Seans i dyskusja o „Johnnym” w warszawskim „Dobrym Miejscu”
Written by Piotr Wojtowicz on 21 stycznia 2023
To dobra okazja, by nie tylko obejrzeć wartościowy film, ale i wziąć udział w dyskusji o jego przesłaniu. W niedzielne popołudnie 22 stycznia w warszawskim Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce”, które mieści się w Lesie Bielańskim, odbędzie się seans filmu „Johnny” w ramach Forum Filmów Nie-Zwyczajnych.
O tym, dlaczego warto wybrać się na filmowy seans do „Dobrego Miejsca” opowiedział naszej stacji jego manager ds. organizacyjno-kulturalnych – Karol Regulski.
– Podczas styczniowego „Forum Filmów Nie-zwyczajnych”, na które zapraszamy wspólnie z Akademią Katolicką w Warszawie, pokażemy Państwu film pod tytułem „Johnny”. Historia księdza Jana Kaczkowskiego, któego wszyscy w Polsce dobrze pamiętają – charyzmatycznego kapłana, który walczył z chorobą a mimo to pomagał innym. I właśnie ta historia jest ukazana w filmie, który został nakręcony z perspektywy jednego z jego podopiecznych – Patryka Galewskiego. Chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu, który wkroczył na przestępczą drogę, ale właśnie w ramach wykonywanych prac społecznych, trafił do hospicjum, gdzie pracował ksiądz Kaczkowski i to spotkanie odmieniło jego życie. Jak też życie wielu innych ludzi, których ksiądz Jan Kaczkowski w swoich duszpasterskich działaniach spotykał. Myślę, że o tym jest ten film i dlatego bardzo serdecznie polecam, żeby go zobaczyć – powiedział organizator seansu.
Podczas niedzielnego spotkania z filmem „Johnny” odbędzie się nie tylko jego prezentacja na dużym kinowym ekranie, ale będzie też okazja do rozmowy o przesłaniu tej produkcji.
– Zawsze w „Dobrym Miejscu” po filmie jest przewidziana dyskusja. Poprowadzi ją o. dr Marek Kotyński, redemptorysta, teolog duchowości, pracownik Akademii Katolickiej w Warszawie, filmoznawca, możnaby długo wymieniać. Ale w skrócie można powiedzieć, że ksiądz, który wspaniale zna się na filmie. Potrafi wybrać filmy ciekawe, filmy, o których warto porozmawiać i potrafi taką rozmowę, dyskusję poprowadzić. Myślę, że każdy, kto jeszcze nie próbował, powinien przyjść i zobaczyć, jak to wygląda. Dyskusje są oczywiście dla chętnych, nie trzeba na nich zostawać, chociaż warto – przyznał Karol Regulski.
Przedstawiciel „Dobrego Miejsca” opowiedział także o innych propozycjach przygotowanych choćby dla widzów, którzy wybiorą na seans filmowy.
– Odwiedzając nasz niedzielny pokaz filmu „Johnny” warto też zaplanować nieco więcej czasu żeby zobaczyć wystawy, jakie prezentujemy aktualnie w Galerii Krużganek w wejściu A. Są to dwie wystawy historyczne. Jedna w plenerze – na ogrodzeniu naszego obiektu – która dotyczy wojny obecnie trwającej na Ukrainie. Przyjechała do nas z ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej i pokazuje okrucieństwa, jakich dopuściły się rosyjskie wojska już od początku lutego ubiegłego roku, kiedy to zaatakowano Ukrainę.
– Wewnątrz budynku natomiast prezentujemy wystawę autorstwa polskiego Instytutu Pamięci Narodowej „Zagłada polskich elit. Akcja AB-Katyń” czyli tutaj wspominamy sytuacje, które miały miejsce na początku II wojny światowej, kiedy sprzymierzeni najeźdzcy – hitlerowskie Niemcy i sowiecka Rosja – dopuszczały się zbrodni na polskich oficerach i innych przedstawicielach inteligencji. O losach tych ludzi można poczytać na dwudziestu pięciu wielkowymiarowych planszach, które są w tej chwili udostępnione w Galerii Krużganek.
– Jeżeli ktoś zaś woli sztukę to też w Galerii Krużganek aktualnie prezentujemy wystawę malarstwa. Są to prace olejne na płótnie, sporych formatów. Wszystko autorstwa Grzegorza Kalinowskiego. „Pejzaże zimowe” myślę wspaniale korespondują z naszym pięknym otoczeniem Lasu Bielańskiego, także warto – przed seansem czy chwilę po seansie – zatrzymać się, popatrzeć, pokontemplować tą sztukę, ponieważ jest to naprawdę malarstwo na najwyższym poziomie – zakończył Karol Regulski.
Wszystkie informacje dotyczące zakupu biletów na seans filmu „Johnny”, który odbędzie się w niedzielę 22 stycznia 2023 roku o godzinie 16:00, a także zwiedzania omówionych powyżej wystaw, odnaleźć można na stronie internetowej Katolickiego Centrum Kultury „Dobre Miejsce”.