Seans i dyskusja o „Johnnym” w warszawskim „Dobrym Miejscu”

Written by on 21 stycznia 2023

To dobra okazja, by nie tylko obejrzeć wartościowy film, ale i wziąć udział w dyskusji o jego przesłaniu. W niedzielne popołudnie 22 stycznia w warszawskim Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce”, które mieści się w Lesie Bielańskim, odbędzie się seans filmu „Johnny” w ramach Forum Filmów Nie-Zwyczajnych.

O tym, dlaczego warto wybrać się na filmowy seans do „Dobrego Miejsca” opowiedział naszej stacji jego manager ds. organizacyjno-kulturalnych – Karol Regulski.

Podczas styczniowego „Forum Filmów Nie-zwyczajnych”, na które zapraszamy wspólnie z Akademią Katolicką w Warszawie, pokażemy Państwu film pod tytułem „Johnny”. Historia księdza Jana Kaczkowskiego, któego wszyscy w Polsce dobrze pamiętają – charyzmatycznego kapłana, który walczył z chorobą a mimo to pomagał innym. I właśnie ta historia jest ukazana w filmie, który został nakręcony z perspektywy jednego z jego podopiecznych – Patryka Galewskiego. Chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu, który wkroczył na przestępczą drogę, ale właśnie w ramach wykonywanych prac społecznych, trafił do hospicjum, gdzie pracował ksiądz Kaczkowski i to spotkanie odmieniło jego życie. Jak też życie wielu innych ludzi, których ksiądz Jan Kaczkowski w swoich duszpasterskich działaniach spotykał. Myślę, że o tym jest ten film i dlatego bardzo serdecznie polecam, żeby go zobaczyć – powiedział organizator seansu.

Podczas niedzielnego spotkania z filmem „Johnny” odbędzie się nie tylko jego prezentacja na dużym kinowym ekranie, ale będzie też okazja do rozmowy o przesłaniu tej produkcji.

Zawsze w „Dobrym Miejscu” po filmie jest przewidziana dyskusja. Poprowadzi ją o. dr Marek Kotyński, redemptorysta, teolog duchowości, pracownik Akademii Katolickiej w Warszawie, filmoznawca, możnaby długo wymieniać. Ale w skrócie można powiedzieć, że ksiądz, który wspaniale zna się na filmie. Potrafi wybrać filmy ciekawe, filmy, o których warto porozmawiać i potrafi taką rozmowę, dyskusję poprowadzić. Myślę, że każdy, kto jeszcze nie próbował, powinien przyjść i zobaczyć, jak to wygląda. Dyskusje są oczywiście dla chętnych, nie trzeba na nich zostawać, chociaż warto – przyznał Karol Regulski.

Przedstawiciel „Dobrego Miejsca” opowiedział także o innych propozycjach przygotowanych choćby dla widzów, którzy wybiorą na seans filmowy.

Odwiedzając nasz niedzielny pokaz filmu „Johnny” warto też zaplanować nieco więcej czasu żeby zobaczyć wystawy, jakie prezentujemy aktualnie w Galerii Krużganek w wejściu A. Są to dwie wystawy historyczne. Jedna w plenerze – na ogrodzeniu naszego obiektu – która dotyczy wojny obecnie trwającej na Ukrainie. Przyjechała do nas z ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej i pokazuje okrucieństwa, jakich dopuściły się rosyjskie wojska już od początku lutego ubiegłego roku, kiedy to zaatakowano Ukrainę.

Wewnątrz budynku natomiast prezentujemy wystawę autorstwa polskiego Instytutu Pamięci Narodowej „Zagłada polskich elit. Akcja AB-Katyń” czyli tutaj wspominamy sytuacje, które miały miejsce na początku II wojny światowej, kiedy sprzymierzeni najeźdzcy – hitlerowskie Niemcy i sowiecka Rosja – dopuszczały się zbrodni na polskich oficerach i innych przedstawicielach inteligencji. O losach tych ludzi można poczytać na dwudziestu pięciu wielkowymiarowych planszach, które są w tej chwili udostępnione w Galerii Krużganek.

Jeżeli ktoś zaś woli sztukę to też w Galerii Krużganek aktualnie prezentujemy wystawę malarstwa. Są to prace olejne na płótnie, sporych formatów. Wszystko autorstwa Grzegorza Kalinowskiego. „Pejzaże zimowe” myślę wspaniale korespondują z naszym pięknym otoczeniem Lasu Bielańskiego, także warto – przed seansem czy chwilę po seansie – zatrzymać się, popatrzeć, pokontemplować tą sztukę, ponieważ jest to naprawdę malarstwo na najwyższym poziomie – zakończył Karol Regulski.

Wszystkie informacje dotyczące zakupu biletów na seans filmu „Johnny”, który odbędzie się w niedzielę 22 stycznia 2023 roku o godzinie 16:00, a także zwiedzania omówionych powyżej wystaw, odnaleźć można na stronie internetowej Katolickiego Centrum Kultury „Dobre Miejsce”.

fot. Dobre Miejsce

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background