Wyśpiewają Bogu wdzięczność i będą modlić się o pokój

Written by on 1 września 2023

Będzie to czas uwielbienia Boga i podziękowania Mu za dar wyjątkowego miejsca modlitwy o pokój na całym świecie. W sobotnie popołudnie 2 września 2023 roku w Niepokalanowie odbędzie się koncert zatytułowany „Wielbi dusza moja Pana”.

Z jakiej okazji odbędzie się to wydarzenie? Opowiedział o tym proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie ojciec Mariusz Książek z zakonu franciszkanów konwentualnych.

2 września będziemy obchodzić piątą rocznicę utworzenia Kaplicy Wieczystej Adoracji w Niepokalanowie, która jest Światowym Centrum Modlitwy o Pokój – jedną z ośmiu gwiazd w koronie Matki Bożej. Na świecie jest osiem takich miejsc, docelowo będzie ich dwanaście – czyli czekamy na kolejne cztery. Ale Niepokalanów jest jedynym takim miejscem w Polsce i jednym z dwóch w Europie, bo drugiej jest w Mediugorie. Chcemy przez cały ten dzień, a właściwie przez pierwszą część tego dnia, w ramach też nabożeństwa pierwszej soboty miesiąca uwielbić Pana Boga i podziękować Jemu za dar naszego przepięknego, wyjątkowego i świętego miejsca – Kaplicy Wieczystej Adoracji. Pięć lat ono istnieje, a tak mocno już zapisało się w naszym sanktuarium. Tutaj, gdy pielgrzymi przybywają to już nie tylko, żeby odwiedzić klasztor, który założył święty Maksymilian, nie tylko po to, żeby uczcić Maryję Wszechpośredniczkę Łask, ale także i po to, aby w tej niezwykłej kaplicy na chwilkę klęknąć i modlić się w ciszy, adorując Pana Jezusa, który jest wystawiony w przepięknej monstrancji w formie figury Matki Bożej – Maryi Niepokalanej. Tej, która jest na Cudownym Medaliku i otwiera swoje dłonie, by rozdzielać nam łaski. I największą łaską, którą może dać jest właśnie Jezus, obecny w jej sercu. Ona nosiła go w swoim łonie, ale Jezus wychwalał Ją, ponieważ Ona Boga nosiła w swoim sercu. Przede wszystkim dlatego jest Matką, że Boga miała w sercu – podkreślił duchowny.

Skąd pomysł, by wydarzeniu w Niepokalanowie towarzyszył koncert?

Kaplica Wieczystej Adoracji jest miejscem, w którym adorujemy Pana Jezusa w ciszy. Każda osoba, która chce wejść do kaplicy, od razu otrzymuje informację – „To jest miejsce modlitwy w ciszy”. Czy to będzie różaniec, czy to będzie brewiarz, czy będzie jakaś modlitwa osobista myślna to właśnie nie wypowiadamy jej na głos. Nie prowadzimy zbiorowej modlitwy, ale każdy przychodzi i w ciszy spotyka się z Bogiem. Cisza jest niesamowita, przeszywająca. Na początku trudno się przez nią „przebić”, ale z czasem doświadczamy, że w tej ciszy delikatnie, jakby na początku z daleka, ale coraz bliżej, zaczyna do nas mówić Bóg. Zachęcam, żeby doświadczyć tego na samym sobie, jak tutaj Bóg jest żywy i obecny. Skąd zatem pomysł na koncert? Ponieważ uwielbiać Pana Boga możemy nie tylko za pomocą ciszy, ale także poprzez nasz śpiew, ekspresję naszego ciała. Pamiętamy choćby te opisy Dawida, który przez Arką Bożą śpiewał, tańczył, podskakiwał i w ten sposób uwielbiał Boga, który wkraczał do swojego miasta i zagościł w swojej własności. Tak samo i my, chcemy także śpiewem, i zaangażowaniem całego swojego ciała, wyrazić radość z tego, że Bóg jest razem z nami, chcemy też go uwielbiać, bo to też jest sens adoracji – uwielbiać Boga – przyznał proboszcz parafii w Niepokalanowie.

Ojciec Mariusz Książek opowiedział także o tym, kto wystąpi w sobotnie popołudnie w Niepokalanowie.

Na koncert zaprosiliśmy gwiazdy polskiej sceny – Halinę Frąckowiak, Rafała Brzozowskiego, Małgorzatę Szarek, Marcina Staszka oraz jeszcze wielu innych artystów. Głównym prowadzącym to wydarzenie będzie Rafał Brzozowski i on też przygotowuje cały program tego koncertu, który potrwa około półtorej godziny. Będzie to wielkie wydarzenie. Pan Rafał, gdy z nim rozmawiałem, powiedział, że naprawdę jest na co czekać. Będzie dużo wzruszenia, dużo radości, dużo wspólnego śpiewu. I to wszystko nie będą – jak pewnie moglibyśmy się spodziewać – typowe piosenki komercyjne z repertuaru tych wielkich gwiazd, ale to będą śpiewy uwielbieniowe, śpiewy na cześć naszego Pana w wykonaniu największych gwiazd polskiej estrady. Serdecznie zapraszamy na to wielkie wydarzenie. Koncert odbędzie się o godzinie 15.30 – zakończył ojciec franciszkanin z Niepokalanowa.

Wstęp na koncert „Wielbi dusza moja Pana” jest wolny, a wydarzenie odbędzie się na scenie plenerowej za bazyliką w Niepokalanowie. Szczegółowy program obchodów 5. rocznicy inauguracji światowego centrum modlitwy o pokój dostępny jest w internecie na stronie niepokalanow.pl.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background