Tysiące ludzi znów utworzą wspólnotę „Jednego Serca Jednego Ducha”

Written by on 8 czerwca 2023

To od ponad dwudziestu lat największe wydarzenie z muzyką uwielbienia w Polsce. Wieczorem w uroczystość Bożego Ciała odbędzie się w Rzeszowie koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”.

O początkach tego wielkiego wydarzenia religijnego opowiedział Radiu Nowa Kultura ksiądz Andrzej Cypryś z Fundacji Jednego Serca Jednego Ducha.

– Rozpoczęliśmy koncert w 2003 roku, wtedy gdy pan Jan Budziaszek był na rekolekcjach w parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża w Rzeszowie. Wówczas też wikariuszem tej parafii był ksiądz Mariusz Mik i przy okazji tego spotkania rekolekcyjnego dojrzała ta piękna decyzja, by stworzyć coś w rodzaju koncertu, spotkania. Zaraz zwrócili się też do mnie, bo niedaleko tej parafii była Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, gdzie jestem duszpasterzem i zaczęliśmy myśleć – co to za koncert, po co ten koncert? Początkowo myśleliśmy, że ten koncert będzie jeden tylko raz. Jan Budziaszek mówił nawet, że jeśli uda mu się zrobić taki koncert, kiedy ludzie przyjdą i będą sobie śpiewać, będą uczestniczyć, to już potem może umierać. Idea koncertu to nie jest występ, to też nie jest jakiś powiedzmy popis, to nie jest wymienianie kto występuje. Bo w uroczystość Bożego Ciała patrzymy na Pana Jezusa, idziemy w procesji za Panem Jezusem, ten wieczorny koncert jest przede wszystkim jest uwielbieniem Pana Boga. Dziękujemy za to, że On jest między nami, dziękujemy za to, że obdarza nas swoimi łaskami. My za nim idziemy, nie zapominamy o Jego Ewangelii. I to Słowo i muzyka, to spotkanie wieczorem, bycie razem, śpiewanie, wielbienie Pana Boga, to jest takie dopełnienie uroczystości Bożego Ciała. Znowu Pan Bóg jest Bogiem wielkich niespodzianek, bo tak naprawdę sama data Bożego Ciała stała się datą przypadkową. Akurat wtedy muzycy byli „wolniejsi”, wtedy można było też załatwić scenę a później żeśmy dojrzali, że Pan Bóg jednak wybrał ten dzień kiedy jest procesja, kiedy rzeczywiście podkreśla się tajemnicą obecności Pana Boga w znaku chleba eucharystycznego, to właśnie wtedy robimy ten koncert. To że jest to potrzebne, że w jakiś sposób odpowiada też ludziom, wierze, buduje ludzi, to jest dla nas taki szczególny znak. Najlepszym dowodem na to jest to, że w takiej czy innej formie w różnych miejscach w Polsce odbywają się takie koncerty, spotkania ludzi wiary, którzy szukają, którzy przychodzą i razem wielbią Pana Boga. Staramy się, żeby to co dajemy – oprawę muzyczną, śpiew, cała orkiestra – żeby to był najlepszy poziom, żeby to było dla Pana Boga najlepsze. Patrzę na chórzystów, którzy z różnych stron Polski i świata przyjeżdżają, ćwiczą i chcą być razem i chcą Pana Boga wielbić. Podobnie i muzycy, to nie jest zamówienie jednego czy drugiego, takiego czy innego zespołu. Oni po prostu na Boże Ciało, na czas wielbienia Pana Boga, budują wspólnotę. I ci, co budują scenę, i ci, co przygotowują od strony organizacyjnej, i ci, co są na scenie, i ci, co są przed sceną, po to są, żeby być razem – podkreślił jeden z organizatorów.

W czwartek 8 czerwca 2023 roku koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” odbędzie się już po raz dwudziesty pierwszy. Jednak tegoroczne spotkanie będzie miał szczególny wymiar.

