„Psalmy Dawidowe” zabrzmią w Nowym Targu

Written by on 16 września 2022

W niedzielę 18 września odbędzie się w Nowym Targu koncert „Psalmy Dawidowe” w wykonaniu Mateusza Pospieszalskiego wraz z zaproszonymi artystami. Początek wydarzenia o godzinie 19.00.

O utworach, które będzie można usłyszeć w niedzielny wieczór, opowiedział Radiu Nowa Kultura Mateusz Pospieszalski.

– Repertuar jest o tyle niesamowity, bo repertuar powstał już parę tysięcy lat temu, do którego muzykę napisałem. To są psalmy Dawidowe, Księga Psalmów, w przekładzie Czesława Miłosza, Leopolda Staffa i współczesne przekłady Edycji Świętego Pawła. My wiemy wszyscy, co to są psalmy, ale ich niebywałość polega na tym, że one są aktualne w każdym tysiącleciu. Nosiła mnie ta sytuacja, żeby też utożsamić się artystycznie z tym przekazem. Dlatego, że – powiedzmy sobie szczerze – psalmy same w sobie oczywiście są podporą duchowości przez tysiąclecia, ale powstały do muzyki. I każdy okres, w którym one funkcjonowały i funkcjonują, niesie za sobą inne obrazy stylistyczne, w związku z tym inne czasy, inne technologie, inne instrumenty. I ja troszeczkę, kusząc się tym wszystkim, współczesnością, po prostu sięgnąłem po psalmy jako współczesna produkcja, tak jakby były wczoraj napisane.

Jacy artyści będą towarzyszyć na scenie kompozytorowi „Psalmów Dawidowych”?

– Pojawi się Wojciech Lubertowicz, wybitny perkusista, który funkcjonuje na scenie folkowej i etnicznej w Polsce, gra z największymi naszymi wykonawcami; Dariusz Bafeltowski, obecnie Budka Suflera, na gitarze; na kontrabasie Marcin Lamch, który grał ze Stanisławem Sojką i nie tylko, i jest wybitnym kontrabasistą, robiącym swoje projekty; mój syn Łukasz Pospieszalski, który jest po prostu pod ręką, wspaniały pianista, w związku z tym najlepiej szukać pod własnymi skrzydłami; no i Barbara Pospieszalska, która nie wynika tu z żadnego nepotyzmu, tylko wynika to z tego, że rzeczywiście chciałbym, żeby ona zaczynała przy moim boku, jest w tej chwili już świetnie śpiewającą dziewczyną, która ma już na swoim koncie nagranych kilka płyt, które się rozeszły w pełnym nakładzie. Poza muzyką będą czytania, które prowadzić będzie Dominika Ostałowska – wybitna aktorka polskiej sceny teatralnej i filmowej – zdradził Mateusz Pospieszalski.

Materiał, którzy wysłuchają uczestnicy koncertu w Nowym Targu, jak się okazuje, już wkrótce zostanie wydany na krążku

– Płyta premierę swoją będzie miała 6 października. Serdecznie zapraszam do sklepów, do internetu, żeby szukać jej, dlatego, że w dzisiejszych czasach z tymi sklepami płytowymi troszeczkę średnio, ale będzie też na platformach cyfrowych. Polecam płytę, dlatego, że jest piękne wydawnictwo, z przepiękną okładką, z opracowaniami tekstów, które zrobiłem na okoliczność tej płyty – zachęcił słuchaczy Radia Nowa Kultura Mateusz Pospieszalski.

Prapremierowy koncert Mateusza Pospieszalski i jego zespołu, zatytułowany „Psalmy Dawidowe”, rozpocznie się w niedzielę 18 września o godzinie 19.00 w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background