Powstaje film, który pomoże zmniejszyć lęk przed spowiedzią

Written by on 19 września 2022

Sakrament pokuty – tak wielu ludzi wierzących się go po prostu boi. Jak więc zmniejszyć lęk przed wypowiedzeniem grzechów w konfesjonale? Jednym ze sposobów może stać się obejrzenie powstającego właśnie wyjątkowego filmu zatytułowanego „Spowiedź generalna”.

O tym, dlaczego postanowił nakręcić film o sakramencie pokuty, opowiedział Radiu Nowa Kultura jego pomysłodawca – ksiądz Piotr Śliżewski.

– Dzisiaj potrzebujemy nie tylko słów, dobrej książki, ale potrzebujemy do tego obrazu, dlatego, że on tworzy dla nas pewne przeżycie. I tak jak w różnych filmach są bardzo skrótowo przedstawiane spowiedzi święte, ponieważ scenarzyści i reżyserzy skupiają się tylko i wyłącznie na początku spowiedzi, czy na rozgrzeszeniu lub wypowiedzeniu jednego grzechu, to my w tym filmie chcemy pokazać cały przebieg tej spowiedzi – od początku do końca. I chcemy jeszcze pokazać kontekst życia tej osoby, która się spowiada, aby osoba oglądająca mogła się z tym utożsamić. Żeby mogła zrozumieć, że ta spowiedź nie jest tak naprawdę czymś przerażającym, bo kiedy sami nie mamy takiego doświadczenia, to możemy mieć wyobrażenia niezgodne z rzeczywistością i to może nas wszystko przerażać. A kiedy obejrzymy to – od początku do końca – to możemy się tym uspokoić. Takie było więc zemierzenie, żeby zmniejszyć lęk przed spowiedzią i żeby nauczyć dobrych spowiedzi. Aby wejść w konstrukcję tego sakramentu, aby wiedzieć, jak te grzechy wypowiedzieć, których najczęstszych błędów unikać, żeby ta spowiedź była jak najbardziej klarowna i dobra – przyznał założyciel między innymi portali ewangelizuj.pl i dobraspowiedz.pl.

Film „Spowiedź generalna” jest pomyślany jako produkcja dla osób w każdym wieku.

– Jego grupa odbiorców jest bardzo szeroka, ponieważ nie były tam użyte nie wiadomo jakie trudne słowa teologiczne. I to pokazuje, jak każdy może się wyspowiadać. Jest nim zaproszenie do powiększenia pewnej świadomości religijnej. No i dlatego osoby, zarówno te, które mają bardzo głębokie życie duchowe i zastanawiają się, czy spowiedź generalna jest teraz dla nich korzystna, jak i te, które rozpoczynają to życie duchowe jak najbardziej się utożsamią z postacią z tej fabuły – stwierdził ks. Śliżewski.

Co ciekawe w „Spowiedzi generalnej” wystąpią zawodowe aktorki.

– W warstwie fabularnej będzie zarówno Agnieszka Maracewicz, jak i Karolina Szczepanowska, które są aktorkami teatralnymi, jak i filmowymi. Na przykład Agnieszka brała udział w filmach Patryka Vegi „Kobiety mafii” czy „Plagi Breslau”, więc są to postaci znane, może nie z pierwszych stron gazet, ale takie, które mają już doświadczenie w filmach – podkreślił pomysłodawca filmu.

Jeśli chcemy wesprzeć powstanie tego wyjątkowego filmu, mamy ku tego doskonałą okazję.

– Jest prowadzona aktualnie zbiórka crowfundingowa na portalu zrzutka.pl. Nazywa się >>Tworzymy film „Spowiedź generalna”<<. I można dać tam tą symboliczną złotówkę, albo parę złotych więcej, aby ten film mógł być jak najszybciej dokończony, sfinalizowany i opublikowany za darmo w serwisie YouTube. Też nam o to chodziło, żeby trafić do jak najszerszej grupy odbiorców – zakończył ks. Śliżewski, który w filmie „Spowiedź generalna” wcielił się w rolę spowiednika.

Profil filmu „Spowiedź generalna” w serwisie zrzutka.pl -> KLIKNIJ!


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background