeć trochę na drugą stronę tej historii. Na historię mordu na rodzinie Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów z perspektywy katów – czyli próba dotarcia do informacji i do wiedzy na temat: kim są, co robili po wojnie, w jaki sposób funkcjonowali? Przez wiele, wiele lat starałem się tę wiedzę zgłębić. I historia Ulmów jest rzeczywiście w filmie „kręgosłupem”, natomiast wszystkie elementy zmierzają do tego, aby poznać też tych, którzy doprowadzili do tej zbrodni i ją wykonali – podkreślił twórca filmu.

Z jakimi materiałami mogą zapoznać się widzowie dokumentu „Historia jednej zbrodni”?

W tym filmie można zobaczyć niepublikowaną całą masę zdjęć i historii, które – z racji tego, że przez te dziesięć lat, kiedy powstawał film – nikt oprócz mnie ich nie dokumentował. Są tam unikalne zdjęcia ze spotkań między innymi z córką kata Ulmów, ze sprzedaży artefaktów i archiwów po tym zbrodniarzu. I wiele, wiele innych elementów, które razem stanowią o istocie filmu, o którym możnaby powiedzieć, że jest to kwestia tego, co pamiętamy, jak pamiętamy? I czy wspólnie z Niemcami mamy jedną pamięć, czy też różne pamięci dotyczące zbrodni II wojny światowej? I oczywiście zbrodni na Ulmach. Tam ona nie istnieje. Tutaj doczekała się wielkiego muzeum i również tego momentu, w którym rodzina Ulmów będzie beatyfikowana – przyznał Mariusz Pilis.

Film dokumentalny „Historia jednej zbrodni” trafił na ekrany polskich kin 9 czerwca 2023 roku. Pełna lista miejsc, gdzie jest on prezentowany, znajduje się na stronie dystrybutora tej produkcji – firmy Rafael Film.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background