Festiwalowe uwielbienie na scenie w Pysznicy

Written by on 16 czerwca 2023

To będzie dobra okazja do uwielbiania Boga przez śpiew i muzykę, a także do przypomnienia o postaci wielkiego Polaka – świętego Jana Pawła II. W sobotę 17 czerwca 2023 roku w Pysznicy w województwie podkarpackim odbędzie się I Festiwal Piosenki Katolickiej.

O tym jak doszło do organizacji tego wydarzenia opowiedział dyrektor Domu Kultury w Pysznicy Grzegorz Węglarz.

Sam miałem przyjemność uczestniczyć, czy koordynować Festiwal Muzyki Pozytywnej, jeszcze w latach przed pandemią, w Jarocinie – tutaj nieopodal naszego powiatu stalowowolskiego. Dwie edycje takiego festiwalu się odbyły i mogłem koordynować to wydarzenie. I bardzo spodobał mi się ten pomysł. Zresztą sam jestem człowiekiem, który przez lata dzieciństwa i później troszkę jako starsza osoba, uczestniczyłem w Ruchu Światło-Życie. Jeździłem po „Oazach” i zawsze ten temat pieśni i piosenek chrześcijańskich, uwielbieniowych był mi bardzo bliski. I po latach pracy zawodowej, działania właśnie w kulturze, zapragnąłem wrócić do takiego tematu, żeby się pojawił tym razem w Pysznicy. Bo to jest moje nowe miejsce pracy od półtora roku. I od razu taki pomysł przedstawiłem panu wójtowi – czy możemy taki festiwal uwielbieniowy muzyki chrześcijańskiej zrobić? „Owszem. Proszę działać” – usłyszałem, więc jest. Próbujemy, jest pierwsza edycja, stworzona tak naprawdę dosyć szybko, bo składaliśmy też wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A same wyniki pojawiły się dwa tygodnie przed terminem, kiedy ja już powiedzmy od kilku miesięcy ten festiwal planowałem. Kiedy ukazały się wyniki to miałem dwa tygodnie by ten festiwal powstał. I udało się, jest. I mamy nadzieję, że będzie pięknie – podkreślił pomysłodawca imprezy.

Sam program festiwalu w Pysznicy zapowiada się ciekawie.

Sam festiwal jest ukierunkowany na postać świętego Jana Pawła II. Jest ona mi osobiście bardzo bliska z racji tego, że uczestniczę w dziele, które powstało dawno, dawno temu czyli „Krucjata wyzwolenia człowieka”. To jest też dzieło Jana Pawła II czyli abstynencja. Jestem ponad dwadzieścia lat w krucjacie. I właśnie festiwal – sam sobie tak pomyślałem – że będzie ukierunkowany na postać Papieża Polaka. Tak się pięknie złożyło, że wspólnie robimy w naszej miejscowości takie wydarzenie – otwarcie Izby Pamięci Świętego Jana Pawła II. Poprzedzamy to mszą świętą polową. Odbędzie się to w miejscowości Kochany, gdzie właśnie tam izba pamięci będzie. Będzie to takie prywatne muzeum, ale oczywiście ogólnodostępne, u pana Zbigniewa Koczwary. I to będzie pierwszy aspekt tego dnia. To tak się wydarzyło, że razem zgraliśmy tą sytuację – ja festiwal, on otwarcie tej izby. Przy czym nie rozmawialiśmy nigdy o tym. Tylko jak zaczął festiwal powstawać, to zgadaliśmy się i okazało się, że on robi to w pierwszej części dnia a ja w drugiej. I połączyliśmy to w jedną całość. Uważam, że Ktoś pięknie czuwa nad tym wydarzeniem. Mam w to wiarę ogromną. I to pierwsze wydarzenie, w godzinach 12-13 będzie w miejscowości Kochany, ale już sam festiwal – śpiewy i uwielbienia muzyką chrześcijańską – pojawią się na naszej scenie w Pysznicy. Stawiamy dużą scenę, stawiamy duży telebim, żeby można było tam piękna grafikę również w czasie koncertów puszczać. Szykujemy warsztaty muzyczne dla młodzieży. A na scenie generalnie od godziny 17.00 chcemy śpiewać. Będziemy mieć też trochę różnych atrakcji i animacji dla dzieci, zanim zaczną występować wykonawcy. Będziemy mieć zespół Anatom, który będzie uwielbiał Pana Boga hip-hopowo. Będziemy gościć, tym razem wystąpi solo, Sylwię Piotrowską, która wydała swoją autorską płytę z muzyką chrześcijańską. Mamy również zaproszony zespół Sezon na czereśnie – wspaniałych młodych ludzi, którzy właśnie wydali w ubiegłym tygodniu płytę. I mamy taki lokalny, nieopodal naszej miejscowości – z Niska, duży chór gospelowy, który będzie również uczestniczył. I myślę, że pomoże nam w takim mini-recitalu, który założyliśmy, że wykonamy też ulubione pieśni Jana Pawła II. I chyba zakończymy Apelem Jasnogórskim – dodał Grzegorz Węglarz.

Wstęp na I Festiwal Piosenki Katolickiej w Pysznicy jest wolny.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background