Warszawska „Kantata dla Aniołów” pamięci rodziny Ulmów i tysięcy bohaterskich Polaków

Written by on 7 września 2023

To wydarzenie przypomni o heroicznej postawie wkrótce beatyfikowanej rodziny Ulmów oraz o postaciach wielu innych „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. W czwartkowy wieczór 7 września 2023 roku odbędzie się w Warszawie plenerowy koncert „Kantata dla Aniołów”.

O głównej idei tego wydarzenia opowiedział Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu „Niepodległa, będącego współorganizatorem tego wydarzenia.

W sobotę 10 września decyzją papieża Franciszka zostanie beatyfikowana rodzina Ulmów – małżeństwo Józef i Wiktoria, szóstka ich dzieci oraz siódme dziecko nienarodzone. Ta rodzina z Markowej na Podkarpaciu przyjęła „pod dach” swoich sąsiadów – Żydów ryzykując swoim życiem. I przez kilkanaście miesięcy tych żydowskich sąsiadów ukrywała i 24 marca 1944 roku wszyscy zostali zamordowani przez Niemców. I w tym roku właśnie, za kilka dni, cała rodzina zostanie beatyfikowana. A tym uroczystościom religijnym towarzyszy też program kulturalny, bo jesteśmy przekonani o tym, że taką postawę – o której nawet trudno właściwie dzisiaj mówić, bo trudno sobie wyobrazić taką sytuację i tą heroiczną decyzję, odnawianą tak naprawdę każdego dnia przez kilkanaście miesięcy – że tą historię rodziny Ulmów warto przypomnieć i mówić o niej. Bo oni byli wierni wartościom wynikającym z chrześcijańskiego przykazania miłości, ale – myślę – wartościom uniwersalnym, ponadczasowym I koncert „Kantata dla Aniołów” jest jednym z elementów właśnie tego programu kulturalnego. Jest to wydarzenie, które przygotowaliśmy wspólnie i z inicjatywy polskich środowisk żydowskich. I jest takim hołdem właśnie dla polskich „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, dla wszystkich Polaków ratujących Żydów – wyjaśnił jeden ze współorganizatorów.

Jacy artyści zostali zaproszeni do udziału w tym wydarzeniu?

Kierownictwo muzyczne nad tym projektem powierzyliśmy Sebastianowi Wypychowi i on również skomponował tytułową „Kantatę dla Aniołów”, którą w finale zaśpiewają wszyscy artyści. Koncert można podzielić na takie główne części. W pierwszej usłyszymy utwory w języku polskim i w języku jidysz, które w takiej muzycznej podróży przypomną nam te setki lat współżycia Żydów i Polaków na terenie Rzeczpospolitej. Właśnie tego współżycia, które brutalnie zostało przerwane II wojną światową i Holokaustem, ale też wprowadzeniem takiego wyjątkowego na skalę Europy terroru, który za wszelką okazaną ludzką pomoc karał śmiercią. W drugiej części usłyszymy utwory z albumów pod dyrekcją Darka Malejonka – „Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata” i „Centrum oporu cywilnego”. I trzecia część to psalm zaśpiewany przez kantora Symchę Kellera i właśnie ta tytułowa „Kantata dla Aniołów”. Na scenie wystąpią – oprócz już wspomnianych Darka Malejonka z zespołem i Symchy Kellera – Kayah, Kuba Badach, Tomasz Organek, Siostry Melosik, Marika, Izabela Rzeszowska, Monika Chrząstowska. Myślę, że artyści rozpoznawalni, utalentowani, którzy zgromadzą na Placu Grzybowskim publiczność i swoimi interpretacjami tych utworów przypomną historię Polaków ratujących Żydów. Tak jak to zwykle na koncertach bywa tej warstwie muzycznej będą towarzyszyć animacje, takie tło filmowe, które też przypomni polsko-żydowską historię i postaci „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” – stwierdził Wojciech Kirejczyk

I na koniec kilka informacji organizacyjnych.

Zaproszenie na koncert „Kantata dla Aniołów” jest skierowane do każdego. Odbędzie się on w czwartek 7 września o godzinie 19.00 na Placu Grzybowskim w Warszawie. Koncert jest otwarty, plenerowy. Nie trzeba się nigdzie zapisywać, ani pobierać żadnych wejściówek. Zapraszam po prostu żeby przyjść i z nami przeżyć ten wieczór – zakończył dyrektor Biura Programu „Niepodległa”

Organizatorami warszawskiego koncertu „Kantata dla aniołów” są Biuro Programu „Niepodległa” oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background