Rymanów-Zdrój okazuje serce prześladowanym chrześcijanom

Written by on 25 sierpnia 2023

To odbywające się już od kilku lat unikatowe wydarzenie, w którym lokalna społeczność okazuje solidarność ludziom cierpiącym za wiarę w Boga. W niedzielę 27 sierpnia w Rymanowie-Zdroju odbędzie się już 8. edycja Festynu Dobroczynnego „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom”.

O tym jak wyglądały początki tych spotkań ludzi dobrej woli opowiedział Radiu Nowa Kultura jeden z organizatorów – Bogdan Porembski.

– Istotne jest to, że to się narodziło wśród ludzi wierzących, ludzi, którzy mają jakąś relację z Panem Jezusem. Zaczęliśmy w 2015 roku – to był rok wybuchu wojny w Syrii – myśleć o tym, co moglibyśmy robić takiego, co byłoby wyrazem tego w co wierzymy, tego w Kogo wierzymy. I wówczas pojawiła się myśl, że dobrze byłoby mówić i pamiętać o Kościele prześladowanym, o Kościele cierpiącym, o tym Kościele, o którym tak na co dzień, w naszej rzeczywistości świat niewiele mówi. Nasze kroki też wówczas pokierowaliśmy w stronę Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” i zrodziła się idea wtedy idea jednego festynu „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom”. Cele było od samego początku dwa – jeden to mówić o tym, że są takie miejsca i że są tacy ludzie, którzy potrzebują naszego głosu i naszej pamięci, a druga rzecz od samego początku chcieliśmy przychodzić z pomocą konkretnemu miejscu na Ziemi, gdzie żyje się trudno, gdzie ludzie doświadczają różnego rodzaju trudności. I tak powstał pierwszy festyn. Zaprosiliśmy wówczas już kogoś z „Pomocy Kościołowi w Potrzebie”. Na drugim festynie staraliśmy się zbierać na odbudowę szpitala świętego Ludwika w Aleppo. Na kolejnym chcieliśmy się przyczynić do budowy sierocińca dla „dzieci ulicy” w Zajdal w Syrii. Potem chcieliśmy wspomóc odbudowę domów chrześcijan na równinie Niniwy w Iraku. I tak jeszcze kilka istotnych inicjatyw, chociaż one nie ograniczały się tylko i wyłącznie do chrześcijan. Bo tak jak „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, zgodnie z nauczaniem Jana Pawła II, mówi, że najpierw człowiek a potem religia. Ta pomoc obejmowała wiele, wiele innych osób i tak na przykład chcieliśmy przekazać pomoc na funkcjonowanie schroniska dla ofiar handlu ludźmi w Nairobi w Kenii. Jednocześnie to miało dla nas aspekt edukacyjny, bo my coraz więcej widzieliśmy tej biedy i tego, co się na świecie dzieje. I chociażby w kontekście tego niewolnictwa, szokiem było dla nas to, gdy dowiedzieliśmy się, że rocznie na świecie sprzedawanych jest czterdzieści milionów ludzi i że dzisiaj w XXI wieku można sobie kupić dziecko, do bardzo różnych celów, za pięćdziesiąt dolarów – stwierdził lokalny społecznik z Rymanowa-Zdroju.

Już od pierwszej edycji na festynowej scenie gościli muzycy.

Festyn ewoluował, bo na początku chcieliśmy go zrobić na stosunkowo niedużą skalę, więc artyści, których zapraszaliśmy byli tymi, którzy występowali na co dzień w naszej okolicy. Natomiast potem, gdy festyn się rozrastał zaczęliśmy myśleć również o innych muzykach – rozpoznawalnych w Polsce. I była na naszej scenie reprezentacja Orkiestry Jednego Serca Jednego Ducha, która koncertuje w Rzeszowie na jednym z największych uwielbieniowych koncertów w Boże Ciało. Mieliśmy zespół NiemaGotu a w tym roku będziemy mieli zespół Sezon na czereśnie – podkreślił Bogdan Poremski.

Wydarzenie, które pierwotnie było pomyślane dla lokalnej społeczności, z każdym rokiem zaczęło zyskiwać renomę i rozgłos nie tylko na Podkarpaciu.

