Marek Stefański zagra w ramach festiwalu „Organy Archikatedry”

Written by on 5 sierpnia 2023

To będzie okazja dla melomanów do wysłuchania ciekawych utworów, w tym pierwotnie stworzonego do zapisu na pozytywkach. W szóstym koncercie XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” wystąpi Marek Stefański.

Wykonawcę i program koncertu przedstawił twórca festiwalu Przemysław Kapituła.

Koncert w niedzielę 6 sierpnia to występ profesora z Krakowa – pana Marka Stefańskiego. Przez pewien czas był on organistą krakowskiej Bazyliki Mariackiej, teraz już nie jest poświęcił się bardziej działalności pedagogicznej i koncertowej. Wykona utwory bardzo różne i może takim mniejszym nasyceniu romantycznym a bardziej klasycznym. Na początek utwór baroku francuskiego, następnie suita i barok angielski, później barok niemiecki, klasycyzm austriacki – utrów Josepha Heydna. I to jest ciekawe, bo Heydn pisał utwory na zegar fletowy, bo wtedy prywatne zakłady robiły pozytywki. I jak ktoś chciał w tej pozytywce ładną muzykę, to Heydn ją pisał i w tej pozytywce ją zapisywano. A my w tej chwili te piękne utwory gramy na organach. I na zakończenie potężna „Fantasia op. 113” Gustava Adolfa Merkela, niemieckiego kompozytora. I trzeba powiedzieć, że Merkel pisał tak wyjątkowo, fortepianowo na organy. Tak jak się spojrzy w nuty, gdy się gra, to ma się wrażenie, że to jest napisane na fortepian a to utwór organowy. Dlatego to jest dosyć trudno wykonywać jego utwory – podkreślił muzyk.

Koncert organowy Marka Stefańskiego rozpocznie się w niedzielę 6 sierpnia o godzinie 16.00 w archikatedrze warszawskiej na Starym Mieście. Wszystkie szczegóły dotyczące wydarzeń w ramach festiwalu „Organy Archikatedry” odnaleźć można w internecie pod adresem: kapitula.org.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background