Warszawski koncert ku pamięci rotmistrza Pileckiego

Written by on 17 września 2022

W niedzielne popołudnie 18 września ulicami stolicy przejdzie X Warszawski Marsz Pileckiego. Jego zwieńczeniem będzie koncert ku pamięci bohaterskiego rotmistrza, który odbędzie się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na terenie dawnego aresztu śledczego przy ulicy Rakowieckiej. Początek muzycznego wydarzenia o godzinie 19.00.

O tym, jak narodził się pomysł organizacji wieczornego koncertu opowiedział Radiu Nowa Kultura prezes fundacji Projekt Patriotyzm Mateusz Luśnia.

– Ten marsz już w tym roku będzie dziesiąty, po dwóch latach przerwy związanych z pandemią, i zawsze co roku troszkę go rozbudowywaliśmy. I mieliśmy też taką ideę, żeby spróbować, na zakończenie marszu, zorganizować coś dla uczestników, żeby mieli dodatkową atrakcję. Nie tylko, że przejdą i pójdą do domu, ale też będą mogli razem, wspólnie jeszcze świętować to, że właśnie w Polsce żył i dla Polski walczył romistrz Witold Pilecki.
Natomiast drugi aspekt jest taki, że zawsze wielkie postaci, czy idee, dużo łatwiej jest przez kulturę, przez dobre wykonania artystów, muzyków, ale i też aktorów. Myślę, że to będzie dużo bardziej przemawiać niż czytanie na przykład notki na Wikipedii albo czytanie takiego biogramu „na sucho”. To myślę, że będzie dużo bardziej poruszać serca uczestników – przyznał Mateusz Luśnia.

Jak będzie wyglądał program tego muzycznego wydarzenia?

– Sam koncert będzie miał charakter takiej opowieści o Witoldzie Pileckim, będziemy mieli życiorys, co ukształtowało jego dzieciństwo, ale później i wybuch wojny. Ponieważ 19 września 1940 roku udał się jako ochotnik, wdał się w „kocioł” łapanki i udał się na swoją misję do Auschwitz, jako jedyny ochotnik w historii tego obozu, no to też będziemy chcieli właśnie o tym fragmencie jego życia trochę powiedzieć. O tej bohaterskiej chwili w Auschwitz i późniejszej ucieczce. Chcemy też z racji tego, że trwają wciąż jeszcze obchody sześćdziesięciu trzech dni Powstania Warszawskiego, więc wspólnie z uczestnikami marszu i koncertu będzie można śpiewać pieśni patriotyczne – zdradził prezes fundacji Projekt Patriotyzm.

Poznaliśmy też wykonawców koncertu na cześć rotmistrza Pileckiego.

– Na scenie wystąpią – aktor Dariusz Kowalski i artyści Dariusz „Maleo” Malejonek, Agnieszka Cudzich, Arkadio, Rafał Żur i Paweł Dusza. Producent muzyczny i autor aranżacji koncertu to Piotr Cudzich – powiedział Mateusz Luśnia.

Koncert upamiętniający wielkiego polskiego XX-wiecznego bohatera zakończy X Warszawski Marsz Pileckiego. Rozpocznie się on w niedzielę 18 września o godzinie 19.00 na terenie warszawskiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background