Warszawski seans dokumentu o bł. Natalii Tułasiewicz

Written by on 28 listopada 2023

Będzie to doskonała okazja do zapoznania się z postacią patronki polskich nauczycieli. We wtorkowy wieczór 28 listopada 2023 roku odbędzie się w Warszawie seans filmu dokumentalnego o bł. Natalii Tułasiewicz, nauczycielce i męczennicy II wojny światowej, który nosi tytuł „Błogosławiona”. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserką tej produkcji Wandą Różycką-Zborowską oraz okolicznościowa wystawa.

W zapowiedzi filmu „Błogosławiona” można przeczytać: „Zapiski i listy Natalii Tułasiewicz ujawniają bogactwo jej życia wewnętrznego. Wyłaniające się z nich przemyślenia, refleksje, wiersze są wielkim darem dla pokoleń. Szukała ona możliwości uświęcenia świata współczesnego w jego codzienności i dla każdego z nas może stać się w tym względzie inspiracją. Zapiski są głównym spoiwem łączącym wszystkie wątki obrazu filmowego. Kierują one widza ku głębi i tajemnicy osobowości błogosławionej. Tło dla nich stanowią współczesne materiały dokumentalne oraz obrazy archiwalne ukazujące jej działalność patriotyczną. Przenikające się linie dramaturgiczne przedstawiają życie i osobowość postaci w wymiarach: zewnętrznym (osobistym i historycznym) oraz wewnętrznym (twórczym i duchowym). Ten reżyserski zabieg pozwala widzowi uzyskać szerokie i głębokie spojrzenie na postać błogosławionej Natalii, dostrzec wartości, które chciała nam przekazać oraz skonfrontować je z przesłaniem, które Bóg przed każdym z nas stawia: „Kładę dziś przed tobą życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybieraj.” (Pwt 11,26)”

Twórcą dokumentu „Błogosławiona” jest reżyserka Wanda Różycka-Zborowska, która ma na swoim koncie realizację filmów: fabularnego: „Jemioła” oraz dokumentalnych: „Kobieta z węgla”, „Ziarnko”, „Kamień”, „Czarni Baronowie”, „Rycerska krew”, „Pójdź za mną”, „Testament Jana Pawła II”, „Liczę na Was”, „Duśka”, „Przyjaciółki”, „Pod płaszczem Matki”, „Fides et ratio” i Ikona życia misyjnego”. Otrzymała ona liczne nagrody na festiwalach w kraju i zagranicą oraz Ogólnopolską Nagrodę dla twórców „Pierścień Mędrców Betlejemskich” przyznawaną przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Poznańskiej 2007 oraz „Feniksa” – nagrodę fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w 2011 roku.

Seans filmu dokumentalnego o bł. Natalii Tułasiewicz pt. „Błogosławiona” oraz spotkanie z reżyserką – Wandą Różycką-Zborowską odbędzie się we wtorek 28 listopada o godzinie 19.00 w ramach „Kina duchowego”. Projekcie organizowane są w Instytucie Duchowości Carmelitanum ojców karmelitów bosych, którego siedziba mieści się w Warszawie przy ulicy Solec 61.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background