Matka Czacka i Prymas Tysiąclecia błogosławionymi!

Written by on 12 września 2021

12 września 2021 odbyła się beatyfikacja Matki Elżbiety Róży Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego. Nowi błogosławieni zostali nimi ogłoszeni w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Podczas mszy świętej kard. Marcello Semeraro powiedział, że „nowi polscy błogosławieni przekazali świadectwo życia wiernego Ewangelii, za wszelką cenę i wzór służby bliźniemu”.

To była piękna uroczystość, w której uczestniczyło kilkuset duchownych. W środku i wokół bazyliki zgromadziło się kilka tysięcy zaproszonych osób. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, czy przedstawiciele samorządu. Zaproszone zostały także rodziny błogosławionych. Jest to wyczekiwany i bardzo ważny dzień nie tylko dla polskiego Kościoła, ale przede wszystkim dla wiernych, a zwłaszcza dla wszystkich tych, którzy pamiętają Księdza Prymasa Wyszyńskiego – tych, którzy żyli w tamtym czasie, gdy Prymas poczynił wielkie zasługi dla naszego przetrwania jako narodu, jako chrześcijan, jako katolików; kiedy był internowany przez komunistów i swoją niezłomną postawą dawał świadectwo nie tylko tego, jaki jest polski Kościół, ale jacy jesteśmy my, Polacy – powiedział prezydent Duda przy archikatedrze św. Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście.

Uroczysta Msza Świętta rozpoczęła się od pieśni „Gaude Mater Polonia”, która wybrzmiała podczas procesji, w której wzięli udział kardynałowie i arcybiskupi z asystą. Niemal zaraz po niej – po akcie pokuty – rozpoczął się proces beatyfikacyjny.

My, papież Franciszek, spełniając pragnienia Naszego Brata Kazimierza Nycza, Kardynała Świętego Kościoła Rzymskiego, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, jak również wielu innych Braci w biskupstwie oraz licznych wiernych świeckich, za radą Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą Apostolską władzą zezwalamy, aby Czcigodny Sługa Boży STEFAN WYSZYŃSKI, Arcybiskup Gnieźnieński i Warszawski, Prymas Polski, Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego, Pasterz według Serca Chrystusowego, który poświęcił swoje życie jedynemu Bogu i był niestrudzonym obrońcą oraz heroldem godności każdego człowieka, a także Czcigodna Służebnica Boża ELŻBIETA CZACKA (w świecie: Róża), Fundatorka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, która pozbawiona używania światła oczu, oczami wiary rozpoznała Chrystusa – światłość świata i z miłującą wiernością świadczyła o Nim wobec kroczących w ciemności ciała oraz ducha, byli odtąd nazywani Błogosławionymi oraz aby co roku ich wspomnienia mogły być obchodzone w miejscach i w sposób określony przez prawo, mianowicie: dla pierwszego dnia dwudziestego ósmego maja oraz dla drugiej dnia dziewiętnastego maja. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Tak brzmiała treść polskiego tłumaczenia formuły beatyfikacyjnej, którą wygłosił papieski delegat kard. Marcello Semeraro w języku łacińskim. Uczestnicy uroczystości odpowiedzieli śpiewem modlitwy “Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu”. W tym czasie zostały odsłonięte wizerunki nowych błogosławionych.

W tym dniu w wielu polskich miastach odbyły się także wydarzenia towarzyszące, jak chociażby koncert „Czas to miłość – polscy artyści dla Prymasa Wyszyńskiego”, o którym pisaliśmy tutaj.

Źródło: https://stacja7.pl/czas-to-milosc/nie-wszystko-jedno-jakie-slowa-rzucasz/

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background