Przemysław Kapituła w trzecim koncercie festiwalu „Organy Archikatedry”

Written by on 16 lipca 2023

To będzie spotkanie z muzyką organową kompozytorów polskich, jak i zagranicznych. W niedzielę 16 lipca 2023 roku odbędzie się trzeci koncert XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”, w którym wystąpi Przemysław Kapituła.

Artysta, który jest także głównym organizatorem festiwalu, opowiedział o reperturze przygotowanym na koncert.

Trzeci koncert festiwalu w niedzielę 16 lipca będzie w moim wykonaniu. Przez całe życie staram się jakoś promować to dziedzictwo muzyczne i kulturalne warszawskiej archikatedry jako znaczącego centrum muzyki organowej i sakralnej w Polsce. A ten festiwal i ten koncert jest właśnie kontynuacją tej mojej działalności. Na wszystkich koncertach staram się grać utwory i Feliksa Nowowiejskiego i Mieczysława Surzyńskiego, który był w czasie romantyzmu organistą archikatedralnym. Zacznę tę koncert wyjątkowo kompozycją Felice Morettiego – Padre Davide Da Bergamo czyli ojca Dawida z Bargamo i to jest „Elevazione in re minore”. To jest taka bardzo efektowna kompozycja w stylu operowym. Włoscy muzycy końca XIX stulecia pisali na organy w takim właśnie stylu – czyli sama treść muzyki jest sakralna, a jej charakter operowy. Później będzie fantazja Feliksa Nowowiejskiego na temat kolędy „Na Wawelu”. I ponownie muzyka włoska ojca Dawida z Bergamo. Zagram utwór Jana Sebastiana Bacha a także Mieczysława Surzyńskiego. I na koniec słynna „Toccata”, lubiana przez publiczność i przeze mnie, kompozycja Leona Boellmanna – stwierdził Przemysław Kapituła.

Koncert w ramach festiwalu „Organy Archikatedry” rozpocznie się w niedzielę 16 lipca o godzinie 16.00 w archikatedrze warszawskiej. Wszystkie szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń dostępne są na stronie internetowej kapitula.org.

SONY DSC

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background