W tej chwili wyszło to już poza Rymanów-Zdrój. Wychodziliśmy tak stopniowo, staraliśmy się włączać, poszukiwać w różnych aspektach. Ale zacznę od tego, że ta społeczność lokalna to przyjęła. Rzeczywiście zobaczyliśmy, że mimo różnych sytuacji, dyskusji, jak wiele osób się w to zaangażowało i jak wiele osób się angażuje. Oczywiście są tacy, którzy gdzieś tam „po drodze” się na coś obrażą i mają z czymś tam trudności. Ale wciąż pojawiają się nowe sytuacje, kiedy ktoś mówi: „A ja chcę zrobić to, a ja chcę podarować to, a ja chciałbym wziąć udział w taki sposób”. I w tym roku też mam sporo takich sytuacji, kiedy zupełnie niespodziewanie ktoś do mnie dzwoni, ktoś do mnie przyjeżdża, ktoś nas informuje o tym, że on chciałby zrobić to i to, podarować to i to. Pojawiły się też takie pomysły, że zaczęliśmy w ramach festynu kwestować poza naszą parafią i w trzech parafiach sąsiednich do tej pory zbieraliśmy pieniądze na rzecz tego celu festynowego. To też nam pomaga zebrać niemałe środki, bo w ubiegłym roku w ramach wszystkich tych naszych działań to była kwota dziewięćdziesięciu siedmiu tysięcy. To jak na taką społeczność Rymanowa-Zdroju, to jest naprawdę mała parafia, to są bardzo duże środki. Ale mamy wielu przyjaciół, mamy tych, którzy gdzieś nas zapraszają, wspierają i pomagają. Mamy takich, którzy pieką ciasta, takich, którzy coś podarowują. I łącznie to wszystko się składa na Boży „sukces” tej rzeczywistości festynu – przyznał współorganizator.

Jak będzie wyglądał program tegorocznego wydarzenia?

Zapraszamy serdecznie na festyn, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 27 sierpnia. To jest ostatnia niedziela wakacji, więc może to nawet bardzo fajny pomysł na spędzenie tego czasu. Zaczynamy o godzinie 14.00 w Rymanowie-Zdroju w parku nad Czarnym Potokiem. Tam mamy muszlę koncertową i tam będzie się wszystko odbywało. Z takich głównych punktów programu tego festynu to najpierw wszystkich przywitamy i chwilę po godzinie 14 rozpoczniemy pierwszy nasz koncert. Będziemy mieli taką fajną solistkę, która nam towarzyszy od jakiegoś czasu, w tej chwili rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej na wydziale wokalno-aktorskim – Kinga Pojnar – to ona rozpocznie. O godzinie 15.00 odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia a potem będzie czas dla naszych gości na scenie i dla naszych dzieci, którym chcemy specjalną strefę wyznaczyć. Dzieci co roku mają swoją „Krainę uśmiechu” i w niej wykonują różne zadania, czasem związane z dziećmi, na których rzecz festyn się odbywa. O godzinie 16.00 rozpoczyna się dość znany punkt programu czyli aukcja cennych przedmiotów i dzieł sztuki. Mamy cenne rzeczy, bo zwykle mamy jakieś podarunki od pana prezydenta RP, od premiera, od marszałka Podkarpacia, który jest patronem festynu, czy od biskupa przemyskiego – również patrona wydarzenia. I mamy sporo dzieł sztuki na wysokim poziomie. I można naprawdę ładną rzecz z festynu przywieźć a jednocześnie mieć świadomość, że nie tylko coś pięknego zakupiłem, ale w ten sposób komuś pomogłem. Aukcje są przedzielone koncertami dwóch naszych solistek – Pauliny Krupy i Lidii Kasperkowicz. I po wszystkim rozpoczynamy koncert – prawdopodobnie gdzieś około 17.30 – Sezonu na czereśnie. Bardzo się cieszymy, czekamy z niecierpliwością na Sezon na czereśnie, choć w naszym przypadku sezon na czereśnie w tym roku będzie dłuższy w Rymanowie-Zdroju – zakończył z uśmiechem Bogdan Porembski.

Wstęp na 8. edycję Festynu Dobroczynnego „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom” jest wolny.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *



Current track

Title

Artist

Background