„Nieszpory Patriotyczne 2022” w Gdyni

Written by on 10 sierpnia 2022

Z okazji przypadającego w poniedziałek 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego odbędą się w Gdyni „Nieszpory Patriotyczne 2022”. Wydarzenie, które zostanie zorganizowane w amfiteatrze w gdyńskim Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich na Kamiennej Górze, będzie okazją nie tylko do przypomnienia o historii Portu Gdynia, ale także i do wspólnego śpiewania pieśni żołnierskich i patriotycznych. Początek koncertu o godzinie 17.00.

Za muzyczną stronę „Nieszporów Patriotycznych 2022” odpowiedzialni będą uznani instrumentaliści – Cezary Paciorek (akordeon) oraz Adam Pietrzak (instrumenty klawiszowe), którzy opracowali własne aranżacje wszystkich utworów. Towarzyszyć im będą na scenie wokaliści Beata Śnieg i Paweł Orłowski oraz saksofonista Franciszek Paciorek.

O tym co stanowi myśl przewodnią koncertu opowiedział Radiu Nowa Kultura Cezary Paciorek.

– Najważniejsza idea jest taka, by celebrować to święto w taki sposób, który będzie przypominał pewne fakty. Ale chyba bardziej chodzi o to, żeby oprawić te fakty artystycznym komentarzem. I stąd duża obecność śpiewu wraz z – mam nadzieję – wyrafinowanym akompaniamentem, bo nie chodzi tu tylko o to, żeby zwyczajnie zaśpiewać, ale też żeby się troszeczkę rozsmakować w tych patriotycznych melodiach i tekstach – przyznał uznany akordeonista jazzowy.

Repertuar koncertu obok tradycyjnych pieśni patriotycznych wypełnią popularne pieśni o tematyce morskiej i szanty. Nie zabraknie także akcentów teatralnych, bowiem aktorzy Grupy Artystycznej Nazaret zaprezentują w krótkich odsłonach scenicznych temat przewodni tegorocznych „Nieszporów”, jakim jest stulecie Portu Gdynia.

Organizatorzy ze Stowarzyszenia Katolickie Centrum Kultury w Gdyni przygotowali okolicznościowy śpiewnik, wzbogacony o refleksje dotyczące kultury i historii. Wydawnictwo to może okazać się bardzo przydatne wszystkim uczestnikom „Nieszporów Patriotycznych 2022”, bo zgodnie z ideą koncertu publiczność będzie zaproszona do wspólnego śpiewania, wraz z artystami występującymi na scenie.

Dla osób, którze nie będą mogły tego dnia zasiąść na widowni amfiteatru w gdyńskim Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich na Kamiennej Górze, dostępna będzie transmisja internetowa na kanale YouTube Kurtyna Mały Kack, na stronie www.nieszporypatriotyczne.pl oraz na profilu Stowarzyszenie KACK na Facebooku.

„Nieszpory Patriotyczne 2022” rozpoczną się w poniedziałek 15 sierpnia o godzinie 17.00 w amfiteatrze w gdyńskim Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich na Kamiennej Górze.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background