RaportDei – realizacja spektaklu „Vatzlav”
Written by admin on 18 sierpnia 2021
Program „raportDei” to relacja z różnych wydarzeń kulturalnych, realizowanych zarówno przez stowarzyszenie Muza Dei, jak i przez inne organizacje. Ten odcinek poświęcony jest sztuce „Vatzlav”. Celem programu jest zaproszenie widza do zapoznania się z kulisami pracy artystów, a także pokazanie szerokiej publiczności pracy „od kuchni” wielu ciekawych eventów.
18 czerwca 2021 roku odbyła się oficjalna premiera sztuki „Vatzlav” Sławomira Mrożka, w reżyserii Jarosława Gajewskiego. Spektakl odbył się w Laboratorium Sali im. W. Krukowskiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Doborowa obsada i atrakcyjność sztuki wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród entuzjastów klasycznego teatru.
„Vatzlav” to sztuka teatralna napisana przez Sławomira Mrożka w 1968 roku. Może dziś być dobrym instrumentem pomagającym zarówno rozpoznać treści społecznych napięć, nabrać do nich dystansu, jak i łagodzić je w duchu pochylenia się nad biedą poszczególnego człowieka, poszukującego swej życiowej drogi, dojrzewającego do odpowiedzialności, do mierzenia się z dramatem bytowania, uwikłanego w brutalne procesy społeczne i polityczne. Swoją konwencją „Vatzlav” przypomina powiastkę filozoficzną, a także moralitet.
W spektaklu występują wspaniali polscy aktorzy: Mateusz Rusin (w tytułowej roli Vatzlava), Dariusz Kowalski (jako Nietoperz i Geniusz), Joanna Halinowska (Nietoperzowa), Tomasz Osica (Józio), Karolina Piwosz (Justyna), Michał Chorosiński (Edypus i Przewodnik), Leszek Zduń (Barbar), Arkadiusz Janiczek (Maciej), Łukasz Lewandowski (Przepiórka), Paweł Lipnicki (Kat), a w rolę Żołnierzy wcielą się Antoni Winch oraz Mikołaj Sławiński.
Reżyserem sztuki jest Jarosław Gajewski – polski aktor teatralny i filmowy, profesor sztuk teatralnych oraz profesor zwyczajny Akademii Teatralnej i jej wieloletni prorektor. Za scenografię odpowiada Marek Chowaniec, za kostiumy – Ola Reda, a za dramaturgię – Antoni Winch. Spektakl odbędzie się 18 czerwca o godz. 19:00 w Laboratorium Sali im. W. Krukowskiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, przy ul. Jazdów 2.
Organizatorem spektaklu jest Instytut Teatralny i.m. Z. Raszewskiego oraz Teatr Klasyki Polskiej – inicjatywa ludzi teatru i filmu. Zrzesza aktorów, reżyserów, scenarzystów, scenografów. Łączy ich przekonanie, że scena skupiająca się na wystawianiu arcydzieł dramaturgii polskiej jest Warszawie i całej Polsce potrzebna. Teatr o repertuarze klasycznym to stały dostęp do wspaniałego, twórczego dziedzictwa poprzednich pokoleń, do dzieł przekazujących ciągle ważne i aktualne wartości – artystyczne, etyczne i intelektualne. To de facto dostęp do źródeł podziałów i problemów, które są aktualne do dziś, a których korzenie (diagnoza) tkwią w przeszłości.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.