„Rodzinne kolędowanie” z Teatrem Klasyki Polskiej
Written by Piotr Wojtowicz on 27 grudnia 2022
„Rodzinne kolędowanie”
z Teatrem Klasyki Polskiej
W czwartek 29 grudnia Teatr Klasyki Polskiej zaprasza na „Rodzinne kolędowanie”. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych na warszawskiej Pradze a jego rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 18:00.
Reżyserem widowiska jest Lidia Sadowa, która opowiedziała Radiu Nowa Kultura o tym, czego mogą spodziewać się widzowie.
– Otrzymamy przede wszystkim przepiękną oprawę muzyczną kolęd, które Państwo znacie, ale także takich, które – myślę – usłyszycie po raz pierwszy. Świetnie napisany tekst śpiewogry, napisany przez Antoniego Wincha i brawurowo wykonany przez bardzo dobrych aktorów. Przepiękne kostiumy Barbary Wesołowskiej-Kowalskiej. Oprawa techniczna, wizualizacje także będą zachwycały. Ale przede wszystkim można spodziewać się takiej gorącej, rodzinnej atmosfery, nad tym pracujemy – podkreśliła współtwórczyni wydarzenia.
– Będzie mnóstwo choinek, które przyjechały tutaj na salę i powiem Państwu szczerze – taki zapach, jaki się roznosi po całej sali, jest niebywały. Ja nie pamiętam ostatnio, kiedy czułam choinkę. Tyle razy przecież kupujemy świeże, piękne, nowe choinki i takiego zapachu nie mają. Taki zapach pamiętam ostatnio w dzieciństwie, że czułam choinkę, a tutaj jak weszłam, to miałam takie… „Och, Boże Narodzenie” – przyznała Lidia Sadowa.
– Bardzo się cieszę, że mogę pracować z tą ekipą, bo – wydaje mi się, że – tworzymy bardzo fajny spektakl, śpiewogrę bardziej niż spektakl, w której będziecie Państwo zaproszeni do czynnego udziału. I efektem tego będzie też taka nasza wspólna biesiada. Możliwość pobycia razem i poświętowania Bożego Narodzenia nieco dłużej – dodała pani reżyser.
W jaką historię będzie można się zanurzyć podczas „Rodzinnego kolędowania”?
– Pojawiamy się na dworze szlachcica Macieja, który to przez całe życie do zbyt dobrych ludzi nie należał. Ale ma wiernego sługę, wraz z jego żoną, którzy czuwają nad tym, aby jego dusza nie poszła na zatracenie i z całych sił próbują walczyć o to, żeby Maciej się zmienił. Czy to się uda, to zobaczymy na końcu. Ale mogę Państwu zdradzić, że będzie się też przy czym pośmiać i myślę, że wzruszyć również – zapewniła Lidia Sadowa.
Wydarzenie przygotowuje Teatr Klasyki Polskiej, więc na scenie nie zabraknie oczywiście kilkorga jego przedstawicieli.
– Będziemy mogli podziwiać Marcina Kwaśnego, Adama Biedrzyckiego, Annę Ułaz, Karolinę Piwosz, Magdę Jaworską, Sylwię Gajdemską, Ksawerego Szlenkiera i Pawła Lipnickiego – zdradziła pani reżyser.
Wszyscy, którzy zasiądą na widowni, będą mogli czynnie uczestniczyć w tym widowisku.
– Zapraszamy do wspólnego śpiewania. Będą rozdane śpiewniki, żebyście Państwo mieli też teksty przed sobą i większą frajdę z tego współuczestnictwa. Bo wiadomo, że część z nas – mówię o sobie – pamiętamy często jedną lub dwie pierwsze zwrotki a tymczasem kolędy, wiemy, mają ich o wiele więcej. I cała przyjemność polega na tym, że możemy właśnie wspólnie w tym brać udział. Szczególnie, że na scenie jest żywy zespół, co od razu bardziej niesie i w śpiewaniu i w tym wspólnym świętowaniu – podkreśliła Lidia Sadowa.
Jak się okazuje przedstawienie, choć swoją historią przeniesie nas kilka wieków wstecz, to będzie jednak miało – jak zapewnił producent wydarzenia Patryk Sławiński – bardzo nowoczesną oprawę.
– Znajdujemy się w dawnych drukarniach Polskiej Agencji Prasowej, obecnie jest to Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. W tej przestrzeni przygotowujemy widowisko, spektakl z elementami muzycznymi, w którym będziemy zapraszać wszystkich widzów do wspólnego kolędowania. Jesteśmy w oktawie Bożego Narodzenia, więc tradycyjnie zapraszamy do wspólnego śpiewania. I też będziemy nawiązywać bardzo mocno do tradycji staropolskich, ale w połączeniu z nowoczesnością. Będzie miało zastosowanie bardzo dużo multimediów, wokół sceny znajduje się mnóstwo inteligentych urządzeń oświetleniowych, które będą wykorzystane podczas widowiska – podkreślił Patryk Sławiński.
„Rodzinne kolędowanie” będzie mogło ugościć naprawdę liczną grupę widzów..
– Przygotowujemy miejsca na czterysta-pięćset osób. Będzie i coś dla ciała i dla ducha, ponieważ po spektaklu będzie wspólne próbowanie kuchni kresowej – zapewnił producent przestawienia.
Wstęp na „Rodzinne kolędowanie” jest wolny, jednak konieczne jest wcześniejsza rezerwacja. Wszystkie szczegóły dotyczące uczestnictwa w wydarzeniu dostępne są na profilach Teatru Klasyki Polskiej w mediach społecznościowych.
„Rodzinne kolędowanie” odbędzie się w czwartek 29 grudnia w warszawskim Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatycznych przy ulicy Mińskiej 65. Początek przedstawienia o godzinie 18:00.