Piosenki o świętych wybrzmią w Świątyni Opatrzności Bożej

Written by on 2 grudnia 2022

W sobotni wieczór 3 grudnia w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się koncert Marcina Stycznia z zespołem, zatytułowany „Święci”. Wydarzenie rozpocznie się w kościele na Wilanowie o godzinie 19.00.

Podczas koncertu wybrzmią piosenki z ostatniej autorskiej płyty Marcina Stycznia, który opowiedział Radiu Nowa Kultura o programie swojego występu:

W trakcie tego koncertu zaprezentuję czternaście piosenek przedstawiających postaci świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego. Co ciekawe, relikwie połowy z tych postaci znajdują się w ogóle w Świątyni Opatrzności Bożej, o czym się przekonałem właśnie, gdy pojechałem świątynię oglądać. Pamiętam ją jeszcze z czasów budowy, bo wiele lat temu występowałem nawet przed Świątynią Opatrzności Bożej, prezentując piosenkę o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce. Ta piosenka także teraz zabrzmi, ale już wewnątrz świątyni, a nie przed nią. I właśnie wtedy się dowiedziałem i przekonałem na własne oczy, że wielu tych świętych, błogosławionych, o których śpiewam, są właśnie w tej świątyni z czego się ogromnie cieszę. Będzie to dla mnie niezwykłe wydarzenie – śpiewanie tych pieśni w otoczeniu tych wszystkich relikwii świętych i błogosławionych.
Z drugiej strony, kiedy wszedłem do świątyni, zobaczyłem na ołtarzu po lewej stronie portret Prymasa Tysiąclecia – kardynała Stefana Wyszyńskiego, a po drugiej stronie portret błogosławionej Matki Elżbiety Róży Czackiej i pomyślałem sobie, że takiej piosenki mi brakuje. To znaczy mam o prymasie Wyszyńskim, a nie mam o Matce Czackiej i właśnie ją ukończyłem, więc ona także zabrzmi 3 grudnia. Będzie to premierowa piosenka, więc poza tymi czternastoma piosenkami, wśród których znajduje się i prymas Wyszyński, i święty Jan Paweł II, i święty Brat Albert, święty ojciec Pio, święta królowa Jadwiga, święta Jadwiga Śląska, święta Faustyna – wszystkich chyba nie wymieniłem, ale można to dokładnie sprawdzić na stronie internetowej i na zaproszeniach na ten koncert. Ale poza tymi czternastoma postaciami, które znalazły się na mojej płycie „Święci”, która została wydana 1 października 2020 roku, będzie ta premierowa piosenka o błogosławionej Matce Elżbiecie Róży Czackiej – powiedział artysta.

Marcin Styczeń po raz pierwszy będzie miał okazję wystąpić w Świątyni Opatrzności Bożej i podkreślił w rozmowie z naszą stacją, jak ważny jest to kościół dla Polski i Polaków:

– Generalnie jest to miejsce niezwykłe, wyjątkowe, które – trzeba sobie to powiedzieć – nie miało za dobrej prasy, z różnych powodów. Natomiast teraz kiedy wszedłem i stanąłem w tej świątyni, poczułem, że ta świątynia była potrzebna i dobrze, że ta świątynia powstała, i że mamy za co dziękować. To że Polska jest, że jest wolna, że – mimo tej naszej dramatycznej historii – mówimy po polsku cały czas, to jest wielka radość. I czasami o tym zapominamy, że mogło to zupełnie inaczej wyglądać.

Jako polski artysta, bo z jednej strony występuję tu jako artysta śpiewający pieśni religijne, poświęcone konkretnym postaciom, a z drugiej strony jednak śpiewam po polsku, jestem przedstawicielem piosenki poetyckiej. Polska poezja i polska kultura jest mi niezwykle bliska, więc także jest to powód do radości, dumy i wdzięczności – dodał Marcin Styczeń.

Na koncert „Święci” Marcina Stycznia z zespołem zapraszają Instytut Papieża Jana Pawła II i parafia Opatrzności Bożej. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 3 grudnia o godzinie 19.00 w Świątyni Opatrzności Bożej przy ulicy Prymasa Augusta Hlonda 1 na warszawskim Wilanowie.

fot. organizatorzy


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Continue reading

Current track

Title

Artist

Background