Żołnierz Wyklęty „Ocalony przez poezję”

Written by on 3 marca 2023

Niezłomny żółnierz antykomunistycznego podziemia, którego od kary śmierci uchroniły jego wiersze. To historia Jerzego Kozarzewskiego, którego twórczość będzie można usłyszeć podczas muzycznego spektaklu „Ocalony przez poezję”. Wydarzenie odbędzie się w piątkowy wieczór 3 marca w siedzibie Biblioteki Narodowej w Warszawie.

O głównym przesłaniu widowiska „Ocalony przez poezję” opowiedzieli Radiu Nowa Kultura sopranistka Klaudia Kwaśny i aktor Marcin Kwaśny.

Spektakl opowiada opowiada o miłości pomiędzy mężem a żoną, pomiędzy uwięzionym mężem a czekającą na niego prawie dziesięć lat żoną – przyznało małżeństwo, które razem występuje na scenie podczas spektaklu.

Marcin Kwaśny szerzej przedstawił postać Jerzego Kozarzewskiego.

Jerzy Kozarzewski to żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, skazany za przynależność do tej organizacji przez Biuruta na podwójną karę śmierci. I żona Kozarzewskiego – Magdalena – gdy się o tym dowiedziała, poszła z wierszami męża do Tuwima z prośbą o interwencję. I Tuwim tak się zachwycił tymi wierszami, że napisał do Biuruta list, który odczytał w jego obecności. I doszło do pewnego precedensu, mianowicie do zamiany kary śmierci na dziesięć lat więzienia. I Kozarzewski, siedząc w więzieniu na Rakowieckiej i we Wronkach, pisze bardzo przejmujące wiersze do żony. I w większości na podstawie tych wierszy jest stworzony ten spektakl – wyjaśnił aktor, który jest zarazem reżyserem widowiska.

Co składa się na spektakl „Ocalony przez poezję?

Muzykę napisał kompozytor i gitarzysta – Patryk Górecki, który również ze mną i z żoną występuje na scenie. I tak naprawdę jest to szesnaście utworów – ja część mówię, żona śpiewa. I myślę, że będzie to bardzo przejmujące widowisko dla Państwa – stwierdził Marcin Kwaśny.

Klaudia Kwaśny i Marcin Kwaśny opowiedzieli również, jak narodził się sam pomysł na spektakl.

Trafiliśmy na listy pana Kozarzewskiego, na jego wiersze, poprzez jego wnuczkę Olę Kozarzewską i właściwie pomysł zrodził się po przeczytaniu tych listów… wierszy. Przepraszam, cały czas myślę o listach, bo listy też istnieją. Marcin przeczytał te wiersze i pomyślał, że to tak piekne i cudnie byłoby zrobić z nich spektakl. I tak powstał ten pomysł pod inspiracją tych wierszy – wyjaśniła śpiewaczka.

Za sprawą wnuczki, którą razem z małżonką znamy, tak się to zrodziło. Ciekawostką jest jeszcze fakt, że Kozarzewski jest spowinowacony z Cyprianem Norwidem, bo brat Cypriana Norwida – Ksawery to prapradziadek Kozarzewskiego właśnie – dodał aktor.

Prezentacja widowiska w gmachu Biblioteki Narodowej będzie już kolejną okazją do zapoznania się z historią życia Jerzego Kozarzewskiego.

Graliśmy już ten spektakl w Muzeum Żołnierzy Wyklętych na Rakowieckiej, tam gdzie więziony był Kozarzewski. Graliśmy w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, graliśmy w podziemiach Kościoła Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim w Warszawie i teraz gramy w Bibliotece Narodowej w dużej auli – przyznał Marcin Kwaśny.

Muzyczny spektakl „Ocalony przez poezję” rozpocznie się w piątek 3 marca o godzinie 18.00 w gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie przy alei Niepodległości 213. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

fot. organizatorzy

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background