– Zawsze szukamy, żeby był świeży „dopływ”. I tak do chóru przychodzą nowi uczestnicy tego koncertu, do orkiestry zawsze przychodzą też nowi. W tym roku, to jest już któryś, kolejny raz, najpierw czas pandemii, a teraz czas wojny na Ukrainie, on stwarza szczególne okoliczności. I tak jak kiedyś mieliśmy grupę w Ukrainy, ze Lwowa, z innych stron, były bandurzystki, byli soliści. Tak w tym roku mamy grupę gości z Ukrainy, którzy śpiewają w chórze. Musieli pokonać przeróżne trudności, związane z tym, żeby przyjechać, bo przecież mają tam czas wojny, szczególnie dla mężczyzn to jest wielkie wyzwanie. Także kilkanaście osób z Ukrainy będzie uczestniczyć w koncercie, ale nie na zasadzie, że my pokażemy jakiś zespół. Oni wtapiają się w tę dużą grupę chórzystów i muzyków. Będziemy mieć w tym roku też grupę z Peru. To jest grupa związana z naszymi męczennikami – franciszkanami z Peru. Oni bardzo chcieli tutaj być, byli już na próbie. Będą z nami śpiewać pieśni, będą też dziękować Panu Bogu. Mamy tutaj na Podkarpaciu też Rok Rodziny Ulmów. Beatyfikacja jest już zapowiedziana na wrzesień, więc ten temat też się musi pojawić. Będzie w tym roku też Fundacja Braci Golec. Ponad dwudziestopięcioosobowa grupa dzieci i młodzieży śpiewającej, grającej, którzy też będą pokazywać to bogactwo, które jest w rodzinie, które jest w środowisku, w kulturze, w muzyce ludowej. I myślę, że to jest też wielki znak. Jeśli by szukać słowa, które w jakiś sposób tłumaczy tegoroczny koncert, ja nie znajduję innego jak słowo „świadkowie”. Świat ma dzisiaj wielu nauczycieli, a może już jest czas najwyższy na świadków? Żeby zastanowić się, jakimi świadkami jesteśmy? Dla siebie nawzajem, dla naszych wspólnot, dla naszych grup, dla środowisk, dla Polski, z Polski dla świata? Myślę, że w ostatnim czasie Rzeszów zdaje chyba nieźle egzamin właśnie z tej próby historii, która jest związana z Ukrainą. Dlatego to słowo „świadectwo” chyba jest bardzo, bardzo na czasie i jest bardzo potrzebne. Jeśli ktoś będzie wsłuchiwał się w treści piosenek, pieśni, które zostały przygotowane, jeśli będzie słuchał, patrzył na teksty, to myślę, że to jest coś bardzo ważnego – przyznał ks. Andrzej Cypryś.

Koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” odbywa się niezmiennie w rzeszowskim Parku Sybiraków, jednak do tej wspólnoty można dołączyć także na odległość.

Najlepiej jest uczestniczyć bezpośrednio. Myślę, że o godzinie 19.00 – kiedy zaczyna się support, a później od godziny 19:30 – kiedy zaczyna się koncert główny, zarówno tych na placu, jak i tych przed radioodbiornikami czy komputerami nie braknie. Najlepiej jest wejść sobie na stronę koncertu i tam są odnośniki do transmisji internetowej, a także informacja o tym, że jest transmisja w Telewizji Trwam, w Radiu Rzeszów, w Radiu Via, w Radiu Fara archidiecezji przemyskiej. Na pewno taka transmisja jest wielkim dobrem. Dziękujemy tym wszystkim, którzy z nami współpracują – dodał przedstawiciel Fundacji Jednego Serca Jednego Ducha.

Wszystkie informacje dotyczące koncertu „Jednego Serca Jednego Ducha” odnaleźć można na stronie jednegoserca.pl.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background