„Fredro w Łazienkach” czyli śmiechu będzie co niemiara

Written by on 5 czerwca 2023

Miłośników teatru czeka trzydniowy maraton z dziełami wybitnego polskiego komediopisarza. Od 5 do 7 czerwca 2023 roku Teatr Klasyki Polskiej i Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają do Warszawy na festiwal „Fredro w Łazienkach”.

Dyrektor Teatru Klasyki Polskiej Jarosław Gajewski opowiedział Radiu Nowa Kultura jak narodziła się idea organizacji festiwalu.

– Teatr Klasyki Polskiej otworzył „Pracownię Fredrowską”, tak mogę powiedzieć, cykl przedstawień według Aleksandra hrabiego Fredry. W czasie, gdy mieliśmy już trzy przedstawienia, zaskoczył nas Rok Fredrowski, ogłoszony przez Sejm. Ta sytuacja sprawiła, że zrozumieliśmy, iż jesteśmy prawdopodobnie jedyną kompanią teatralną w Polsce, która ma trzy przedstawienia fredrowskie. I zrozumieliśmy, że mamy coś, co od tamtego czasu szumnie nazywamy „Festiwalem”. Chcemy pokazać Fredrę w „Ślubach panieńskich”, Fredrę w „Zemście” i Fredrę w „Dożywociu”. W trzech bardzo różnych jego komediach, a zarazem bardzo podobnych. Bo za każdą z tych komedii stoi nadzwyczajna, wrażliwa, przenikliwa osobowość Aleksandra hrabiego Fredry. Człowieka zaangażowanego, męża stanu i osobę po prostu wnikliwie i skutecznie obserwującą życie. To sprawia, że wciąż możemy się od niego uczyć, bo opisuje nam człowieczeństwo w sobie właściwy sposób, mimo że w tak różnych komediach – podkreślił współtwórca wydarzenia.

Przedstawienia komedii Aleksandra Fredry wystawiane będą nieprzypadkowo na terenie Łazienek Królewskich.

„Dożywocie” i „Zemsta” będą prezentowane w miejscu ich premier czyli w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w warszawskich Łazienkach. Natomiast „Śluby panieńskie” będą prezentowane w plenerze, w ogrodzie Ermitażu u stóp tarasu. Będzie to przedtawienie plenerowe i jest to decyzja reżyserki i producenta. Myślę, że okoliczności są nadzwyczaj sprzyjające uczestnictwu w takim spektaklu, który – kto wie – czy nie dzieje się w ogrodzie. Bo to była jedna z koncepcji reżyserki, nawet jeszcze wtedy, gdy nie myślała o przedstawieniu plenerowym – przyznał Jarosław Gajewski.

Kiedy odbywać się będę spektakle w ramach festiwalu „Fredro w Łazienkach”?

Przedstawienie „Dożywocie” jest w poniedziałek 5 czerwca w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii o godzinie 17.30 i 20.00. We wtorek w plenerach przed Ermitażem są „Śluby panieńskie” o godzinie 17:30 i 20:00. I „Zemsta” również w Teatrze Królewskim w środę 7 czerwca o godzinie 17:30 i 20:00. Serdecznie zapraszam – zakończył dyrektor Teatru Klasyki Polskiej.

Wszystkie spektakle festiwalu „Fredro w Łazienkach” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności i wszystkie bilety zostały wyprzedane.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background