Piotr Rachoń w piątym koncercie festiwalu „Organy Archikatedry”

Written by on 29 lipca 2023

Niedzielne popołudnie przy muzyce z okresu baroku i romantyzmu. Tak zapowiada się piąty koncert warszawskiego festiwalu „Organy Archikatedry” w wykonaniu Piotra Rachonia, który odbędzie się 30 lipca 2023 roku.

Przemysław Kapituła, organizator festiwalu, tak opowiedział o artyście, jak i programie koncertu:

W niedzielę 30 lipca wystąpi Piotr Rachoń, organista katedralny z Warszawy, z bardzo ciekawym programem. Na początku muzyka baroku francuskiego, później baroku niemiecki i Fantazja G-dur na organy. A na zakończenie utwory Marco Enrico Bossiego czyli romantyzm włoski. To jest w stylu, który można porównać do naszego Mieczysława Surzyńskiego. Muszę powiedzieć nieśmiało, że mam wrażenie, iż gdy rozpoczynaliśmy te koncerty to ta muzyka włoska – zarówno ta operowa, romantyczna, jak i ta Bossiego – w stylu Surzyńskiego – była w Polsce w ogóle nie wykonywana. Ten festiwal niewątpliwie przyczynił się do tego, że sprowadzając tych różnych organistów i wymagając od nich ciekawych programów, oni zaczęli przywozić te utwory, które do Polski nie docierały. I tutaj są wykonywane i myślę, że to „promieniowało” na wiele miast – przyznał współtwórca festiwalu.

Koncert Piotra Rachonia odbędzie się w archikatedrze warszawskiej w niedzielę 30 lipca o godzinie 16.00. Informacje na temat XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” znajdują się w internecie pod adresem: kapitula.org.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background