Tommaso Mazzoletti zagra na festiwalu „Organy Archikatedry”

Written by on 12 sierpnia 2023

Włoski festiwal symfoniczny to prawdziwa gratka dla melomanów. Taki program w niedzielę 13 sierpnia, w ramach XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”, zagra Tommaso Mazzoletti.

O samym wykonawcy i programie koncertu opowiedział główny organizator festiwalu Przemysław Kapitułą.

Koncert w niedzielę 13 sierpnia to występ gwiazdy włosko-szwajcarskich organistów. Tommaso Mazzoletti wystąpi w archikatedrze warszawskiej. On jest na wpół Szwajcarem, na wpół Włochem. Teraz mieszka w Szwajcarii. On wygrał kilka konkursów organowych i doprowadził w tym kraju do zbudowania nowego instrumentu w stylu organów XIX-wiecznych. Bo Szwajcaria to bogaty kraj i mogą takie instrumenty budować. On wykona program – zaproponowany przez siebie – włoski festiwal symfoniczny. Będą to wymieszane utwory w stylu operowym i klasycznym – Marco Enrico Bossiego, taki typowy romanstyzm. A zakończy utworami Pietro Alessandro Yona. To taki kompozytor włoski, który pisał muzykę organową tak bardzo „dla ucha”, nie szedł w tę współczesność poszukiwania atonalności i innych rozwiązań, tylko chciał swoją muzyką sprawić jak najwięcej przyjemności sprawić słuchaczom. I Tommaso Mazzoletti nagrał chyba trzy płyty kompaktowe wszystkie utwory Pietro Alessandro Yona i teraz dwa z nich posłuchamy – powiedział muzyk.

Koncert organowy Tommaso Mazzolettiego odbędzie się w niedzielę 13 sierpnia o godzinie 16.00 w archikatedrze warszawskiej, która położona jest na Starym Mieście przy ulicy Świętojańskiej 8. Informacje o festiwalu „Organy Archikatedry” są dostępne w internecie pod adresem: kapitula.org.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background