Teatr Klasyki Polskiej zaprasza do stolicy na „Beniowskiego”

Written by on 22 maja 2023

Prawie dwa wieki temu jeden z wielkich polskich wieszczów zawarł w tym utworze wiele dygresji i osobistych refleksji nad własnym życiem oraz sytuacją polityczną, społeczną i literacką. Mowa oczywiście o „Beniowskim” Juliusza Słowackiego, którego inscenizację przygotował Teatr Klasyki Polskiej. Między 22 a 25 maja ten spektakl będzie trzykrotnie wystawiony w Warszawie.

Reżyser spektaklu – Michał Chorosiński, postarał się krótko opowiedzieć o „Beniowskim”.

To jest poemat dygresyjny czyli to jest połączenie pewnej historii, fabuły, którą opowiada Słowacki – tak jak nazwa wskazuje – z dygresjami, które się pojawiają i które potrafią bardzo daleko odejść od samego tematu fabuły, i stać się nawet całym dużym wątkiem, który gdzieś się tam rozwija, czy dotyczy spraw bardzo różnych, odległych od głównego tematu. I jest to napisane przepięknym językiem, przepiękną polszczyzną – podkreślił współtwórca spektaklu.

Mimo upływu prawie dwustu lat utwór Juliusza Słowackiego nie stracił na aktualności.

Upłynął jeden wiek i kawałek, niecałe dwieście lat, natomiast w moim poczuciu się nie zestarzało. Są fragmenty, które – jak w przypadku każdej wielkiej poezji, czy każdego wielkiego poety – okazuje się, że aktualne nawet po tych stu osiemdziesięciu latach. I to ma miejsce w przypadku Słowackiego. Niektóre wątki są jakby żywą przestrogą na dzień dzisiejszy, są pięknym świadectwem pewnych historii, pewnych refleksji dotyczących historii oraz świadectwem myśli tamtego czasu – wyjaśnił Michał Chorosiński.

Gdzie i w jakiej obsadzie Teatr Klasyki Polskiej wystawi „Beniowskiego”?

Najbliższe spektakle odbędą się 22, 24 i 25 maja w sali teatralnej w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim w Warszawie. W obsadzie między innymi: Marcin Kwaśny, Jarosław Gajewski, Dariusz Kowalski, Ksawery Szlenkier, Karolina Piwosz. Ja również mam zaszczyt w tym zacnym gronie brać udział w tym spektaklu – Michał Chorosiński – zakończył reżyser inscenizacji „Beniowskiego”.

Wstęp na spektakle „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego w wykonaniu aktorów Teatru Klasyki Polskiej jest wolny. Informacje na temat dystrybucji wejściówek są dostępne na profilu tej instytucji na Facebooku.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background