Strefa Chwały Festiwal 2021 już za nami

Written by on 19 lipca 2021

W dniach od 8 do 12 lipca odbyła się kolejna edycja Strefy Chwały – rekolekcji uwielbieniowych, które prawie od 30 lat przyciągają ludzi z całej Polski. Blisko 300 osób spotkało się wspólnie, by wielbić Boga i zapraszać Go do swojego codziennego życia. W rekolekcjach poprowadził nas bp Artur Ważny – pomocniczy biskup tarnowski. Byli z nami także m.in. Marcin Zieliński, Tomasz Samołyk, Karol Sobczyk, Jacek Dziedzina i wielu innych mówców. Wśród rozmów o Kościele i kulturze wyłaniało się przesłanie, dające dużo nadziei i motywacji do działania we współczesnym świecie.

Strefa Chwały Festiwal rozpoczęła się w czwartkowe popołudnie. Ludzie z całej Polski zjechali się na Plac Papieski w Starym Sączu, a pogoda powitała wszystkich gorącym, wakacyjnym klimatem. Po dopełnieniu kwestii formalnych w recepcji przyszedł czas na długo wyczekiwane, uroczyste otwarcie! Dało się odczuć bardzo radosną atmosferę w dużej mierze wynikającą z dwuletniej przerwy. W zeszłym roku bowiem rekolekcje Strefa Chwały Festiwal odbyły się jedynie w formule online ze względu na panujące wówczas obostrzenia. Tym bardziej był to czas, na który czekali wszyscy strefowicze.

Rekolekcje od strony formacyjnej poprowadził bp Artur Ważny, który ujął wszystkich za serce swoją dobrocią oraz emanującym z niego pokojem i radością. Dało się odczuć prawdziwie rodzinną atmosferę i poczucie wspólnoty Kościoła, który zawsze służy modlitwą, wsparciem i wspólnym dążeniem do Boga. – Temat tegorocznej Strefy jest bardzo prosty, chcemy ogłosić kerygmat, czyli wykrzyczeń, bo kerygmat znaczy krzyczeć. Bardzo się cieszymy, że możemy to zrobić również na współczesnych dachach, czyli przez media. To będą cztery prawa życia duchowego. Na tych czterech prawach chcemy się oprzeć, to jest fundament duchowego życia, a potem można budować dalej. – mówił biskup Artur, który krótko zarysował charakter tegorocznej Strefy Chwały, podkreślając, jak ważne również były transmisje online, dzięki którym udało się dotrzeć do kolejnych setek osób, które nie mogły być fizycznie w Starym Sączu.

Poza treściami opartymi o kerygmat na Strefie Chwały można było posłuchać także dyskusji m.in. o Kościele w czasie pandemii, a także o kulturze w kontekście pojawiającego się w niej gniewu, co można sprowadzić do szerokiego pojęcia tzw. antykultury. Na te i inne tematy rozmawiali zaproszeni goście: ks. Józef Kloch, Jacek Dziedzina, Andrzej Sobczyk, Dariusz Kowalski, Tomasz Samołyk oraz Karol Sobczyk. Panele dyskusyjne poprowadził o. Andrzej Bujnowski, opiekun duchowy środowiska muzyków chrześcijan, który wraz ze stowarzyszeniem Muza Dei, obok gminy Stary Sącz i diecezji tarnowskiej jest współorganizatorem Strefy Chwały.

O oprawę muzyczną rekolekcji zadbał zespół Play&Pray z przyjaciółmi oraz rodzina Cudzichów, związana ze Strefą Chwały do samych jej początków. Wyjątkowym wydarzeniem podczas Strefy Chwały była także modlitwa wstawiennicza połączona z modlitwą o uzdrowienie, którą poprowadził Marcin Zieliński – lider wspólnoty „Głos Pana” ze Skierniewic, autor książek oraz świecki ewangelizator głoszący w całej Polsce i za granicą.

Równolegle do głównego programu Strefy Chwały odbywały się także warsztaty dla dzieci i młodzieży ART Strefa, które dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, były doskonałą okazją dla młodych ludzi do odkrycia i pogłębiania swoich pasji i talentów. W ramach ART Strefy odbyły się warsztaty taneczne, filmowe, fotograficzne, graffiti oraz zajęcia muzyczne dla najmłodszych uczestników ze Strefy Chwały KIDS. Młodzi strefowicze w ostatni wieczór Strefy Chwały zaprezentowały pozostałym uczestnikom efekty swojej kilkudniowej pracy pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Był to niezwykły pokaz, pełny radości i zachwytu nad zaprezentowanymi owocami prac dzieci i młodzieży. Wieczór prezentacji uświetnił występ Natalii Kawalec, finalistki „The Voice Kids 3”, która wraz ze swoją rodziną jest stałą uczestniczką Strefy Chwały Festiwal.

Podsumowując – Strefa Chwały Festiwal 2021 okazała się bardzo różnorodna. Był to czas na modlitwę, uwielbienie, konferencje, ale także czas na odpoczynek i dobrą zabawę w pięknych okolicznościach przyrody. Podczas poniedziałkowego zakończenia organizatorzy ogłosili już termin kolejnej edycji Strefy Chwały, która odbędzie się od 7 do 12 lipca 2022, a uczestnikom nie pozostało nic innego, jak cierpliwe odliczanie dni.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background