Mateusz Pospieszalski z „Psalmami Dawidowymi” w Lubaczowie

Written by on 30 lipca 2023

To będzie spotkanie z biblijnymi tekstami, choć we współczesnym i poetyckim przekładzie. W niedzielny wieczór 30 lipca Mateusz Pospieszalski wystąpi wraz z zespołem w Lubaczowie z koncertem „Psalmy Dawidowe”.

Mateusz Pospieszalski opowiedział o repertuarze tego występu.

Mój ulubiony program z płyty pod tytułem: „Psalmy Dawidowe”, którą wydałem jesienią zeszłego roku do przekładów Czesława Miłosza, Leopolda Staffa i współczesnych przekładów Edycji świętego Pawła. A dlaczego taki misz-masz? Dlatego, że szukałem przekładów, które nie będą zbyt obeznane. Bo takie generalnie wszyscy znamy prawie na pamięć, jeżeli chodzimy do kościoła, uczestniczymy w liturgii lub czytamy brewiarz. W związku z tym szukam właśnie takich współczesnych przekładów, ale też żeby dotrzeć do przekazu psalmowego przez poetów, bo to jest też bardzo istotne. Poeci mają inny wzgląd na słowo i na tłumaczenie. Czesław Miłosz robił przekłady bezpośrednio z hebrajskiego, Leopold Staff z łaciny. Niby to się troszeczkę różni, natomiast sam „kręgosłup” pozostaje oczywiście – podkreślił twórca.

Muzykowie będą towarzyszyć podczas koncertu uznani artyści, nie tylko koledzy „po fachu”.

Chciałbym serdecznie wszystkich zaprosić na koncert z psalmami, który odbędzie się w Lubaczowie w niedzielę wieczorem. Będzie wspaniały nastrój, a przede wszystkim jedną z najważniejszych kwestii jest ekipa, która będzie występowała. Zacznę od mojej bratanicy, wspaniałej wokalistki Barbary Pospieszalskiej. Również będzie występował: Joachim Mencel na fortepianie i lirze korbowej, Mateusz Szemraj na cymbałach, gitarze i oud oraz Marcin Lamch na kontrabasie i będzie również śpiewał. Będzie również Adeb Chamoun – Syryjczyk wspaniale grający na instrumentach perkusyjnych. No i oczywiście tutaj nasza „perełka” – Adam Woronowicz, który będzie pomiędzy psalmami śpiewanymi wygłaszał słowo czytane – dodał Mateusz Pospieszalski.

Koncert Mateusza Pospieszalskiego z zespołem rozpocznie się w niedzielę 30 lipca o godzinie 20.00 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie. Wstęp na to wydarzenie, odbywające się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów, jest wolny.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist

Background