Spektakl „Śluby Panieńskie” w ramach Festiwalu Nowej Kultury
Written by admin on 21 października 2022
Już 25 października w czeladzkiej Kopalni Kultury wystawiony zostanie spektakl „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredy. Adaptację jednej z najwybitniejszych polskich komedii wyreżyserowała tym razem Lidia Sadowa. Wydarzenie jest realizowane w ramach Festiwalu Nowej Kultury, promującego narodową tradycję, kulturę oraz ponadczasowe wartości. Wstęp na spektakl jest darmowy.
Temat pojedynku serca z rozumem był podejmowany w wielu dziełach polskiej literatury. Jednak w „Ślubach panieńskich” potęga miłości ukazana została w wyjątkowy sposób. W lekkiej i zabawnej komedii Fredo pokazał, że kiedy kochasz, wszystkie chwyty są dozwolone. Autor dowiódł, że miłość to największa i najpotężniejsza siła, z którą nie sposób wygrać, nawet jeśli jest się najmądrzejszym, najinteligentniejszym czy najsprytniejszym z ludzi. Ten wiecznie żywy temat zdecydowała się podjąć reżyserka Lidia Sadowa, która zaprosiła do obsady spektaklu m.in. Leszka Zdunia (Radost), Arkadiusza Janiczka (Jan)oraz Martę Dylewską (Aniela).W roli Klary wystąpi Angelika Kurowska aGustawa zagra Ksawery Szlenkier.
Spektakl „Śluby panieńskie” zostanie wystawiony w Kopalni Kultury w Czeladzi, w dniu 25 października o godzinie 19.00. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Festiwalu Nowej Kultury, organizowanego przez Muza Dei, Misją organizacji jest rozpowszechnianie tradycji oraz trzech ponadczasowych wartości – prawdy, dobra i piękna. W oparciu o te trwałe fundamenty, organizatorzy pragną budować nową, współczesną kulturę, która umacnia godność każdego człowieka.
– W „Ślubach panieńskich” ukazana została jedna z najważniejszych wartości w życiu człowieka, jaką jest miłość. Często burzliwa, trudna, ale w swojej istocie piękna. To pod wpływem miłości do bliskich człowiek dokonuje zmian i wygrywa walkę dobra ze złem. Te piękne postawy promujemy w naszej organizacji dlatego też zdecydowaliśmy się na wystawienie tej komedii – mówi Andrzej Dubiel Prezes Muza Dei.
Projekt „Śluby Panieńskie” dofinansowany z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.