Papież Franciszek o godności człowieka

Written by on 1 lutego 2023

Papież rozpoczął podróż do Afryki, gdzie odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy. Pielgrzymka została okrzyknięta pokojową misją ratunkową, ponieważ w obu tych krajach trwają krwawe spory.

Te ziemie są doświadczone przez długotrwałe konflikty. Demokratyczna Republika Konga cierpi, zwłaszcza na wschodzie kraju, z powodu walk zbrojnych i wyzysku. Tymczasem Sudan Południowy, rozdarty wieloletnią wojną, nie może doczekać się końca nieustającej przemocy, która tak wielu ludzi zmusza do życia w przesiedleniu i w bardzo trudnych warunkach.

papież Franciszek
Fot. Vatican News

Podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego Demokratycznej Republiki Konga papież zaznaczył, że najcenniejszym diamentem tej ziemi są obywatele i ich godność.

Chrystus, który jest Bogiem nadziei i wszelkiej szansy zawsze daje siłę, aby zacząć na nowo w imię godności i wartości najcenniejszych diamentów tej ziemi, którymi są jej obywatele.

Ojciec Święty zwracając się do mieszkańców kraju zwrócił uwagę, że przybywa do Demokratycznej Republiki Konga w imię Jezusa, jako pielgrzym pojednania i nadziei, przynoszący bliskość, czułość oraz pociechę całego Kościoła katolickiego.

Jestem tutaj, aby wziąć was w ramiona i przypomnieć wam, że wasza wartość pozostaje nie do przecenienia, że Kościół i papież pokładają w was ufność, że wierzą w waszą przyszłość.

Fot. Vatican News

Papież zwrócił uwagę, że najcenniejsze diamenty stanowią bogactwa duchowe, zawarte w sercach. Dlatego, biorąc początek w ludzkich sercach, pokój i rozwój wciąż są możliwe. Z Bożą pomocą ludzie są zdolni do sprawiedliwości i przebaczenia, zgody i pojednania, do zaangażowania i wytrwałości w wykorzystaniu otrzymanych talentów. Franciszek zachęcał, aby każdy Kongijczyk czuł się wezwany do wypełnienia swojej roli. Zaapelował, aby przemoc oraz nienawiść nie znajdowały miejsca w czyimkolwiek sercu, ponieważ chodzi tu o uczucia nieludzkie i niechrześcijańskie, które paraliżują rozwój oraz cofają do mrocznej przeszłości. Dodał także słowa otuchy i pokrzepienia:

Odwagi, kongijscy bracie i siostro! Powstańcie, weźcie w swoje ręce, niczym najczystszy diament, to, czym jesteście: waszą godność, wasze powołanie do strzeżenia w zgodzie i pokoju domu, który zamieszkujecie.

Fot. Vatican News

Podsumowując swoje wystąpienie, papież zachęcił wszystkich do odważnej i integracyjnej odnowy społecznej. Domaga się tego wspaniała, ale także zraniona historia kraju, błagają o to zwłaszcza młodzi i dzieci. Papież do piątku pozostanie w Kinszasie, gdzie spotka się z ofiarami konfliktu na wschodzie kraju, dalej z przedstawicielami niektórych dzieł charytatywnych oraz przedstawicielami grup młodzieży, katechetów, kapłanów i z biskupami, a następnie wyruszy do stolicy Sudanu Południowego – Dżuby.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background